Cross Margin(Capraz Margin) ve Isolated Margin(Izole Margin) Arasindaki Farklar

Huobi Global iki(2) farklı Margin trading yöntemini desteklemektedir, bunlar Cross Margin ve Isolated Margin’dir.

  1. Cross Margin, Mevcut Bakiye’deki tüm varlıklar kullanılarak open pozisyonun çapraz olarak paylaştırıldığı margin türüdür, bu yöntem kaybedilen pozisyonda likidasyon risklerini azaltacaktır. Başka bir pozisyondaki Realised PNL(Son 24 Saat içindeki net kar-zarar miktarı) işlemleri kaybedilen pozisyona margin eklemeye yardımcı olabilir.
  2. Isolated Margin, sabit bir teminat tutarı ile, belirli bir margin pozisyonu için tekil olarak belirlenmiş margin türüdür. Teminat tutarı, oluşan zararları karşılamak için yeterli değilse pozisyon likide edilir. Dolayısıyla, bu teminat yönteminde likidite riski daha yüksektir fakat oluşacak zarar yalnızca belirlenen sabit teminat tutarında yaşanacaktır.

Tavisye Edilen Kullanım Şekli

Sonuç olarak, Cross Margin tradingi, deneyimli kurumsal ve bireysel kullanıcılara, open pozisyonlarını yönetebilmek ve likidasyon riskini düşürebilmek için daha gelişmiş araçlar sunmaktadır.

Isolated Margin ise Margin Trading’e yeni başlayan kullanıcılara tavsiye edilmektedir.

 

Risk Hatırlatması: Dijital varlıklarla ticaret yapmak, büyük fiyat dalgalanmaları nedeniyle oldukça risklidir. Yatırım yapmadan önce, lütfen dijital varlıkları kullanarak yatırım yapmanın oluşturacağı tüm riskleri tam olarak anlamaya çalışınız ve kararlarınızı kendiniz alınız.