Opsiyon tanıtımı

Opsiyon türü

1. Alım opsiyonları

Amerikan alım opsiyonlarına sahip kullanıcılar dayanak varlığı gelecek zamanda, belirli bir miktarda, belirli fiyattan satın alır. HTX Options fiziksel teslimat yapmaz ve alım opsiyonuna sahip kullanıcılar dayanak varlıkları fiyatı yükseldiğinde getiri elde edebilir. Ayrıca opsiyon sahipleri opsiyonlarını önceden kullanarak kârlarını garanti altına alabilir.

2. Satım Opsiyonları

Amerikan satım opsiyonlarına sahip kullanıcılar dayanak varlığı gelecek zamanda, belirli bir miktarda, belirli fiyattan satar. HTX Options fiziksel teslimat yapmaz ve satım opsiyonuna sahip kullanıcılar dayanak varlıkları fiyatı düştüğünde getiri elde edebilir. Ayrıca opsiyon sahipleri opsiyonlarını önceden kullanarak kârlarını garanti altına alabilir.

 

Kullanıcılar kaldıraçlı, düşük riskli ve yüksek getirili opsiyonları yalnızca satın alabilir.

Kullanıcılar HTX Options ile satın alabilir. HTX Options kaldıraç, düşük risk ve yüksek getiri sunar. Opsiyon satıcıları yüksek riskler alır ve kullanıcılar şimdilik opsiyon satamaz (yazamaz).

1. Yerleşik kaldıraç

Amerikan opsiyonları, yatırımcılara, dayanak varlıkların fiyat hareketinden sınırlı bir maliyetle ve gelecekteki bir zamanda kâr etme hakkı verir.

Örnek: BTC fiyatı 53.679,85 $ olduğunda ve 1 BTC karşılığında bir Amerikan opsiyonu (1 gün süreli) satın aldığınızda, gerekli opsiyon primi 1784,93 $'dır. Bu durumda kaldıraç 30 katıdır.

Yukarıdaki örnek referans amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak kullanılmamalıdır. Opsiyon primleri dayanak varlıkların gerçek zamanlı fiyatlarından etkilenir.

2. Kontrol edilebilir risk

Piyasa keskin bir şekilde dalgalandığında, spot kaldıraç, kalıcı sözleşmeler ve teslimat sözleşmelerinin tümü likidasyon riski taşırken, opsiyon alıcıları için böyle bir risk yoktur. Aslında, opsiyon alıcıları sadece sınırlı kayıplara tabidir, çünkü maksimum kayıpları sadece opsiyon primidir.

 Alım opsiyonunu satın alan kullanıcılar için getiri eğrisi

Şekilde gösterildiği gibi, dayanak varlığın fiyatı düşerse, alım opsiyonu alıcısının maksimum kaybı sadece primdir.

 

Satım opsiyonunu satın alan kullanıcılar için getiri eğrisi

 Şekilde gösterildiği gibi, dayanak varlığın fiyatı artarsa, satım opsiyonu alıcısının maksimum kaybı sadece primdir.

3. Yüksek getiri

Teoride, alım opsiyonunu satın alan kullanıcılar sınırsız getiri kazanabilir. Alım opsiyonlarını örnek olarak gösterelim. Dayanak varlık fiyatı keskin bir şekilde yükselirse, alım opsiyonları aynı getiriyi elde edebilir. Benzer şekilde, bir kullanıcı bir satım opsiyonu satın alırsa, dayanak varlık fiyatındaki keskin bir düşüş, kullanıcıya aynı getiriyi getirecektir.

 

Basit satın alma süreci ile işlem fiyatını veya son kullanma tarihini ayarlamanıza gerek yok

Geleneksel borsada işlem gören opsiyonlar için alım satım süreci karmaşıktır, aynı dayanak varlığın farklı sona erme tarihleri vardır ve aynı sona erme tarihinde farklı kullanım fiyatlarına sahip opsiyon sözleşmeleri vardır. Sıradan kullanıcılar için borsada işlem gören opsiyonlar için eşik çok yüksektir ve alım satım çok karmaşıktır. HTX Options (Mobil Uygulaması), opsiyon satın alma sürecini basitleştirir ve kullanıcılar için eşiği düşürür.

1. Bir kullanma fiyatı belirlemenize gerek yok

HTX Options (Mobil Uygulaması), kullanım fiyatı olarak dayanak varlığın gerçek zamanlı fiyatını kullanır ve kullanıcıların kullanma fiyatını belirlemesine gerek yoktur. Başka bir deyişle, kullanıcılar HTX Options'ta (Mobil Uygulama) güncel fiyatla opsiyon satın alırlar (dayanak varlık fiyatı = kullanma fiyatı).

Örnek olarak alım opsiyonlarını verelim:

Kullanıcı, BTC endeks fiyatından sözleşme değerindeki BTC'leri satın almak için tasarlanmış olan HTX Options'ta (Uygulama) bir BTC alım opsiyonu sözleşmesi satın alır. BTC fiyatı yükselirse, kullanıcılar buna göre getirilerini alabilir.

Örnek olarak satım opsiyonlarını verelim:

Kullanıcı, BTC endeks fiyatından sözleşme değerindeki BTC'leri satmak için tasarlanmış olan HTX Options'ta (Uygulama) bir BTC satım opsiyonu sözleşmesi satın alır. BTC fiyatı düşerse, kullanıcılar buna göre getirilerini alabilir.

2. Opsiyon terimleri

Kullanıcılar, 5 dakika, 10 dakika, 1 gün, 3 gün, 1 hafta vb. gibi dayanak varlık fiyatı gibi seçenekleri doğrudan seçebilir. HTX Options (Uygulaması) bu seçenekleri basitleştirir.

 

Kullanma

1. Vade sonunda kullanma

Bir HTX opsiyonunun vadesi dolduğunda, dayanak varlığın gerçek zamanlı fiyatı üzerinden uygulanır ve mahsuplaşır.

2. Vade dolmadan önce kullanma

HTX Options, Amerikan opsiyonlarıdır ve kullanıcılar, kâr elde etmek için opsiyonlarını önceden kullanabilirler.

HTX Options USDT cinsinden mahsuplaşır ve dayanak varlık teslim edilmez.

Ödeme kurallarıyla ilgili detaylar için lütfen şurayı inceleyin >>>.

 

HTX Options uygulama senaryoları

1. Hedging

Kullanıcılar HTX Options'ı kullanarak riskleri azaltabilir (hedge). Örneğin, BTC sahipleri fiyat düşüşlerinden endişe duyuyorlarsa, kayıpları azaltmak için satım opsiyonlarını kullanabilirler. Özellikle, madenciler/BTC borç alanlar, BTC'nin aşağı yönlü risklerinden korunmak için seçenekleri kullanabilir ve Defi kullanıcıları, kalıcı zararlardan korunmak için seçenekleri kullanabilir.

2. Spekülatif işlemler

HTX Options'ta spekülatif işlemler yapılabilir. Örneğin kullanıcılar alım opsiyonu satın alarak BTC'nin yukarı yönlü gideceğine dair tahminde bulunabilir.

3. Kısa dönemli strateji

Geleneksel opsiyonların aksine HTX Options 5 dakikadan 1 yıla kadar görece olarak kısa dönemli stratejiler sunar. Kullanıcılar bu tip opsiyonları satın alarak farkı kısa dönemli işlem stratejileri geliştirebilir.

 

E-Posta: [email protected]

Twitter:https://twitter.com/HTX_Options

Telegram:https://t.me/HTXOptions

 

HTX mobil uygulamasıyla, her an her yerde işlem yapın

Mobil Uygulamamızı İndirin: iOS veya Android Uygulamamızı İndirmek İçin Tıklayın

Bizi takip edin

Twitterhttps://twitter.com/HuobiGlobal

Facebookhttps://www.facebook.com/huobiglobalofficial/

Instagramhttps://www.instagram.com/huobiglobalofficial/

Reddithttps://www.reddit.com/r/HuobiGlobal/

Mediumhttps://huobiglobal.medium.com/

Telegram

https://t.me/HuobiTurkiye

https://t.me/HuobiTurkiyeDuyuru

Bu bilgiler doğrultusunda yapılan işlemler sonucu doğabilecek doğrudan ya da dolaylı kayıplardan HTX sorumlu değildir.