tarafından eklendi tarafından eklendi

Metaverse nedir?

Metaverse nedir?

Metaverse — şu anda interneti bombalayan en son moda kelime. Facebook'un yeniden markalaşmasını ve meta veriye geçişini duyurmasından bu yana muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak tüm bunlar ne hakkında ve neden herkes bundan bahsediyor? 
 
Basitçe söylemek gerekirse, meta veri deposu, insanların daha sürükleyici bir şekilde etkileşime girmesine izin veren çevrimiçi alanlar yaratır. “Sosyal etkileşimin bir sonraki evrimi” olarak adlandırılıyor. 

Hayatı deneyimleme biçimimizi değiştirme tehdidinde bulunan her teknolojik gelişme gibi, bu da karışık tepkilerle karşılandı.  
 
Bir yanda kodlayıcılar, blok zinciri geliştiricileri, kripto sanatçıları ve metaverse'i genellikle açık kollarla karşılayan diğer teknoloji uzmanları var. Dünyanın dört bir yanındaki insanları daha önce hiç görmediğimiz şekillerde birbirine bağlamanın avantajlarını ve potansiyelini biliyorlar. Yine de diğerleri için bu fikirler bir cehalet, işten çıkarılma ve hatta korku duygusuyla karşılandı - dijital dünyanın içgüdüsel insan etkileşimlerimizi zayıflatacağı ve bizi doğal dünyadan koparacağı korkusu. 
 
İnsanlığın evrimini tartışırken artılarını ve eksilerini bekleyebiliriz, ancak bilgi hala en büyük araçtır. Bu makalede, kendinize ait bilinçli bir görüş oluşturabilmeniz için meta veri deposunu ve potansiyelini biraz daha ayrıntılı olarak keşfedeceğiz. 

Kelime

Metaverse'in gerçek çevirisi "evrenin ötesinde"dir ve ilk kez 1992 bilim kurgu romanında bahsedilmiştir. Kar Kazası Neal Stephenson tarafından. Stephenson kitabında, çoğu zaman distopik varoluşlarından kaçmak için dijital avatarlarını kullanarak sanal gerçeklik ortamlarında buluşan ve keşfeden insanları hayal etti. Resimli bir metaverse'nin daha yeni bir örneği 2018 filmidir. Hazır Oyuncu Bir, oyuncuların özel gözlükler, tam vücut dokunsal giysiler ve hatta koşu bantları kullanarak ayrı dijital gerçekliklerin bir parçası olabileceği. Oyuncunun oyun deneyimine tam olarak katılmasını sağladı.  

Olasılıklar

Tam olarak işleyen, gerçeğe benzer bir metaverse henüz mevcut değil, bu nedenle bu noktada yalnızca yakın gelecekte nasıl görünebileceğini açıklayabiliriz. Kaba fikir, meta verinin, insanlara gerçek dünyada sahip oldukları serbest dolaşım, mülkiyet ve mal ve varlık alışverişi gibi aynı olasılıkları sağlayacak, sürükleyici bir internet olacağıdır. Ek olarak, kullanıcıların sanal olarak oluşturulan herhangi bir yerde birbirleriyle etkileşime girerek zaman geçirebilecekleri bir yer olacak. 

Gerçek ve sanal alanların bu melezi, insanların örneğin ev gibi tercih ettikleri fiziksel konumdayken oyun oynamasına, çalışmasına, alışveriş yapmasına, egzersiz yapmasına ve sosyal olarak etkileşime girmesine olanak sağlayacaktır. Fiziksel dünyanın her yerinden insanlar aynı sanal yerde buluşabilecekler. Gün batımını izleyebilecekleri, sohbet edebilecekleri ve evlerinin konforundan çıkmadan birbirleriyle aynı mevcudiyet duygusunu yaşayabilecekleri, dijital olarak oluşturulmuş bir plajın kıyısında buluşabilirler. 

Meta veri deposuyla, birçok İnternet etkinliğinin metin okuma veya bir ekranda resim ve videoları görüntüleme gibi 2B deneyimlerden 3B deneyimlere geçmesi muhtemeldir. Bu nedenle, alışveriş yaparken ürün listelerini telefonla görmek yerine kullanıcılar sanal bir mağazada dolaşabilir ve ürünleri oldukları gibi görebilirler. Sadece içeriği görüntülemiyorsunuz, onun bir parçasısınız. Diğer bir kavram ise dijital nesneleri ve insanları hologramlar aracılığıyla fiziksel dünyaya getirecek olan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileridir. Fiziksel ve dijital dünyayı birbirine bağlayan gerçek insanlar gibi hareket edecek, hissedecek ve görüneceklerdi. 

Gerçek şu ki, kimse metaverse'nin nasıl sonuçlanacağını tam olarak bilmiyor. Yine de, blok zinciri teknolojisindeki son gelişmelerle, kripto metaverse benzeri uygulamalar ve kavram kanıtları tarihimizde ilk kez ortaya çıktığından, terim daha geniş kitlelerin dikkatini çekti. 

Kripto ve meta veri deposu

Mevcut kripto ekosisteminin meta veri deposu belirteç kategorisi, esas olarak, merkezi olmayan oyunlardan ve kullanıcıların Fungible Olmayan Jetonlar (NFT'ler) aracılığıyla dijital varlıklara ve mülklere sahip olmalarını sağlayan oyun benzeri sanal dünyalardan oluşur. Kullanıcılar Play-to-Earn (P2E) modelleri aracılığıyla bile kazanabilirler ve Sandbox gibi oyunlar karikatürize ve hatta çocuksu görünebilirken, bu dünyalar aslında "tamamen sürükleyici" bir alternatif gerçekliğe doğru yapı taşlarını tam anlamıyla sağlayacak birçok temel bileşen içerir. . 

Şekil 1 Örnek: sandbox oyunu|https://www.sandbox.game/en/ 

Oyunlar, oyuncuların başkalarıyla tanışmasına, sanal etkinlikler düzenlemesine, yeni şeyler inşa etmesine, varlıklarını paraya çevirmesine ve merkezi olmayan uygulamaları kullanmasına olanak tanır. Örneğin, oyuncular şu anda sanal partilere katılabilir, halka açık erişim için kendi NFT galerilerini oluşturabilir ve bu paralel evrenlerdeki kumarhanelere gidebilirler. Ayrıca, açık kaynaklı ve merkezi olmayan yapıları nedeniyle, herhangi bir geliştirici, mevcut toplulukların ihtiyaçlarını karşılamak için oyunların içinde yeni uygulamalar ve içerik oluşturabilir. 

Daha önce de belirtildiği gibi, metaverse tamamen oyunla ilgili değildir, ancak oyunlar, metaverse trenine çok sayıda insanı getirmede kesinlikle önemli bir rol oynamıştır. Aynı anda eğlenmenin, yatırım yapmanın ve kazanmanın yegane yollarından biri, bu yüzden muhtemelen burada kalacak ve İnternet'in bir sonraki aşamasında merkezi unsur haline gelecek. 

Metaverse yutturmaca kadar yaşayacak ve gerçekten doğal ve fiziksel dünya ile aynı düzeyde insan duygularına ilham verip kışkırtabilecek mi? Sadece zaman gösterecek. 
 
Bildiğimiz bir şey var ki, teknoloji ve sosyal etkileşimin sınırlarını zorluyor ve fütürist fikirleri makul bir gerçekliğe dönüştürüyor. 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olmak için 'Hoş Geldiniz Bonusu' olarak $300'e kadar kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta kalan kripto paralarınızdan faize başlayabileceğiniz yer! 

tr_TR