tarafından eklendi tarafından eklendi

Token dağıtımı nedir?

Token dağıtımı, tokenomik araştırmalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Farklı kullanıcı gruplarının ve yatırımcıların blok zinciri belirteçlerine sahip olma oranlarını açıklar. Belirteç dağıtımını, her parçanın belirli bir grubun proje sahipliğini temsil ettiği bir pasta grafiği olarak düşünebilirsiniz.
Tüm projelerin başlangıçta başlangıç token dağılımları vardır, bu sayede kaç tane token vereceklerine, hibe edeceklerine veya satacaklarına ve kime vereceklerine karar verirler. Bu kararlar aynı zamanda projenin başlatılmasının ne kadar 'adil' olduğunu da belirler. Genel olarak konuşursak, iyi organize edilmiş bir jeton lansmanı, içeride yatırımcılara dağıtılan jetonların yalnızca küçük bir kısmıyla herkesin katılabileceği bir lansmandır.
Belirteç sahipliğinin merkezileştirilmesinin blok zincirlerin temel ilkesine, yani ademi merkeziyetçiliğe aykırı olduğunu da belirtmek önemlidir.
İlk token dağıtımında, blockchain projeleri tokenlerini dört ana gruba dağıtır: halk, toplulukları, içerdekiler ve kendi vakıfları. Halk, projeye yatırım yapmak isteyen herkesi ifade ederken, topluluk, proje hakkında tutkulu ve başarılı olmasına yardımcı olmak isteyen kullanıcılardan oluşuyor. İçeridekiler esasen kurucu ekip, danışmanlar ve VC'lerdir ve vakıf genellikle projeyi bir şekilde yöneten kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.
Kripto toplulukları açık kaynak ilkelerini vurguladığından, blok zincirinin, karşılığında mülkiyet alması gereken halktan finansmana izin vermesini beklerler. Bu nedenle, bazı projeler, yalnızca az sayıda içeriden öğrenen yatırımcıya ilk tur tokenleri satın alma imkanı verdiği için eleştiriliyor.

Ethereum (ETH) token dağıtımının bir gösterimi

1. 60 milyonu 2014 yılında açık kalabalık bir satıştan token satın alan yaklaşık 1.000 yatırımcıya dağıtılan 72 milyon ETH tokeni ile başladı. Ethereum ağı toplanan parayı (yaklaşık 18 milyon USD) protokolü finanse etmek için kullandı. geliştirme, araştırma, yasal harcamalar ve iletişim.
2. Ağ, kalan 12 milyon jetonu Ethereum vakfı ile protokole ilk katkıda bulunanlar arasında paylaştı.
Kaynak: Messari

Ethereum token dağıtımından neler öğrenebilirsiniz?

Az sayıda kalabalık satış katılımcısı, az sayıda kişinin jeton fiyatını etkileyebileceği anlamına gelir. Konsantre ETH dağıtımı, token sahiplerinin protokolün gelecekteki gelişimi için kolayca oy kullanabilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, ağın gerçekte ne kadar merkezi olmadığı sorgulanabilir.
Günümüzde, Ethereum'un ilk alıcıları varlıklarının bir kısmını yeni girenlere sattıklarından ve iş kanıtı (PoW) madenciliği birçok yeni token arzı yarattığından durum farklıdır. Bununla birlikte, token fiyatını varlıklarıyla etkileyebilecek bazı 'balina' sahipleri hala söz konusudur.
Artı tarafta, Ethereum, tokenlerinin önemli bir bölümünü içeriden öğrenenlere tahsis eden bazı blok zincirlerin aksine, tokenlerinin çoğunu halka açık satışta sattı.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR