tarafından eklendi tarafından eklendi

Hareketli ortalamalar ticaret için neden önemlidir?

Ticarete yeni başlayan biri olarak hareketli ortalamaları öğrenmek çok önemlidir. Bu ders, hareketli ortalamaları ve bunları kullanmanın neden gerekli olduğunu ele alacak ve sizi fiyatların nerede olduğunu ve nereye gitme olasılığının daha kolay olduğunu anlamanızı kolaylaştıracak bir teknik analiz aracıyla daha donatacak.
Daha yeni başlayan ticaret bilgisi için aşağıdaki dersleri okuyun:

Tanıtım

Hareketli ortalamalar, dünya çapında popüler bir ticaret stratejisidir. Yeni başlayanlar için kullanışlıdırlar çünkü kullanımı kolaydır ve daha anlaşılır görsel sunum sağlayarak kafa karıştırıcı fiyat hareketi verilerini basitleştirir.
Hareketli ortalamalar, belirli bir zaman dilimindeki fiyat ortalamalarını hesaplar ve bu hesaplamalara göre fiyat çizelgelerine otomatik olarak çizgiler çizer. Huobi Global gibi borsalarda, herhangi bir zaman diliminde serbestçe hesaplanacak bir fiyat ortalamasını seçebilirsiniz.
Çizgiler, bir jeton fiyatının oynaklığını eşitler ve fiyat trendlerinin daha istikrarlı bir şekilde izlenmesini sağlar. Aşağıdaki resimde, hareketli ortalamaların bir fiyat tablosunda nasıl göründüğünü görebilirsiniz. 
Huobi Küresel | Hareketli ortalamalar (MA) — yeşil, mavi ve turuncu çizgiler
Hareketli ortalamalar neden kullanılır?
Gereksiz günlük fiyat dalgalanmalarını göz ardı etmek için hareketli ortalamaları bir araç olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir tokenin şu anda nasıl bir trend izlediğini ve destek ve direnç seviyelerinin nerede olduğunu göstererek ticaret stratejinizi takip etmenize yardımcı olabilirler. Tabii ki, bir tüccar olarak, her zaman yukarı veya aşağı bir piyasada olup olmadığınızı ve ters trend hareketleri için hangi seviyelerin tutulması veya kırılması gerektiğini bilmek isteyeceksiniz.
Yükselen trendde hareketli ortalamalar
Tüccarlar, yükseliş eğiliminde bir destek seviyesi olarak hareketli ortalamaları kullanır. Destek, fiyatın daha fazla düşmesini engelleyen seviyedir. Yükselen bir trendde, fiyat hareketli ortalamanın üzerinde duracak ve yükseliş trendinin devam etmesini sağlamak için zaman zaman test edecektir.
Fiyat destek çizgisinden yukarıya sıçrarsa, bu yükseliş eğiliminin devam edeceğini teyit eder. Tersine, fiyat desteği aşağı yönde kırarsa eğilim değişebilir.
Fiyat yükseliş eğilimindeyken, çizgi fiyatın altında tutulduğunda destek seviyesi korunur. Bunu sarı dairelerle işaretlenmiş BTC/USDT grafiğinde görebilirsiniz; fiyat başlangıçta yükseliş trendini onaylamak için mavi çizgiye (MA 50) dokunur, ardından MA 50'yi kırar ancak yeşil çizgiden (MA 20) onay alır. Üçüncü sarı daire yine desteği doğrular, ancak dördüncüde kırılır.
Huobi Küresel | 20, 50 ve 200 MA yükseliş trendinde
Hareketli ortalamalar a aşağı akım
Tüccarlar, piyasa düşüş eğilimindeyken direnç seviyesi olarak hareketli ortalamaları kullanır. Direnç, fiyatın daha fazla yükselmesini engelleyen seviyedir. Düşüş trendinde, fiyat hareketli ortalamanın üzerinde seyredecek ve düşüş trendinin devam etmesini sağlamak için zaman zaman test edecektir.
Fiyat direnç seviyesini kırmaya başlarsa, aşağı yönlü bir piyasanın yavaşladığını ve trendin tersine döneceğini gösterir.
Fiyat düşüş eğilimindeyken direnç seviyesi fiyat grafiğinin üzerindedir. Bunu sarı dairelerle işaretlenmiş BTC/USDT grafiğinde görebilirsiniz. Büyük bir geri çekilmeden sonra fiyat mavi direnç çizgisine dokunur ve daha da düşer. Daha sonra tekrar MA 50 direncine dokunur ve yukarı doğru kırılır. Daha sonra tekrar reddedilir, ancak daha sonra yukarı doğru kırılır.
Huobi Küresel | 20, 50 ve 200 MA düşüş trendinde
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR