tarafından eklendi tarafından eklendi

Kripto Değerini Nereden Alır?

Kripto para birimlerinin değerini tartıştığımızda, merkez bankası fiat para birimlerinin gelişimine atıfta bulunmak faydalı olacaktır. 

1944 yılında, altında Bretton Woods anlaşmasıABD dolarının değeri, evrensel standart olarak sabit miktarda altın kullanılarak oluşturulmuştur (altın ons başına US$35). Bu Altın Standart olarak biliniyordu. Diğer para birimleri de uluslararası büyümeyi teşvik ederken ABD dolarının değer kaybetmesini önlemek için yapılan bir anlaşma olan ABD dolarına sabitlendi.  

Bir büyüme döneminden sonra ABD hükümeti, dolaşımdaki dolar miktarını karşılayacak kadar altın kalmadığından endişe duymaya başladı. Sorunu çözmek için Başkan Richard Nixon doları altına göre devalüe etti, ancak bu sonun başlangıcını işaret edecekti. ABD altın arzında bir düşüşe neden oldu - herkes ABD dolarını altına çevirmek istedi. Fort Knox'ta yeterince mevcut değildi ve insanlara fiziksel altın vermek pratik değildi. Hal böyle olunca ABD'nin ABD dolarının değerini altından çıkarmaktan başka seçeneği kalmamıştı.  

1973'te Bretton Woods Anlaşması tamamen çökmüştü. Yine de bir şekilde itibari para birimleri bugüne kadar ABD dolarına sabitlenmiş durumda.

Bir şey değerini nereden alır?

Gerçekten çok basit. Şeylerin değeri vardır, çünkü yeterince insan değere sahip oldukları konusunda hemfikirdir.  

ABD dolarını değerli kılan Fort Knox'taki altın değildi, çünkü Altın Standardı'nın sona ermesinden sonra bile hala bir miktar içsel değerini korumayı başardı. Aynı şekilde, diğer para birimleri de sadece ABD doları olduğu için değerli değildi. 

Aslında, yeterince insan bir şeyin değerli olduğu konusunda hemfikir olduğu sürece değerli hale gelir. Altın ve kum dolar gibi ilkel para birimleri değerlerini böyle elde etti. Bu, sanat eserinin değeri için bile geçerlidir. önemli değil Niye insanlar bir şeyi arzularlar, sadece arzunun yeterince yüksek hacimlerde var olması. Bu, ekonomik değerin üretildiği noktadır. 

Ekonomi açısından bakarsak arz ve talep olduğu sürece bir fiyat olacaktır. Ekonomide Değer Teorileri bu konuda çok daha fazla ayrıntı sağlayacaktır. 

Verilen fiyat, piyasanın özelliklerine bağlı olacaktır ve tıpkı birçok merkez bankası para birimi gibi, kripto alanındaki her bir jeton, amortismanı önlemek ve piyasadaki değerini korumaya yardımcı olmak için farklı özelliklere sahiptir. 
 
Hisselere karşı kriptonun değeri 

Borsada, bir şirketin değerine piyasa değeri denir. Piyasa değeri (veya kısaca 'piyasa değeri'), şirketin hisse senedi fiyatının tüm hissedarların sahip olduğu hisse sayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır. 

Piyasa değeri = hisse sayısı x hisse fiyatı

Hisse fiyatları hareket ettikçe, bir şirketin piyasa değeri de hareket eder. Bununla birlikte, bir şirketin piyasa değeri, hisse senedi piyasaya girdiğinde, ilk halka arzı (IPO) sırasında başlar. Üçüncü bir taraf, genellikle bir yatırım bankası, her bir hissenin fiyatını belirlemek için formüllere ve değerleme tekniklerine dayalı olarak şirketi değerlendirecektir; oradan şirketin ilk piyasa kapitalizasyonunu elde edebilirler.

Bir borsada listelendikten sonra, bir hissenin fiyatı arz ve talep dahil olmak üzere piyasa güçleri tarafından belirlenir. Bir hisse satıldığında, alıcı ve satıcı hissenin mülkiyetini değiştirir ve bu yeni piyasa fiyatı olur. Daha yüksek talep gören hisse senetleri daha yüksek fiyatlara hükmedecek ve daha düşük talep gören hisse senetleri fiyatları aşağı çekecektir. 

Aynısı kripto para birimi için de geçerlidir. Bir borsada listelendikten sonra, yüksek talep gören kripto para birimleri yükselmeye ve fiyatları yükseltmeye eğilimliyken, düşük talepteki kripto para birimlerindeki fiyat hareketleri genellikle minimum düzeydedir. 

jeton kıtlığı 

Bir şirketin yönetim ekibi her zaman daha fazla hisse ihraç etme yetkisine sahiptir, böylece seyreltmeye neden olur. Bu da şirketteki mevcut hissedarların sahiplik yüzdesini düşürür. Bununla birlikte, kripto para birimleri için çoğu tokenin maksimum arzı vardır; bu arz tükendiğinde, hiçbir yeni madeni para veya jeton çıkarılmayacak veya üretilmeyecektir. 

Örneğin Bitcoin, maksimum 21 milyon jeton arzına sahiptir, yani hiç kimse 21 milyondan fazla Bitcoin madenciliği yapamaz, oluşturamaz, basamaz veya ihraç edemez. 

Bitcoin Cash (BCH) gibi ek Bitcoin çatalları olabilir, ancak asla daha fazla Bitcoin olamaz. 

Kullanışlı bir para birimi olarak kripto

İyi bir para biriminin özellikleri şunlardır: 

1) Değiştirilebilirlik — bir para biriminin değeri başka bir birime eşittir (BTC, ineklerden daha iyi bir para birimidir)

 2) Dayanıklılık — fiziksel olarak bozulmaz ve gelecekte kullanılabilir (Euro, çiçeklerden daha iyi bir para birimidir)

 3) Taşınabilirlik — büyük miktarlarda bile hareket etmek kolaydır (CBDC, altın külçelerinden daha iyi bir para birimidir) 

 4) Tanınabilirlik — insanlar onu tanır ve kabul eder ve değerine karar vermek için daha az çaba gerektirir (ABD doları Gine Frangı'ndan daha iyi bir para birimidir) 

 5) İstikrar — takas edildiği mal ve hizmetlere kıyasla değeri önemli ölçüde değişmez (USDT, BTC'den daha iyi bir para birimidir) 

 

Kripto varlıklar buna iyi bir örnektir ve bazı tokenler aslında birçok geleneksel para biriminden daha iyi para birimi olarak işlev görür. 

Çoğu kripto jetonunun faydası vardır ve biz sadece (sahiplerine belirli hizmetlere veya platformlara erişim sağlayan) “yardımcı jetonlardan” bahsetmiyoruz. Bir belirtecin faydası, bir özellik olarak, bir 'değer deposu' veya bir para birimi şeklinde de mevcut olabilir. Bir kripto tokeni birileri için faydalı olduğu sürece, faydalı ve dolayısıyla değere sahip olarak tanımlanabilir.

Daha önce bahsedildiği gibi, bir para birimi bir 'değer deposu' olarak kullanılabilir, bu sayede saklanabilir ve daha sonraki bir tarihte değerini kaybetmeden geri alınabilir. Bu, para birimini mal ve hizmetler için işlemler olarak kullanmamıza izin verir. Kripto para birimleri farklı değil. Birçok merkez bankası gibi, kripto alanındaki tokenler de amortismanı önlemek ve piyasa değerlerini korumaya yardımcı olmak için çeşitli önlemlere sahiptir.

Bir değer deposu olarak kripto para birimi

Kripto para birimlerinin değeri, borsalardaki arz ve taleplerinden etkilenebilir. Bununla birlikte, bunların kullanışlılığı veya faydası DeFi protokoller veya Dapps (Merkezi Olmayan Uygulamalar) da değerlerini etkileyebilir. 

Örneğin, bir $100 Amazon hediye kartına sahip olmak, anne ve baba dükkanı için bir $100 kuponuna sahip olmaktan genellikle daha faydalı kabul edilir. Amazon hediye kartının, günlük ihtiyaçlar ve ulaşımdan eğlence cihazlarına kadar çok çeşitli satın alımlar sunduğu görülüyor. 

Şekil 1: Amazon Hediye Kartı | www.pngkey.com

Elbette, bir anne-baba dükkanının hediye kartı takdir edilebilir, ancak hediye kartı sahibinin yalnızca o mağazada bulunan ürünleri satın almasına izin verir. 

Aynı fikir, Ethereum ağında işlem yaparken gerekli olan Ether (ETH) gibi bir token için de geçerlidir. UniSWAP gibi Dapp'lere eriştiğinizde, ücretler ETH'de ödenir ve bu da fayda işlevleri nedeniyle ETH'nin değerini artırır. 
 
Yenilik ve yaratıcılık için çok yer olduğu açıktır. Bir belirteç, tümü değerine katkıda bulunan birçok şekilde kullanılabilir. NFT'ler, yatırımcılara varlıklarından değer elde etmeleri için yeni yöntemler ve özellikler sağlamaya devam ettikleri için iyi bir örnektir. Bazıları olasılıkların sonsuz olduğunu bile söyleyebilir.  
 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olmak için 'Hoş Geldiniz Bonusu' olarak $300'e kadar kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta kalan kripto paralarınızdan faize başlayabileceğiniz yer!

tr_TR