Point Kart Kullanım Rehberi

1. Nasıl Puan Kartı Elde Edebilirim?

(1) Kişiler arası Puan Kartı transferi ile

Web üzerinden üçüncü partiler aracılığıyla puan kartı elde etmek için, https://www.hbg.com/tr-tr/ adresine giriş yapın, imleçinizi ‘Bakiye’ kısmına götürüp -> ‘Puan Kartları’ seçeneğine tıklayın veya, https://www.hbg.com/en-us/ht/points/my_points/adresine tıklayarak doğrudan sayfaya gidin. Huobi Mobil Uygulamaları üzerinden de Puan Kartı transferi yapabilirsiniz.

(2) Kampanyalar ve etkinliklerden Puan Kartı kazanarak

 

2. Puan Kartlarını Nasıl Kullanırım?

(1) İşlem ücretlerinin ödenmesinde

İşlemleriniz sırasında ortaya çıkan komisyon ücretlerini Puan Kartı’nızı kullanarak ödeyebilirsiniz. Komisyon ücretleri, var olan puan bakiyenizden eksilecektir(1puan = 1USDT). Puan ile ödemeyi aktifleştiren kullanıcılar, %0.2’lik sabitlenmiş komisyon ödemelerini Puan Kartlarını kullanarak ödeyebilirler.

Bir trade işlemi gerçekleştirdiğinizde komisyon ödemesi USDT ile yapılıyorsa, komisyon ödemesi Puan Kartınızdaki puanlarınızla yapılacaktır.

Örneğin: XRP/USDT paritesinde işlem yaptığınızı ve 20 XRP satacağınızı düşünelim, 0.10232USDT’lik bir komisyon ücreti ödemeniz gerekmektedir. Eğer Puan Kartı’na sahipseniz, kartınız 0.10232 puanlık komisyon ücretini otomatik olarak ödeyecektir.

xrp01.PNG

Eğer komisyon ücreti tokenlerle ödeniyorsa, tokenlerin o sıradaki market fiyatına göre USDT’ye çevirilerek hesaplanacaktır. Puan Kartınız, bu işlem için gerekli USDT’yi ödeyecektir.

Örneğin, XRP/USDT market fiyatı 0.7227 iken, USDT kullanarak 10 XRP satın alırken komisyon olarak 0.02 XRP ödemeniz gerekmektedir.  Güncel market fiyatına bakarak, toplam 0.014454 USDT(0.02 XRP * 0.7227 = 0.014454 USDT) ödenemeniz gerekmektedir. Eğer Puan Kartınız varsa, kartınız 0.014454 puanlık komisyon ücretini otomatik olarak ödeyecektir.

xrp02.PNG

Eğer Puan Kartınızda gerekli bakiye yoksa, komisyonların ödemesi için öncelikle Puan Kartınız kullanılır, ardından geriye kalan komisyonların ödenmesi için Bakiyenizdeki varlıklar kullanılır.

(2) Margin faizlerinin ödenmesi

Puan Kartı sahipleri margin borcu aldıklarında, margin fazilerinin ödenmesi için öncelik Puan Kartının kullanılması olacaktır(1 Puan = 1 USDT). Fakat, faizleri anında ödemek istiyorsanız, bu ödeme için Puan Kartlarını kullanamazsınız. Borcunuzun faizini USDT ile öderken, ilgili puanlar doğrudan Puan Kartınızdan düşerek faizin ödenmesi için kullanılır.

Puan Kartı ödemesini margin borcu faizlerini ödemek için aktifleştiren kullanıcılar, %0.098’lik standart faiz oranından işlem yaparlar.

BTC/USDT paritesinde bir örnek inceleyelim. Eğer 17,000USDT’yi 3 gün boyunca %0.1’lik faiz oranıyla borç alırsanız, 51 USDT’lik ücret ödemeniz gerekecektir. Puan Kartınız varsa, belirtilen 51 USDT’lik ödeme, Puan Kartınızdaki 51 puan ile doğrudan ödenir.

 

3. Puan Kartı ödemelerini nasıl aktifleştiririm?

(1) Puan Kartı ödemesini aktifleştirmeden önce kullanıcıların puan bakiyesine sahip olması gerekmektedir.

(2) Web üzerinden puan ödemelerini aktifleştirmek için, https://www.hbg.com/tr-tr/ adresinden giriş yapıp, ‘Hesap Merkezi’ bölümü üzerinden, ‘Komisyon Ayarları’ seçeneğine tıklayın(alternatif olarak ana sayfada “Hizmetler” bölümünün altından ‘Komisyon Oranları’ seçeneği üzerinden işlemi gerçekleştirebilirsiniz). Komisyon ayarları değişikliğini Huobi Mobil Uygulamaları üzerinden de değiştirebilirsiniz.

spot01A.PNG

(3) Puan Kartı ödemesini kullan seçeneğini yukarıda gösterildiği gibi sola kaydırın.

Önemli Not: Eğer kullanıcı halihazırda spot işlemlerinde Puan ödemesini aktifleştirtiyse(veya HT ödemesini), margin borcu ödemesi de aynı seçeneği kullanacaktır. Bu ayar iki bölümde de paylaşılmaktadır.