Opsiyon işlemlerle ilgili örnek çalışma

Avrupa opsiyon ayrımı ve Amerikan bağımsız opsiyonları ile kullanıcılar işlemlerinde birçok opsiyon stratejisi oluşturabilir. Aşağıdaki işlem örnekleri sadece referans amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi değildir. İşlem yapan kullanıcıların bunu referans almaları ve bilinçli kararlar vermeleri tavsiye edilir.

 

HTX Options şu avantajlara sahiptir:

  • Geleneksel opsiyon hizmeti sağlayıcılarına göre likidite daha iyi bir şekilde garanti altına alınır;
  • Opsiyon, getiriyi almak için önceden kullanılabilir (kullanma/likidite etme)
  • Diğer türev ürünlerine kıyasla işlem ücreti, kullanma ücreti ödenmez ve işlemler likidasyona uğramaz;
  • Birden fazla fiyat seviyesini ve opsiyon türünü özelleştirmeye olanak sağlayan fiyat stratejisi;
  • Sayısız ürün türünde yüksek hacimli işlemler yapılmasına olanak sağlarken yüksek miktarda opsiyon alımlarını ve daha uzun vadeleri destekler;

Çeşitli finansal ürünleriyle kullanıcılar küçük miktarda yatırımlar yapabilir ve karşılığında yüksek getirilerin tadını çıkarırken esnek ve güçlü kaldıraçların tadını çıkarır.

 

Örnek durum analizi:

1. Piyasalar hareketliyken ve fiyatlar hacimliyken, kontratlarda ve diğer türev ürünlerde likidasyon riskinden kaçınmak için yatırım amaçlı olarak Avrupa opsiyon ayrımı kullanılır;

2. Piyasanın yatay seyredeceği beklentisi varsa kullanıcılar getirilerini garantiye almak için Avrupa opsiyon ayrımını kullanabilir;

3. Aşağı/yukarı yönlü hareket beklentisi olduğunda (zirve/dip olmamak kaydıyla) kullanıcılar Amerikan bağımsız opsiyonu kullanarak kaldıraçla getirilerini en yüksek seviyeye çıkarabilir.

4. Aşağı/yukarı yönlü hareket beklentisi olduğunda (döngünün sonunda olmamak kaydıyla), kullanıcılar Avrupa opsiyon ayrımını seçerek kısa dönemli stratejiler belirleyebilir, fiyat aralığını kabul edilebilir aralıkta tutabilir ve elde ettiği getiriyi en yüksek kârlılıkla ve en düşük ücretle garantiye alabilir.

 

Örnek 1: Piyasa hareketli ve fiyat değişken olduğunda, bazı kullanıcılar sözleşmenin likidasyon riskinden endişe duyar, bu nedenle yatırım için daha güvenli Avrupa opsiyon ayrımlarını seçerler.

 

Şu anda, BTC/USDT kontrat endeksinin fiyatı 45.000$ ise. A Kullanıcısı, zaman, fiyat seviyesi ve hareket yönü gibi faktörlerin kapsamlı analizi ile fiyatın yükselmeye devam edeceğini ve fiyatın iki gün içinde küçük bir zirveye ulaşacağını ve beklenen fiyatın 48.000$ ila 53.000$ arasında değişeceğini düşünüyor.

Bu nedenle, kullanıcı, 274.89 USDT'lik opsiyon primi ile (aşağıda gösterildiği gibi) iki gün içinde vadesi dolan Avrupa alım ayrımını (48000-53000) satın alır. Kararı doğruysa, maksimum getiri 5.000 USDT'dir.

 

  

B Kullanıcısı tam tersine iki gün içerisinde "43.000'den düşük fakat 38.000'den yüksek olacağını" düşünüyor böylece 43.000 - 38.000 Avrupa satım ayrımını iki gün içerisinde vadesi dolacak şekilde (aşağıda gösterildiği üzere) 429,45 USDT prim ödeyerek satın alır. Kararı doğruysa, maksimum getiri 5.000 USDT'dir.

 

İki gün sonra opsiyon vadesi dolduğunda BTC/USDT kontrat endeksi 48.000$ üzerindeyse A kullanıcısı getiri elde eder. Vadesi dolduğunda endeks fiyatı 53.000$ ise veya bu rakamın üzerindeyse kazanılabilecek en yüksek miktar 5.000$'dır en fazla 18,18 katı getiri sağlanabilir. BTC/USDT kontrat endeksi 43.000$ altında ise B kullanıcısı getiri elde eder. Vadesi dolduğunda endeks fiyatı 38.000$ ise veya bu rakamın altındaysa kazanılabilecek en yüksek miktar 5.000$'dır en fazla 11,64 katı getiri sağlanabilir.

 

Örnek 2: Piyasa yatay seyrediyorsa veya beklenti bu yöndeyse kullanıcı Avrupa opsiyon ayrımı satın alarak getiri elde edebilir.

 

Bu sefer BTC/USDT kontrat endeksi fiyatının 45.000$ olduğunu varsayalım. A Kullanıcısı, piyasanın yakın gelecekte zaman, fiyat seviyesi ve hareket yönü gibi kapsamlı faktörlere bağlı olarak dar bir bant içinde dalgalanacağını düşünmektedir. Ayrıca A Kullanıcısı BTC fiyatının iki gün içinde biraz düşmesini bekliyor, bu nedenle iki gün sonra vadesi dolacak olan 44.000$-45.000$ arası Avrupa satım ayrımını (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi) 454,91 USDT opsiyon primi ile satın alıyor. Kararı doğruysa, maksimum getiri 1.000 USDT'dir. Kararı yanlışsa, kaybı 454,91 USDT'dir.

   

B Kullanıcısı, karşıt bir görüşe sahip ve "BTC fiyatının iki gün içinde biraz yükseleceğini ve iki günde 47.000$ ila 48.000$ arasında kalacağını" düşünüyor, bu nedenle iki gün içinde vadesi dolacak olan bir 47.000$-48.000$ Avrupa alım ayrımını (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi), 194,63 USDT opsiyon primi ile satın alıyor. Kararı doğruysa, maksimum getiri 1.000 USDT'dir.

  

BTC/USDT kontrat endeks fiyatının 46.300$ olduğunu varsayalım. C Kullanıcısı, BTC'nin düşüş eğiliminde ve "beş gün içinde yatay bir piyasa olacağını" düşünüyor, bu nedenle beş gün içinde vadesi dolacak olan 45.000-46.000 Avrupa alım ayrımını satın alıyor. Aynı zamanda opsiyon ücreti olarak 1.180 USDT ödeyerek 5 gün içinde vadesi dolacak olan 47.000-48.000 Avrupa ayrımını satın alıyor. Kararı doğruysa ve vade sonunda fiyat 46.000-47.000 aralığındaysa kazanılabilecek en fazla getiri 2.000 USDT olur (net getiri 820 USDT olur). Bu aralıkta değilse 180 USDT kayıpla en az 1.000 USDT kazanmış olacaktır.

Örnek 3: Likidasyon riski olmadan yüksek kaldıraç. Kullanıcılar, trendi analiz ederek, makul bir kullanma fiyatı ve tarihi belirleyerek uygun şekilde yararlanmak için Amerikan bağımsız seçeneklerini kullanabilir.

 

BTC/USDT sözleşme endeksi 45.000$ olduğunda, A kullanıcısı BTC'de yükseliş olacağını düşünüyor diyelim. Bu nedenle sonraki gün vadesi dolacak olan 35.000 kullanma fiyatıyla bir Amerikan opsiyonu satın alır (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi). Opsiyon primi yaklaşık 10.167 USDT'dir ve kaldıraç yaklaşık dört katıdır. Vade sonunda, spot fiyat 46.000$'a yükselirse, kullanıcı karşılığında 11.000 USDT alacak ve 167 USDT'lik opsiyon primi düşüldükten sonra nihai kâr 833 USDT olacaktır. Endeks fiyatı vade tarihi içerisinde keskin bir şekilde dalgalanırsa veya 35.000'in altına düşerse, kullanıcının pozisyonunun likidasyon riski yoktur. Fiyat 35.000'in üzerine çıktığında, müşteri yine de zamanında kullanarak getiri elde edebilir ve geçici fiyat hareketlerinden dolayı zarar görmez.

 

BTC/USDT sözleşme endeksi fiyatının 45.000$ olduğunu varsayalım. B kullanıcısı, BTC'de düşüş tahmin ediyor, bu nedenle ertesi gün vadesi dolacak olan 55.000 kullanma fiyatıyla bir Amerikan opsiyonu satın alıyor. Opsiyon primi yaklaşık 10.004 USDT'dir. Bu kez kaldıraç yaklaşık dört kattır. Vadesi dolduğunda fiyat 44.000$ altına inerse ve kullanıcı karşılığında 11.000 USDT getiri elde ederse opsiyon primi çıkıldığında elde ettiği getiri 996 USDT olur. Vade içerisinde fiyatlarda keskin dalgalanma varsa ve 45.000$ üzerine çıkarsa kullanıcının pozisyonunda likidasyon riski olmaz. Fiyat tekrar 45.000$ seviyesine dönerse kullanıcı ödemeyi alabilir ve dalgalanmalardan kayıp yaşamaz. 

 

Aynı zamanda Amerikan opsiyonu alan kullanıcıların likidasyonla likidite kayıplarından endişe etmelerine gerek kalmaz ve getirilerini garanti altına almak için kullanma haklarını kullanabilir.

 

Örnek 4: Yatay seyreden bir piyasada, kullanıcı piyasanın daha dalgalı hale geleceğini düşünüyor ancak yatay eğilimin ne zaman sona ereceğinden emin değil

 

ve BTC/USDT sözleşme endeksi fiyatı 45.000$ olduğunu varsayalım. A Kullanıcısı, BTC'nin “yükseleceğine inanıyor, ancak piyasanın daha ne kadar yatay seyredeceğini bilmiyor”, bu nedenle üç gün içinde vadesi dolacak olan 41.000-51.000 Avrupa alım ayrımı satın alıyor. Fiyat yükselir ve getiri 10.000 USDT ise, net gelir 5.740 USDT olur. Piyasa yatay seyretmeye devam ederse getiri 6000 – 4260 = 1.740 USDT olur. Doğru stratejilerle çeşitli pazar senaryolarında işlem yapabilirsiniz.

 

 

E-Posta: [email protected]

Twitter:https://twitter.com/HTX_Options

Telegram: https://t.me/HTXOptions

 

HTX mobil uygulamasıyla, her an her yerde işlem yapın

Bizi takip edin

Twitter: https://twitter.com/HuobiGlobal

Facebook: https://www.facebook.com/huobiglobalofficial/

Instagram: https://www.instagram.com/huobiglobalofficial/

Reddit: https://www.reddit.com/r/HuobiGlobal/

Medium: https://huobiglobal.medium.com/

Telegram:https://t.me/huobiglobalofficial|https://t.me/huobiofficial

Bu bilgiler doğrultusunda yapılan işlemler sonucu doğabilecek doğrudan ya da dolaylı kayıplardan HTX sorumlu değildir. HTX tarafından yapılan duyuru ve bilgilendirmeler, yatırım tavsiyesi değildir. Dijital varlıkların fiyatları yüksek dalgalanma gösterir ve risklidir. Lütfen buradan Risk Uyarısını okuyunuz.