tarafından eklendi tarafından eklendi

KYC ve Kimlik Doğrulaması ne için? 

Kimlik doğrulaması olarak da adlandırılan Müşterinizi Tanıyın (KYC), finansal hizmet sağlayıcıların kara para aklama gibi mali suçlarla mücadele etmek için kullanıcıları için düzenleyici bir gereklilik olarak sahip olduğu bir kimlik doğrulama sürecidir. 

KYC doğrulaması, finansal hizmet sağlayıcıların ve kullanıcıların yerel ve uluslararası yasa ve düzenlemelere uymasına yardımcı olur, yasal riskleri yönetirken kullanıcılar ve finansal hizmet sağlayıcılar arasındaki güven düzeyini artırır ve platform veya hizmetteki tüm tarafların varlıklarını korur. 

KYC, kullanıcı ve hizmet sağlayıcı için daha fazla güvenlik sağlasa da, kripto para ekonomisinde KYC'den kaçınan katılımcılar var, çünkü bunun anonimliği ve ademi merkeziyetçiliği azalttığına inanıyorlar - ilk kripto para birimi Bitcoin'in yaratılmasının arkasındaki ilkelerden ikisi. 

KYC süreci nedir? 

Kişisel hesap açma Huobi gibi bir kripto para borsasında genellikle kolay ve sezgisel bir işlemdir. Bazı platformlarda ve bazı yargı alanlarında, bir kullanıcının KYC'ye ihtiyaç duymadan platformdaki hesaplarında kripto varlıkları almasına izin verilebilir. Bununla birlikte, tamamlanmamış bir KYC süreci, borsada sınırlı işlevsellik ile sonuçlanacaktır. 

Bu sınırlamalardan biri, bu varlıkları borsadan dönüştürme veya çekme yeteneği, özellikle kripto varlıkları itibari paraya dönüştürme yeteneğidir. Önde gelen borsalar ayrıca, spot ticaret, P2P ticareti ve türev ticareti gibi diğer gelişmiş işlevlere erişmek için kullanıcının KYC işlemlerini tamamlamasını gerektirir. 

KYC süreçlerinde, kullanıcıdan aşağıdaki belgelerden bir veya daha fazlasını sağlamasının istenmesi yaygındır: 

 • Ulusal kimlik belgesi          
 • Ehliyet 
 • Pasaport 
 • Web veya telefon üzerinden yüz tanıma 
 • ikametgah belgesi 

Bu belgeler, finans kuruluşunun müşterinin kimliğini, adresini ve ikamet yerini doğrulamasını sağlar. Bazen banka hesap özetleri veya hizmet faturaları gibi başka belgeler de istenir. Bazı yargı bölgelerinde, finansal hizmet sağlayıcıların da müşterilerinin kimliğini düzenli olarak yeniden doğrulaması gerekir. 

KYC ile uyumlu düzenleyici kurum nedir? 

KYC düzenlemeleri ülkeye göre değişir, ancak gerekli temel bilgileri belirten uluslararası anlaşmalar vardır. 

ABD'de, Banka Gizliliği Yasası ve Vatanseverlik Yasası mevcut kara para aklamayla mücadele (AML) ve KYC süreçlerinin çoğunun temelini oluşturur. 

Avrupa Birliği'nde, Kara Para Aklamayı Önleme Yönergesi (AMLD) ve PSD2 düzenlemeleri, üye ülkelerdeki referans çerçevesini sağlar. 

Küresel düzeyde, düzenleyici koşullara ilişkin çok uluslu işbirliği, Mali Eylem Görev Gücü (FATF). 

KYC'nin Avantajları 

 1. Finansal hizmet sağlayıcılar, bir müşterinin kimliğine ve finansal geçmişine sahip olarak risklerini daha kolay değerlendirebilir. 
 2. Finansal kurumun müşterileri, verilerinin ve işlemlerinin doğru bir şekilde yönetildiğinden emin olduklarından, finansal hizmet sağlayıcılar adına daha fazla güven ve güvene sahiptir.  
 3. Müşteriler ayrıca, bir suçlu veya kirli parayla uğraşma riskiyle uğraşıldığından, platformda birbirleriyle anlaşma konusunda kendilerine güvenirler. 
 4. Kimlik hırsızlığı ve diğer finansal dolandırıcılık türleri önlenebilir ve kara para aklama riski azalır, bu da bir ülkede olduğu kadar küresel olarak da suç oranını düşürür. 

KYC'nin Dezavantajları 

 1. Genellikle ücretler ve komisyonlarla dengelenen KYC kontrolleriyle ilişkili maliyet. 
 2. Bazı kişiler KYC kontrollerinde gerekli belgelere sahip değildir veya sabit bir adresi yoktur, bu nedenle belirli hizmetlere erişememektedirler. 
 3. Bazı finansal hizmet sağlayıcılarda zayıf güvenlik ve veri yönetimi, saldırılara ve dolayısıyla kullanıcıların kişisel verilerinin çalınmasına neden olabilir. 
 4. Kripto para borsalarında kullanıcı kimlik bilgilerinin sunulması, kripto para birimlerini karakterize eden anonimlik ve ademi merkeziyetçilik yönlerine katkıda bulunmaz. 

Sonuç olarak 

KYC süreçleri, finansal hizmet sağlayıcılar ve kripto para borsaları için küresel olarak düzenlenmiş bir gerekliliktir. Bu kontrollerin dezavantajları olsa da, platformdaki tüm taraflara güvenlik sağladığı için kullanıcı ve exchange için önemli ve faydalıdır. Ayrıca, kara para aklama, dolandırıcılık ve diğer suçlarla mücadelede önemli ölçüde katkıda bulunurlar. 


Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuzda size yardımcı olmak için $300 değerinde Hoş Geldiniz Bonusu kazanın doğrulamayı tamamladığınızda 
Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, atıl durumdaki kripto paralarınızdan faiz kazanabileceğiniz yer! 

tr_TR