tarafından eklendi tarafından eklendi

Proof of Work Nedir?

Proof of Work, blockchain dağıtık defteri tarafından,sistemde bir güvence sağlamak için kullanılan yöntemlerden biridir. Bitcoin blok zincirine eklenen her bloğun tüm ağın fikir birliğine (konsensüs) sahip olmasını sağlamak için kullanılan yöntemdir. Bu fikir birliği, bir blockchain dağıtık defterini manipüle etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bitcoin'de, madencinin yeni blok üretmesi, SHA-256 hash fonksiyonunun iki kez çalıştırıldığında, verilen zorluk hedefinden daha küçük bir sayı üreten bir bloğu tanımlamayı içeriyor.

Bu sürecin en basit bir açıklaması, bitcoin blok zincirindeki önceki bloğun hash değerinin, SHA-256 hash değeri için referans noktası olarak kullanılmasıdır. Yeni bir bitcoin bloğu ağın kabul etmesi için gönderildiğinde, ağdaki tüm madenciler, SHA-256 üzerinden iki kez işlendiğinde, önceden belirlenmiş bir kritere uyan sayıyı veren bir çıktı bulmak için yarışırlar. Önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektiren bu işlem rastgelelik üzerine kuruludur. (Madenciler doğru sonucu alana kadar “nonce” olarak bilinen bir sayıyı sürekli değiştirir).

Bitcoin Proof of Work madenciliği temelde blok zincirindeki son bloktan gelen cevap üzerine inşa edilen bulmacanın zorluğunu karşılayan “nonce”u bulmak için girilen bir yarıştan başka bir şey değildir.

Diğer tüm madenciler, iki SHA-256 hash fonksiyonunu bir kez geriye doğru çalıştırarak yanıtın sağlamasını yapabilir. Hatalı bir hareket olmadığını varsayarsak, blok tüm ağ tarafından kabul edilir, blok zincirine eklenir ve bir sonraki blok için temel haline gelir.

Neden Proof of Work?

Proof of Work, başlangıçta DDoS saldırılarını ve spam e-postaları durdurmanın bir yolu olarak ortaya atıldı. Bir e-posta göndericisinden küçük ama rastgele hesaplamalar yapmasını (alıcı tarafın kontrol etmesi ve onaylaması için önemsiz olan) isteyerek, birkaç e-posta gönderen birine önemli ölçüde yük olmayacak bir sistem olarak düşünüldü Bununla birlikte, spam e-posta göndermek isteyen taraf, kendisini toplu e-postalar göndermenin hesaplama gereksinimleriyle dolu bir labirentte bulacaktı.

Bu kavram, Hal Finney 1999'da yeniden kullanılabilir bir Proof of Work sistemi oluşturana kadar kullanılmadı. Bitcoin'in isimsiz mucidi Satoshi Nakamoto, sistemi 2008'de yayınladığı teknik doküman ile geliştirdi ve 2009'da uyguladı. Finney, Nakamoto'nun Bitcoin kodundaki ilk ortaklarından biriydi.

Proof of Work sistemi ayrıca Bitcoin ağında daha fazla Bitcoin üretmenin bir yolu olarak kullanılır. Bu da Bitcoin madenciliği ödülleriaracılığıyla yapılır. Sadece madenciler için bir ödeme olarak değil, aynı zamanda arzı kontrol ederek Bitcoin'in değerini artırmanın bir yolu olarak da hareket eder..

Alternatifler

Bir blok zincirini güvence altına almanın tek yolu Proof of Work (PoW) değildir. Proof of Stake ve Proof of Burn gibi alternatif sistemler de bulunur. PoW, genellikle, Proof of Stake ve Proof of Burn'den daha fazla kaynak gerektirir, ancak küçük ağlar için çok daha güvenlidir ve bir ağın kontrolünü teşvik etmekten ziyade token ekonomisine katılımı teşvik eder.


Bir Huobi borsa hesabı açın Bitcoin satın almanın, ticaret yapmanın ve kazanmanın ne anlama geldiğine dair bir fikir edinmek için. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR