tarafından eklendi tarafından eklendi

Bizans Generalleri Problemi Nedir?

Bizans Generalleri Problemi, ademi merkeziyetçi partilerin uzlaşmaya varmada karşılaştıkları zorlukları tartışan bir oyun teorisidir. Blockchain teknolojisi bu sorunu çözer.
Hikayeye göre, birkaç general Bizans şehrini kuşatmaya çalışıyor. Şehir askerlerle çevrilidir ve her taburun başında bir general bulunur. Şehri başarılı bir şekilde kuşatmak için birlikler koordineli bir şekilde saldırmalıdır. Bunu yapmamak, şehri ele geçirememekle ve birlik kaybıyla sonuçlanacaktır.
Ancak generaller, Bizans'ı yaklaşan saldırı konusunda uyarmamak için iletişim kurmak için duman veya ateş kullanamazlar. Haberciler kullanabilirler ancak bu haberciler yakalanma veya öldürülme riski taşırlar. Ayrıca her bir genel çelişkili ve yanıltıcı mesajı besleyen casuslar da olabilir. generallerin bu mesajları doğrulamanın hiçbir yolu yoktur.
Peki generaller zaferi sağlamak için etkili bir saldırıyı nasıl koordine edebilir?

Merkezileşme sorunu

Bizans Generalleri Sorunu yalnızca merkezi olmayan bir sistemde ortaya çıkar, çünkü güvenilir bir bilgi kaynağı yoktur, bu da diğer üyelerden alınan bilgilerin gerçek veya güvenilir olup olmadığını doğrulamanın bir yolu olmadığı anlamına gelir.
Merkezi bir sistemde, merkezi bir otorite, dağıtılan bilgilerin gerçeğe uygun olmasını sağlar, bu da sahtekarlığı ve ağ boyunca yanlış bilgilerin yayılmasını önler. Verimlilik için güvenilirlikten vazgeçilir ve bu nedenle merkezi bir sistemdeki kullanıcıların Bizans Generalleri Sorunu ile karşılaşmasına gerek kalmaz. Ancak merkezi bir sistem, yönetim organı tarafından yolsuzluğa karşı da savunmasızdır.

Bizans Generalleri Problemini Çözmek

Blok zincirinde generaller yerine bilgisayarlarımız veya düğümlerimiz var. Bu düğümlerin tümü, sistemin mevcut durumu üzerinde bir fikir birliğine varmalıdır; bu, birçok katılımcının veya düğümün, başarısızlıkları önlemek için aynı eylemleri kabul etmesi ve yürütmesi gerektiği anlamına gelir.
Bizans Hata Tolerans Sisteminin devreye girdiği yer burasıdır. Bizans Hata Tolerans Sistemi, geçersiz işlemler gönderen kötü niyetli düğümler veya çift harcama gibi Bizans Generalleri Sorunundan kaynaklanabilecek hata türlerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır.
Bizans Hata Tolerans Sistemi, bazı düğümler kötü niyetli davransa veya iletişim kuramasa bile bir blok zincirinin çalışmaya devam etmesini sağlar. Blok zincirinin ağını güvenceye almak için kullandığı fikir birliği algoritmalarından bazıları, hisse ispatı, iş ispatı ve devredilen hisse ispatını içerir.
Bu sistemler 100% hatasız olmasa da, blok zinciri ağının güvenliğini sağlamak için her zaman gelişmekte ve yenilik yapmaktadır.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR