Margin Trading Rehberi

Margin Trading yöntemi, belirli kurallar çerçevesinde kullanıcıların, yatırımlarını çoklu geridönüşler sayesinde arttırmasına olanak sağlar.

Margin Trading’ini gerçekleştirmek için 3 adım vardır:

1) Borç Talebinde Bulunmak,

2) Margin’de Trade Yapmak(Long/Short),

3) Margin Borcu ve Faizini Geri Ödemek.


Huobi'de Cross Margin tanıtımıyla birlikte, kullanıcıların yukarıdaki 3 adımı uygulamadan önce ilgili Margin tipini açıkça seçmeleri gerekecektir. Cross Margin bakiyesindeki varlıklar Isolated Margin bakiyesinde gösterilmez.

Cross Margin tradingi için atılacak adımlar aşağıda belirtilmiştir (Isolated Margin sistem varsayılanıdır):

1. Token Borçlanmak İçin Talepte Bulunmak

a. Huobi Global hesabınıza giriş yapın (https://www.hbg.com/tr-tr/), Margin(Kaldıraç) seçeneğine tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi Margin Hesabı seçeneğini [Cross] olarak seçin:

1-Margin_Page-TK.PNG

b. [Margin] sayfasına girdikten sonra, sol taraftan trading paritesini seçin:

2-Margin_Page-TK.PNG

Not:

Cross Margin: yatırımcıların aynı Margin bakiyesini farklı işlem pozisyonlarına uygulamalarına olanak sağlar. Full pozisyon Margin hesabının risk oraı % 110'a ulaştığında, sistem Margin pozisyonunu likide edecektir.

Isolated Margin: sabit bir teminat tutarı ile, belirli bir marj pozisyonu için tekil olarak belirlenmiş Margin türüdür. Birden fazla teminat trading pozisyonu varsa, pozisyonlardan birinin likide edilmesi durumunda, diğer teminat pozisyonları için ayrılan teminat bu zararı telafi etmeyecektir ve kullanıcının bu pozisyon için verilen teminatı karşılaması gerekecektir.

c. Trading sayfasındaki [Transfer] seçeneğine tıklayın. Kullanıcı, Margin için belirlenen bakiye ile aşağıda gösterildiği gibi desteklenen tüm tokenler arasından seçim ve transfer yapabilir.

 3-Margin_Page-TK.PNG

d. Trading sayfasındaki [Fon Transferi] seçeneğine tıklayarak transfer ekranını açın, bu ekranda tokeni ve transfer miktarını aşağıdaki gibi girin:

4-Margin_Page-TK.PNG

e. Genel bakiyeden Margin Hesabı’na transfer işleminin başarıyla gerçekleşmesinin ardından, kullanıcılar trading panelindeki [Loan] seçeneğine tıklayarak tokenleri aşağıdaki gibi ödünç alabilir:

4A-Margin_Page-TK.PNG

f. [Loan] a tıklayarak aşağıdaki ekranı açın, bu ekranda sahip olduğunuz ana bakiyeye göre alabileceğiniz maksimum borç miktarı bu ekranda gösterilmektedir. Seçilen token (örneğin aşağıda BTC), USDT kullanarak Margin Hesabınıza transfer edeceğiniz ödünç alınacak tokendir.

4B-Margin_Page-TK.PNG

Girdi tutarı, alabileceğiniz maksimum borç miktarını aşıyorsa, girdiğiniz değeri azaltın. Eğer yeterli ana bakiyeniz varsa, borçlanma işlemi gerçekleşecek ve ödünç alınan tokenler margin hesabınıza yatırılacaktır.

Not:  Margin borç faizleri değişkenlik gösterebilir. Lütfen kesin oran için hesabınızdaki borçlanma faizlerini dikkate alın.

g. Borçlanma başvurusunun başarıyla gerçekleşmesinin ardından, borçlarınız hesabınıza yansıtılacaktır. Menüdeki Bakiye seçeneğinin altından, [Margin Hesabı] menüsünü açıp [Cross Leverage] tablosuna tıklayıp, tablodan borçlarınızı görebilirsiniz:

5-Margin_Page-TK1.PNG

Kullanıcılar [Emirler] seçeneğinin altından,[Borsa&Margin Emirleri] ardından [Loan and repayment history] sayfasına gelip ‘Cross’ seçeneğine tıklayarak, Cross Leverage için borçlanma başvurularının tarihi/zamanı, faiz oranı ve borçlanma kayıtlarının geçmişini görüntüleyebilirler:

6-Margin_Page-TK1.PNG

Not: Her tokenin maksimum ve minimum borçlanma miktarı vardır. Eğer ana bakiye borçlanılacak minimum miktardan düşükse, borçlanılabilecek miktar 0 olarak gözükecektir. Bu koşulda, lütfen ana bakiyenize, Margin Hesabınızın bakiyesinden transfer yapın.

