tarafından eklendi tarafından eklendi

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin'in esrarengiz yaratıcısı “Satoshi Nakamoto” adıyla anılıyor. Satoshi Nakamoto, Bitcoin tanıtım yazısından bir alıntı 2008'de, Bitcoin 0.1 kodunu ise 2009'da yazdı ve Bitcoin'in ilk bloğu olan Genesis Block'u (diğer tüm blokların üzerine inşa edildiği ilk blok) tanımladı. 2010 yılında Nakamoto, Bitcoin'in kaynak kodunun ve çevrim içi özelliklerinin kontrolünü Gavin Andresen'e ve Bitcoin topluluğunun diğer üyelerine devretti ve ortadan kayboldu.

Bugüne kadar kimse “Satoshi Nakamoto”nun kim olduğunu, hatta bu ismin bir kişiyi mi yoksa bir grup insanı mı temsil ettiğini kesin olarak belirleyemedi. Birçok insanın Nakamoto olduğu iddia edilirken ve birçokları da kendisinin blockchain (blok zinciri) teknolojisine dayanarakarkasındaki kişi olduğu iddiasıyla kamuoyu önüne çıktı ancak bu durum hâlâ büyük bir tartışma konusu.

anonymous mask code
Resim: Pete Linforth aracılığıyla Pixabay
Piyasadaki Satoshiler

Bir yazılımcı, kriptograf ve cypherpunk olan Hal Finney, Satoshi Nakamoto olduğu düşünülen ilk kişilerden biriydi. Finney, 12 Ocak 2009'da ilk Bitcoin transferinde alıcı taraftı. Gönderici ise tabii ki Satoshi Nakamoto idi. Nakamoto olduğu iddialarını reddeden Hal Finney 2014 yılında öldü.

Japon asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisi olan Dorian Nakamoto (tam adı Dorian Prentice Satoshi Nakamoto), başka bir Nakamoto adayı. Hal Finney ile aynı şehirde yaşayan bu aday, özgürlükçü kimliği ile ön plana çıktı. Bitcoin'i yaratan Satoshi Nakamoto olduğu iddialarını reddetti. 2014 yılında Newsweek'in Dorian Nakamoto'nun Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmesinin ardından Satoshi Nakamoto'nun forum hesaplarından birisi 5 yıllık sessizliğini bozarak, “Ben Dorian Nakamoto değilim” dedi. Sonrasında, bu hesabın hacklendiği iddia edildi.

Merkeziyetsiz para meraklısı ve kripto para programcısı olan Nick Szabo'nun da yazı stilinin bir analizine dayanarak Nakamoto olduğundan şüpheleniliyor. Kendisi Nakamoto olduğunu inkar etti.

Avustralyalı akademisyen Craig Wright, kendisinin Nakamoto olduğunu iddia edenlerden. Bitcoin'i Hal Finney ve 2013'te ölen adli bilişim analisti David Kleiman ile birlikte geliştirdiğini açıkladı. Wright'ın iddiaları, 2019 yılında Bitcoin teknik dokümanı ve sürüm 0.1 kodu için telif hakkı (patent değil) oluştursa da kesin kanıtlarla desteklenmedi. Hâlâ Wright'ın bir taklitçi olduğunu düşünen çok sayıda insan var..

Ne biliyoruz?
  • Satoshi Nakamoto, Japonya'da yaşayan 37 yaşında bir erkek olduğu iddia edildi. (2010 yılında).
  • Muhteşem bir yazılımcı ve kriptograftı.
  • Nakamoto'nun yazılarında kullandığı İngilizce anadili düzeyinde idi.
  • İngiliz imlâ kurallarını ve konuşma dilini kullanıyordu ve bir İngiliz gazetesinin “The Times 03/Jan/2009 Chancellor, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” manşetini başlangıç bloğuna yerleştirmişti.
  • Nakamoto, 05:00 ve 11:00 (GMT) saatleri arasında çevrim içi olmuyordu.
  • : Özgürlükçü ve anarşist ifadeleri okları tek bir topluluğa yönlendiriyordu: cypherpunk topluluğu.
  • Bankacılık sistemive hükûmetleri eleştiriyordu..
  • Satoshi Nakamoto, gerçek kimliğini açığa vurmaktan hep kaçındı ve anonimliği tercih etti.

Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliğini bilmiyor olabiliriz, ancak mirası, tıpkı altını para birimi olarak kullanmaya karar veren ilk kişinin yaptığı gibi, para ve ekonomi kurallarını yeniden yazdı.


Blockchain teknolojisi finansın geleceği mi? Huobi'ye kayıt olun Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapın. Yeni kullanıcıları 300$ değerinde Hoş Geldin ödülü bekliyor! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR