Riskle İlgili Hatırlatma

Sevgili Yatırımcılar:

Huobi Futures Kontrat İşlem Platformu için internet sayfası tarafından sağlanan türev işlem hizmetleri yüksek kaldıraçlı ve riskli olduğundan, kullanıcıların yüksek kaldıraçlı türev işlemlerini açarken bu Sözleşmeyi kabul etmesi gerekmektedir. Bu davranış aynı zamanda kullanıcıların Huobi Futures Kontrat Ticaret Platformundaki dijital varlık türev işlemleriyle ilgili riskleri tamamen bildiğini ve anladığını gösterir.

Önsöz

Bu Riskle İlgili Hatırlatma metni, yatırımcılara dijital varlık türev işlemlerinin yüksek kaldıraçlı yatırım riskleri içerdiğini hatırlatmayı ve yatırımcılara kendi becerilerini değerlendirmeleri ve belirlemeleri hususlarında yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Yatırıma dair risklerin varlığı göz önünde bulundurulduğunda yatırımcılar bu Sözleşmeyi onaylamadan ve Kontrat İşlemlerini gerçekleştirmeden önce Riskle İlgili bu Hatırlatmayı dikkatlice okumalı, Kontrat İşlemlerinin niteliğini ve kurallarını anladıklarından emin olmalı ve kendi yatırım deneyimlerine, amaçlarına, finansal durumlarına ve risk alma becerilerine göre Kontrat İşlemlerine katılıp katılmayacaklarına karar vermelidirler.

Yatırımcılar, yüksek kaldıraçlı kontrat işlemleri için başvuruda bulunmadan önce hukuki açıdan ve diğer bağımsız profesyonellerden danışmanlık almalıdır.

Yetkin Yatırımcılar

Dijital varlıkla yapılan türev işlemleri oldukça yüksek kaldıraçlı ve riskli olup sadece profesyonel yatırım kuruluşları veya deneyimli yatırımcılar veya dijital varlıkla yapılan türev işlemleriyle ilgili tüm riskleri tam olarak anlayabilen ve yatırıma dair hatalar nedeniyle hesap bakiyelerinin bir kısmını veya tümünü kaybetmekten doğacak kaybı üstlenebilen kullanıcılar için uygundur.

Mevcut Riskler

  1. Fiyat Dalgalanması Riski

Yatırım değerine sahip özel bir ürün olan dijital para biriminin fiyatı birçok faktörden etkilendiği için büyük dalgalanmalara maruz kalır ve yatırımcıların gerçekten işin içine girdiğinde kapsamlı bir kavrayışa sahip olmasını zorlaştırır. Bu nedenle, yatırım yaparken hata yapma olasılığı bulunmaktadır. Eğer risk etkin bir şekilde kontrol edilemezse, yatırımcılar büyük kayıplar yaşayabilir ve bundan kaynaklanan tüm kayıpları kendi başlarına üstlenmelidirler.

  1. İşlem Riski

(1) Yatırımcılar, türev işlemlerinin hızla kâr veya zarar etmelerine yol açabilecek yüksek kaldıraç özelliklerine sahip olduğunu anlamalıdırlar. İşlemin yönü piyasanın dalgalanmasının ters yönünde ise, büyük bir zarara neden olabilir. Kaybın miktarına göre yatırımcıların dijital para birimi marjı eklemesi veya pozisyonları azaltması gerekir. Aksi takdirde, kendileri tarafından alınan pozisyonlar tasfiye edilmek zorunda kalabilir ve yatırımcılar bunun neden olduğu tüm zararları üstlenirler.

(2) Borsa işlem sisteminde, verilen limit emri yerine getirildikten sonra geri alınamaz ve yatırımcı bu yoldan ötürü doğabilecek riskleri kabul etmelidir.

(3) Borsa yatırımcıların kârını garanti etmez ve yatırımcılarla kâr veya risk paylaşmaz.

  1. Politika Denetim Riskleri

Dijital varlığın türev işlemleri, bazı yetki alanlarında idari düzenlemelerden kaynaklanabilecek risklerle karşı karşıya kalabilir. Yatırımcılar, işlem yaptıkları bölgedeki idari düzenlemelerin altyapısını anlayabilmek için önceden dikkatli bir değerlendirme yapmalıdırlar.

  1. Diğer Muhtemel Riskler

(1) Kullanıcıların yüksek kaldıraç kullanması durumu, kullanıcıların piyasa istikrarını korumaları adına daha büyük risklere yol açabilir, İnternet sayfası yüksek kaldıraçlı kullanıcıların pozisyonlarını izleyebilir. İnternet sayfası, kullanıcıların pozisyonlarının piyasa istikrarı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğine hükmettiğinde iletişim kurma, riskleri ortaya çıkarma, zorla ağırlık azaltma, zorla tasfiye vb dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere ilgili önlemleri alacaktır ve kullanıcılara yazılı açıklamalarda bulunacaktır.

(2) Dijital varlık türev piyasasının ayarlama katsayısı, vade tarihi, ürün kuralları ve diğerleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan türev işlem kuralları, İnternet sayfasının fiili operasyonuna göre değiştirilebilir. İnternet sayfasının, özel durumlar sebebiyle ürünü olması gereken zamandan önce veya sonra teslim etmesi gerekiyorsa resmi internet sitesi, resmi internet sitesi duyurusu veya SMS bildirimi yoluyla bildirim yükümlülüğünü yerine getirdikten sonra kullanıcı bu pozisyonla ilgili yükümlülüklerini zamanında yerine getirmelidir. Kullanıcılar bunlardan kaynaklanabilecek olası tüm kayıpları veya kârları kendileri üstlenecektir.

Dikkat:

  1. Yatırımcılar, dijital para birimiyle yapılan kontrat işlemine ilişkin temel bilgileri ve ilgili riskleri ve türev işlemlerde yer alma ile ilgili iş kurallarını önceden tam olarak anlamalıdır.
  2. Riskle İlgili bu Hatırlatma kapsamında yukarıda bahsi geçen risk maddeleri sadece doğası gereği listelenmiştir ve dijital varlıkla yapılan türev işlemleri ile ilgili tüm risk faktörleri detaylı olarak listelenmemiştir. Yatırımcılar ayrıca, dijital varlıkla yapılan türev işlemlerinde yer almadan önce diğer olası risk faktörlerini dikkatli bir şekilde anlayacak ve yöneteceklerdir.
  3. Yatırımcıların bu kontrat işlemlerine katılıp katılmama konusunda ihtiyatlı bir şekilde karar vermelerini ve dijital varlıklarını risk toleransı gibi gerçekteki durumlarını dikkate alarak değerlendirmelerini umut eder ve öneririz.