Borçlanan: Geçerli tarihe kadar alınan toplam borç(başarılı olanlar)

Maximum: Hesabın alabileceği maksimum borç miktarı

Faizler ise saatlik olarak hesaplanacaktır.

Yukarıda anlatılanlar Margin-Trading’in 1. “Borç Talebinde Bulunmak” için yapılması gerekenlerdi

2. Margin Trading(Long veya Short)

Ödünç alınacak tokenlerin hesaba  tanımlanmasının ardından kullancılar margin trade, Long veya Short pozisyonları dahil olacak şekilde başlayabilirler.

Detaylar şu şekildedir:

[Buy Long] (Long Al): Eğer beklentiniz, belirlediğiniz token fiyatının yükseleceği yönündeyse, yatırımlarınızı margin hesabınıza aktarın, token ödünç alın, belirlediğiniz tokenin fiyatı düşükken satın alın ve yükselince satın. Ardından borçlarınızı ve faizleri ödeyin ve aradaki fark sayesinde kar edin.

Buy Long durumunda, USDT borç alarak belirlediğiniz tokeni fiyatı düşükken satın alın ve fiyatı yükselince geri satarak kar elde edin.

BTC Buy Long örneği için aşağıdaki ekran görüntülerindeki örneği inceleyin:

 a. [Margin](Kaldıraç) sayfasında, fiyat sınırı, piyasa fiyatını ve stop-limit ile alış emirlerini girebilirsiniz

 mceclip9.png

b. Token fiyatı hedeflediğiniz rakama ulaşınca, fiyat sınırı, piyasa fiyatını ve stop-limit satış emirlerini girebilirsiniz:

mceclip10.png

Not:                                                                                 

Market fiyatda satış yapmak için [Piyasalar] seçeneğini seçin, kullanışlı olabilir.

Düşük fiyatta satın al ve yüksek fiyatta sat, borçları ve faizi ödeyip aradaki fark kadar kazanç sağla.

Kullanıcılar trading zararını azaltmak ve varlıklarının likiditesini önlemek için piyasayı sürekli takip etmelidir.

İşte bu kadar!

[Sell Short](Short Sat): Eğer beklentiniz, belirlediğiniz token fiyatının düşeceği yönündeyse, yatırımlarınızı margin hesabınıza aktarın, token ödünç alın, belirlediğiniz tokenin fiyatı yüksekken satın ve düşünce geri alın. Ardından borçlarınızı ve faizleri ödeyin ve aradaki fark sayesinde kar edin.

Sell Short durumunda, USDT borç alarak belirlediğiniz tokeni fiyatı yüksekken satın ve fiyatı düşünce geri alarak kar elde edin.

Sell Short örneği için aşağıdaki ekran görüntülerindeki örneği inceleyin:

a. Öncelikle, hedeflediğiniz tokenden belirlediğiniz miktarda ödünç alın.

b. Tokenleri başarıyla ödünç aldıktan sonra, Margin sekmesinde fiyatı yüksekken Sell Short seçeneğine tıklayarak satın.

8-Margin_Page-TK1.png

c. Tokenin fiyatı hedeflediğiniz fiyata düşünce, Margin sekmesinden fiyatı düşükken tekrar satın alın ve borçlarınızı + faizleri ödeyin.

8-Margin_Page-TK2.png

Yüksek fiyatta satın ve düşük fiyatta geri alın, borçlarınızı ve faizleri ödeyin. Market fiyatındaki fark arttıkça, karınız da artacaktır.

Hatırlatma:

Margin ticaretinde, potansiyel olarak daha büyük kar elde etmek için varlıkların bir kısmını kullanılır. Gelecekteki fiyat hareketlerinin doğru bir şekilde tahmin edilmesi daha yüksek bir kar elde etmenize izin verirken, marketin yanlış yönde hareket etmesi durumunda, kaybedilecek miktar da daha büyük olacaktır. Bu nedenle, sıradan kullanıcılar varlıklarının likiditesini önlemek için yüksek kaldıraçlı işlem pozisyonları almaktan kaçınmalıdır

3. Margin Borcu ve Faizin Geri Ödenmesi

a. Alınan borçları ve faizleri geri ödemek için, menüden [Bakiye] sayfasına ardından [Margin Hesabı] alt-menü seçeneğine ve buradan da [Cross Leverage] sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

b. Sağ taraftaki ‘Geri Öde’ butonuna tıklayarak ödeme sayfasını açın, geri ödenecek miktarı girin, giriş miktarını doğrulayın ve ‘Onayla’ butonuna basın. Eğer geri ödeme yaparken, yeteri kadar varlığınız yoksa, ‘Margin Hesabı’nıza’ gereken miktarı transfer etmeniz borçlarınızı ödemeniz için gereklidir.

9-Margin_Page-TK1.PNG

Not:

Faiz Oranı: Faiz oranı sahip olduğunuz tokenin miktarı üzerinden belirlenen yüzdeyle  saatlik olarak belirlenir.

Hatırlatma:

Tokenlerin geri ödemesi ve faizlerin ödenmesini yaparken zamanlamaya dikkat etmeniz, gecikmiş gözüküp ekstra ödeme yapmamanız için önemlidir.

 

Ekler

Margin Trading S.S.S

 1. Margin Trading Nedir?

Margin Trading, basitçe platformumuzdan fon ödünç alarak, alınan borcun teminatını oluşturacak şekilde dijital varlık ticareti yapmak anlamına gelmektedir. Örneğin, 100 USDT’niz varsa, platformumuzdan borç alıp trade yaparak kazancınızı arttırabilirsiniz.

 1. Borç(Loan) İçin Nasıl Başvurabilirim?

Margin hesabınıza fon aktarmanız gerekmektedir. Fonlar aktarıldıktan sonra, Margin Trading sayfasındaki “Loan” seçeğine tıklayarak borç almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

 1. “Long” Nedir?

XRP/USDT paritesini örnek alalım. Daha fazla USDT ödünç alabilirsiniz(yani borçlanabilirsiniz). XRP’yi düşük fiyatta satın alıp, yüksek fiyattan satarak fiyat farkından kazanç sağlayabilirsiniz. Ardından ödünç aldığınız USDT’leri platformumuza geri ödeyebilirsiniz.

 1. “Short” Nedir?

XRP’yi örnek alalım. Daha fazla XRP ödünç alabilirsiniz(yani borçlanabilirsiniz). XRP’yi yüksek fiyattan satıp, düşük fiyattan satın alarak fiyat farkından kazanç sağlayabilirsiniz. Ardından ödünç aldığınız XRP’leri platformumuza geri ödeyebilirsiniz.

 1. Hangi şartlar altında hesabım Likidasyona zorlanır?

Isolated Margin: İlgili margin pozisyonunun risk derecesi %110’un altına düştüğünde, sistem pozisyonu likide etmeye zorlar ve fonlar geri alınır.

Cross Margin: Cross Margin riskinin %110’un altına düşmesi durumunda, sistem pozisyonu likide etmeye zorlar ve fonlar geri alınır.

 1. Risk Rate(Risk Oranı) Nasıl Hesaplanır?

Toplam Varlık (Tradable Bakiye + Borç Alınan Miktar) / (Borç Alınan Miktar+ Ödenebilir Faiz) + %100

 1. Sermayem olmasına rağmen neden Margin Hesabımdaki fonlarımı transfer edemiyorum?

Çekilebilir Bakiye = Toplam Varlıklar – 2 x (Borç Alınan Tutar + Ödenecek Faiz). Ayrıntılar için sayfayı inceleyebilirsiniz.

 1. Margin Tradingi için ne kadar faiz ödemeliyim?

Faiz alınan borç miktarına göre oranlanır. Birim olarak bir saat/60 dakika kabul edilir. 60 dakikadan az olan herhangi bir zaman bir saat olarak kabul edilir. Faiz oranlarını görmek için sayfayı inceleyebilirsiniz.

 1. Kaldıraç oranı ne kadar?

Her işlem çiftinin farklı kaldıraç oranı vardır. Sayfada detayları inceleyebilirsiniz.

 1. Hesabımdaki risk oranını nasıl kontrol edebilirim?

Menüden [Bakiye] -> [Margin Hesabı] sayfasında Cross Leverage/Isolated Leverage sekmeleri arasında geçiş yaparak ayrı ayrı risk oranınızı kontrol edebilirsiniz.

 1. Borç geçmişimi nasıl kontrol edebilirim?

Kullanıcılar, menüden[Emirler], [Borsa & Margin Emirleri] -> [Loan and repayment history] sayfasında Cross Leverage/Isolated Leverage sekmeleri arasında geçiş yapıp, borçlanma tarihi/zamanı, faiz oranı ve faiz geçmişi kayıtlarını bulabilirler.

 1. Borçları nasıl geri ödeyebilirim?

Margin Trading sayfasındaki “Geri Ödeme” ekranından veya [Bakiye] -> [Margin Trade] sayfasında Cross Leverage/Isolated Leverage sekmeleri arasında geçiş yapın.

 

Not: Eğer yazıdakiler ile Huobi Global sayfasındaki ücretlendirmelerde farklılıklar varsa lütfen Huobi Global sayfasındaki bilgileri dikkate alınız.

Huobi Global’de işlem yapmanın keyfini çıkarın!