tarafından eklendi tarafından eklendi

Proof of Stake nedir? 

Proof of Stake, sisteme eklenmesi gereken işlemleri doğrulamak için blockchain ağları tarafından kullanılan bir fikir birliği mekanizmasıdır. blok zinciri. Doğrulama için kullanılan diğer ana fikir birliği mekanizması, çalışmanın kanıtıdır. Proof of Stake, Proof of Work (PoW) sisteminin zayıflıklarını gidermek için ortaya çıkan yenilikçi bir mekanizmadır.  

Proof of work ile ilgili sorun, ağdaki etkinlik büyütüldüğünde, çalışma kanıtı sistemlerinin önemli kaynakları tüketmesi ve kirlilik, atık oluşturması ve hatta bilgi işlem yarışında arz sorunlarına (GPU'lara olan yüksek talep gibi) neden olmasıdır. güç. 

Bunun nedeni iş kanıtı madencilerin ödüller kazanmak için bir kriptografik bulmacayı çözmek için rekabet edin. Ağdaki her madenci aynı sorunu eşzamanlı olarak hesaplıyor, bu da kaynak yoğun. Ayrıca, birçok madenci işlem gücünü birleştirerek madenci havuzlarına katılıyor. Daha istikrarlı bir gelir elde etmek için. Büyük madencilik havuzları, bir varlığın bir blok zinciri üzerinde kontrol sahibi olma riskini ortaya çıkarır. 

Mining rig
Bir kripto madenciliği teçhizatı

Proof of Stake Algoritması 

Hisse ispatı, iş ispatına bir alternatiftir. Hisse kanıtı olarak, doğrulamak ve yeni bloklar oluşturmak için madenciler yerine doğrulayıcılarımız var. Bir node (düğüm) kurarak doğrulayıcı olmak isteyenler ağa belirli bir sayıda token yatırarak (kilitleyerek) garanti sağlamış olur. 

Proof of stake sistemleri, doğrulama ve yeni bloklar oluşturma görevleri için rastgele validator atar ve şanslı doğrulayıcılar bir ödül kazanır. Bu nedenle, zincirdeki her düğümün (node) aynı anda bir bloğun çözümünü hesaplamak için yarışması yerine, hesaplamayı yalnızca bir düğüm yapar, ancak dürüst olmayan davranışları engellemek için bir “satın alma” depozitosu vardır. Düğüm çözümü bulduğunda, çözüm blok zincirine eklenmeden önce ağdaki diğer düğümler tarafından kontrol edilir ve onaylanır. 

51% Saldırılarını Önleme 

Çalışma kanıtı olarak, büyük madencilik havuzlarının 51%'den fazla bilgi işlem gücü veya hash hızı kontrolüne sahip olması mümkündür. Saldırgan bir çalışma kanıtı sisteminde ağın bilgi işlem gücünün 51%'sini kazandığında, saldırgan onaylanması gereken işlemleri tersine çevirebilir, jetonları iki katına çıkarabilir ve yeni işlemlerin gerçekleşmesini engelleyebilir. 

Proof of Stake durumunda, saldırganın işlemlere müdahale etmeye başlamak için stake havuzunun 51%'den fazlasını kontrol etmesi gerekecektir. Daha sonra, jetonları başarılı bir şekilde iki katına çıkarmak ve bir hard fork'a neden olmak için stake havuzunun önemli ölçüde daha büyük bir payına ihtiyaç duyulur. Bu imkansız olmasa da, bir blok zincirinde 51%'den fazla hash gücü elde etmekten çok daha maliyetlidir. En önemlisi, bir hisse kanıtı sistemindeki saldırganlar, ağa saldırdıklarında çok daha fazlasını kaybederler. Güvenlik ihlalleri tipik olarak token fiyatının düşmesine neden olur ve büyük bir paya sahip oldukları için saldırı için finansal olarak cezalandırılırlar. 

Örnek: VeChain 

Örnek olarak, bir pay konsensüs ağı kanıtı olan VeChain'de (VET) bir doğrulayıcı düğüm olmak için ne gerektiğine bakalım. Basitçe söylemek gerekirse, VeChain ağında iki düğüm sınıflandırması vardır. 

  1. Otorite Düğümler (Authority Nodes) – Bu düğümler işlemleri doğrular, gruplandırır ve blok zincirine ekler. 
  1. Ekonomik Düğümler – Bu düğümler VeChain ekosistemine istikrar sağlamak ve blok zinciri ekonomisi içinde bir güç ve ayrıcalık dağılımı olarak hareket etmek 

Bir Otorite Düğümü olmak için, bir Otorite Düğümünü çalıştırmadan önce 25 milyon VET'ye ve ağı desteklemek için özel donanıma sahip olmak ve VeChain ile KYC'ye başvurmak (ve/veya seçilmek) gerekecektir. Yetki Düğümleri en yüksek ödül oranlarını alır, ancak aynı zamanda ağ yol haritaları, halkla ilişkiler, teknoloji geliştirme vb. konularda kararlar almak için oy kullanır. 

Bir Ekonomik Düğüm olmak için, kişinin bir VeChain cüzdanına 1 milyon VET yatırması ve “düğüm” statüsüne yükseltmesi gerekir. Staking ödülleri alıyorlar, ancak yönetişim konularında oy kullanamıyorlar. 

Proof of Stake ile Pasif Gelir 

Bir birey olarak, bahis kanıtının büyük oyuncular veya erken benimseyenler için olduğu görünebilir. ETH 2.0 gibi projeler bir düğüm oluşturmak için önemli meblağlar gerektirse de, aşağıdakiler gibi havuzlanmış stake hizmetleri Huobi'nin ETH 2.0 havuzu bireylerin birçok jetona sahip olmak zorunda kalmadan stake etme avantajlarından yararlanmalarına izin verin. 

Proof of Stake'den kazanç sağlamak da göründüğünden çok daha kolay olabilir. Örneğin NEO ile NEO ağındaki işlemler için kullanılan alt jeton GAS'ı kazanmaya başlayabilirsiniz. NEO'yu hesabınıza yatırarak NEON cüzdan3.38% getiri oranıyla GAZ üreteceksiniz. 

NEO ROI
NEO'dan GAZ'a üretim oranı | https://neotogas.com/

GAS günlük olarak üretildiğinden, GAS'ınızı günlük olarak kullanma şansına erişeceksiniz. Ama birçok borsa NEO stake etmeyi destekliyor, sadece NEO'yu döviz cüzdanlarında tutarak. Bu, yeni kullanıcıların karmaşık kurulumlara gerek kalmadan jeton kazanmaya başlamasını sağlar. 

Alternatif olarak; tokenlerinizi kilitleyerek yeni tokenler kazanabileceğiniz Huobi Poolda göz atmayı unutmayın! 


Stake tokenlarını başlatmak mı istiyorsunuz? Huobi destekler ETH 2.0 zincirine staking işlemini. Çıkış yapmak Huobi Earn hizmetimize göz atın veya Huobi Poolgöz atarak, kripto paralarınız ile pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz! 

Huobi'de yeni misiniz? Şimdi üye Ol Kayıt Bonusunuzu almak için! 

tr_TR