tarafından eklendi tarafından eklendi

Ne tür bir Bitcoin Cüzdanı kullanmalıyım?

Bitcoin cüzdanı bir tür dijital cüzdandır. Fiziksel cüzdanların fiziksel para birimlerini depolamasından farklı olarak, dijital cüzdanlar Bitcoin adresine ulaşmak ve Bitcoin işlemleri yapmak için kullanıcıların genel adres ve özel anahtar gibi bilgilerini depolar. Tıpkı banka hesabınız gibi, dijital bir cüzdan olduğu için cüzdanınızın içinde fiziksel para bulunmaz. Cüzdanınızda ne kadar bulunduğu, bir dağıtık defter (distributed ledger) olan Bitcoin blok zincirinde tutulur.

Bitcoin Cüzdan Türleri

İki ana Bitcoin cüzdan türü vardır: sıcak ve soğuk.

Sıcak cüzdanlar, internete bağlı olan cüzdanlardır. İnternete bağlı olmak, sıcak cüzdandaki kripto para birimlerinin transfer edilebilir olduğu anlamına gelir. Bitcoin sahipleri, Bitcoin'leri doğrudan diğer cüzdanlarla aktarmak için sıcak cüzdanları kullanabilir. Öte yandan, sıcak cüzdanlar internete bağlı oldukları için daha fazla güvenlik sorunuyla karşılaşabilir ve başka bir tarafça erişilip boşaltılma olasılığı vardır.

Sıcak bir cüzdanın güvenliği ve güvenlik denetimi büyük ölçüde kullanıcının davranışına bağlıdır. Sıcak bir cüzdanda saklanan herhangi bir öğe, genel ve özel anahtarlar İnternette depolandığından saldırılara açıktır. Birisi cihazınıza erişirse veya özel anahtarınızı ele geçirirse Bitcoin'inizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızdaki veya mobil cihazınızdaki cüzdan yazılımıyla ilgili sorunlar varlıklarınızı silebileceğinden, belirli sıcak cüzdan türlerini sık sık yedeklemeniz önerilir.

Sıcak Cüzdan Çeşitleri

Tam cüzdanlar (Full Wallets) : Bitcoin Coregibi, tam bir düğüm çalıştıran ve belirli bir kripto para biriminin ve blok zincirinin tüm işlevlerini uygulayan cüzdanlara Tam Cüzdan denir. . Başka bir deyişle, bir Bitcoin Core cüzdanı, merkezi olmayan Bitcoin blok zincirindeki bir düğümdür ve bu tam düğümlerin her biri, Bitcoin blok zincirinin geçerliliğini korumak için dağıtık şekilde, aynı kuralları izler.

Hafif cüzdanlar (Light Wallets) : Electrumgibi, tam düğüm içeren bir sunucuya bağlı cüzdanlara ise Hafif Cüzdan denir. Light cüzdanlar genellikle masaüstü bilgisayarlarda, web siteleri ve uygulamalar gibi mobil ve çevrimiçi biçimlerde bulunur. Hafif cüzdanlar indirilebilir ancak herhangi bir borsaya bağlı veya bağlantılı değildir. Bununla birlikte, kripto para biriminiz hackerlık girişimlerine karşı hâlâ savunmasızdır, çünkü bilgisayarınıza erişim sağlayan bir bilgisayar korsanı, özel anahtarınıza da erişebilirse teorik olarak yazılım uygulaması aracılığıyla cüzdanınızı boşaltabilir.

Merkezi cüzdanlar (Centralized wallets) : Huobi Borsa Hesabıgibi, merkezi bir kripto borsası tarafından desteklenen cüzdanlara ise merkezi cüzdan denir. Merkezi borsalar, alıcı ve satıcı adına varlıkları izleyen ve güvence altına alan güvenilir bir üçüncü tarafın rolünü oynar. Özel anahtarı doğrudan Bitcoin'lerinize saklamak yerine, merkezi cüzdanlar bunu sizin için yapar ve varlıklarınıza erişmek için merkezi cüzdanları kullanmanın anahtarı sizde olur. Huobi gibi merkezi borsalar 2FA güvenliği ve hesap kurtarma gibi imkannlar sunarken, beklenmedik durumlarda bazı tür kayıpları kurtarmak mümkün olabilir.

Soğuk Cüzdan nedir?

Soğuk cüzdan internete bağlı olmadığndan dolayı kripto paranın depolanması için en güvenli seçenektir. Soğuk cüzdan; kağıt cüzdan veya donanım cüzdanı olabilir. Kağıt cüzdan, bir Bitcoin cüzdan adresinin oluşturulmasından sonra anahtarın kâğıt üzerine yazılmasıdır. Birçok teknik süreç gerektirmesinden dolayı yeni başlayanlara tavsiye edilmez. Kağıt cüzdanlara ek olarak, önceden oluşturulmuş adreslere ve satın alabileceğiniz anahtarlara sahip depolanmış değer kartları veya madeni paralar da vardır.

Donanımsal soğuk cüzdan dediğimizde akla Ledger Nano S veya Trezor gibi kullanımı çok daha kolay seçenekler gelir. Kripto adresleriniz ve anahtarlarınız bir USB sürücü cihazında saklanabilir veya hatta bir bankada veya kasada saklanan bir kağıt parçasına yazdırılabilir; ve yalnızca USB sürücüsüne ve özel anahtara (genellikle kağıt üzerinde basılıdır) sahip olan kişi varlıklara erişebilir. Birçok büyük Bitcoin yatırımı soğuk cüzdanlarda saklanır.

Sıcak cüzdanların içerdiği riskler nedeniyle, deneyimli yatırımcılar, yakın gelecekte harcanacak veya alınıp satılacak varlıklarının yalnızca küçük bir miktarını sıcak cüzdanlarında tutar ve bitcoinlerinin diğer kısmını daha güvenli soğuk cüzdanlarda tutar, hatta birkaç soğuk cüzdana paylaştırır. Kripto varlıklarınızı nasıl güvende tutacağınızı öğrenmek için sonraki kılavuzumuzu okuyun!


Bitcoin cüzdan adresi ister misiniz? Huobi'ye kayıt olun yüzlerce farklı token tutabilen ve tıpkı banka hesabınız gibi 2FA kimlik doğrulaması ile korunan bir cüzdan almak için. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR