tarafından eklendi tarafından eklendi

Airdrop nedir?

Airdrop, bir projenin, genellikle pazarlama amacıyla, doğrudan cüzdan adreslerine token göndermesidir. Airdroplar genellikle yeni başlayan bir kripto projesi hakkında farkındalığı artırmak ve tanıtmak için düzenlenir, ancak birçok başka nedenden dolayı da yapılabilir. Tokenler, projenin ICO faaliyetlerine katılanlara veya bir token lansmanına katkıda bulunan kullanıcılara da sunulabilir. Bunu bir ödül planı olarak düşünün. 

Doğru zamanda doğru yerdeyseniz ve gelecek projeleri izliyorsanız, neredeyse ücretsiz olarak oldukça fazla token kazanabilirsiniz. Bu makale, bir airdropun ne olduğunu, bundan nasıl yararlanılacağını ve ilgili dolandırıcılıklardan nasıl kaçınılacağını açıklayacaktır. 

Airdrop – kısa bir tarihçe 

 Bilinen ilk Airdrop 2014 yılında gerçekleşti. Auroracoin (AUR), 2008 mali krizi sırasında ülkenin ulusal iflasının ardından İzlanda için yeni bir dijital para birimi oluşturmak istedi. Proje, İzlanda vatandaşlarına tüm Auroracoin'lerin yüzde 50'sini tahsis etti ve bir cüzdan adresi kaydeden her vatandaşa airdrop ile AUR tokeni gönderdi. Proje sonunda ulusal bir dijital para birimi oluşturamadı ve dağıldı, ancak öncülük ettiği airdrop mekanizması pazarlama, ademi merkeziyetçilik ve katılım için daha sonradan popüler bir araç haline geldi. 

Diğer, daha başarılı projeler, airdrop mekaniğini lansmanlarına dahil etmeye başladı. 2017'de ilk airdrop takip sitesi airdropalert.com bir dizi sosyal medya sayfasıyla birlikte piyasaya giriş yaptı. Huobi gibi merkezi borsalar bile platformlarında başlatılan yeni projeler için token airdroplarını kolaylaştırmaya yardımcı oldu. O zamandan beri projeler airdrop denemeleri yapıyor ve bu süreçte basit bir token dağıtımından iyi yapılandırılmış, stratejik pazarlama kampanyalarına dönüştüğünü gördük. 

Projeler neden kripto airdropu düzenliyor?

Projeler, birçok farklı şekilde ve çeşitli amaçlarla airdrop yapabilir. Başlıca sebep pazarlama amacıdır. Kripto ücretsiz olarak verildiğinde, çok dikkat çekiyor ve bu tür kampanyalarla daha fazla insan projeyi duyuyor.  

 İkinci bir neden, kullanıcıların bir projeye olan katılım düzeyini artırmak. Projeler, kullanım durumlarını kanıtlamak ve temel bir kullanıcı tabanı oluşturmak ister ve tokenlerinin bir kısmını vererek platformlarında etkinliği teşvik edebilir ve başlatabilir.  

 Bir token için airdrop düzenlenmesinin üçüncü bir nedeni de, sahipliğin daha demokratik ve merkezi olmayan hale gelmesidir. Bir projenin tokeninin büyük miktarları birkaç balina tarafından tutulursa, tokenin işlem hacmi üzerinde olumsuz bir etkisi olur ve bireysel balinalar büyük miktarlarda alıp satarak fiyatı manipüle edebilir. Bir tokenin sahipliği yayıldığında, fiyat dalgalanmalarına ve ilgili risklere karşı daha az riskli hale gelir. Bu, özellikle yönetişim tokenleri için geçerlidir, çünkü token sahipleri, platformun nasıl yönetildiğine oy vermektedir. 

 Dördüncü bir neden ise, yerel yasalar açısından, airdropların yasa ve vergi yönlerinde token satışlarından farklı şekilde ele alınabilmesidir. 

 Tokenlerini yalnızca açık olarak veya İlk Coin Arzı (ICO'lar) gibi özel turlar aracılığıyla satmak yerine, kullanıcıların yalnızca erken aşamalarında bir projeye katılarak token almaları mümkündür. Bir projenin airdrop gerçekleştirmesinin evrensel bir yolu yoktur ve bir proje kendi Airdrop stratejilerini oluşturabilir. Örneğin, bir proje, belirli bir tokeni tutmak veya ağlarında aktif bir cüzdan bulundurmak için belirli bir gereksinim belirleyebilir. Ayrıca token işlemleri yapmak, bunları stake etmek, oyun oynamak, değiştirilmez eşsiz token (NFT'ler) oluşturmak, görevler yapmak veya projeyi sosyal medyada tanıtmak gibi bir eylem talep edebilir.  

Twitter Kripto dünyasını (Crypto Twitter) veya diğer kripto tartışma kanallarını takip ediyorsanız, ücretsiz olarak on binlerce kullanıcı kazanan Ethereum Name Service airdropunu duymuş olabilirsiniz. Ethereum Name Service, "web 3" için Ethereum adreslerini ve web alan adlarını temsil eden NFT'ler oluşturuyor - belki web sitelerinde veya Twitter kullanıcı adlarında sonu ".eth" ile biten hesapları fark etmişsinizdir. Projenin o sırada bir tokeni yoktu ve bu nedenle yeni ENS tokenlerinin airdropunu belirli bir tarihten önce NFT'lerini satın alan herkesle paylaştı.  

Airdroplardan nasıl kazanılır

“Lütfen bana bunlardan birine nasıl katılabileceğimi söyleyin!” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bir kez daha belirtelim, airdrop yapmanın tek bir yolu olmadığı için, dikkat etmenizi önerebileceğimiz belirli bir duyuru yok. Bazı projeler airdropları hakkında büyük bir duyuru yapar ve bunun resmi web sitelerine ve sosyal medya sayfalarına yayıldığını görebilirsiniz. Ancak bazen projeler yaklaşmakta olan airdrop hakkında kimseyi bilgilendirmez ve tokenleri ilk kullanıcılarına gönderir - projeye erken inanç gösteren ve topluluğuna katılım açısından katkıda bulunan kişilere.

Kendinize airdroplardan en iyi kazancı elde etmek için Metaverse veya Ethereum Rollups gibi ekosistemlere katılmalı ve "tokensiz" ağları keşfetmeye başlamalısınız - cüzdanlar oluşturun, işlem yapın ve oyun oynayın. Kriptoyla ilgili web topluluklarında ne kadar aktif olursanız, gelecek airdropları duyma olasılığınız o kadar artar. Airdrop sistemleri tipik olarak 'ilk gelen kapar' esasına göre çalışır - kimin en zeki veya en zengin olduğu ile ilgili değil, daha çok kimin hazır olduğu, beklediği ve resmi token lansmanından önce projeye zaten dahil olduğu ile ilgilidir.

Airdrop dolandırıcılıklarından kaçınma 

 Her şeyde olduğu gibi, dikkatli olmak ve herhangi dolandırıcı eylemlerin farkında olmak önemli. Genel geçer kanun der ki, "kolay para" olan yerler genellikle dolandırıcıların dikkatini çeker. Birinci kural; ASLA özel anahtarınızı paylaşmayın. Kimsenin sizden anahtarınızı istemesi için iyi bir sebep yok ve bir dolandırıcının cüzdanınızdan tokenlerinizi çalmasına izin verir. İkincisi, proje katılmak için onlara token göndermenizi isterse, bu muhtemelen iyiye işaret değildir. Yine de katılmak istediğinize karar verirseniz, önce titiz bir araştırma yaptığınızdan emin olun. Son olarak dolandırıcı sitelerden uzak durun.  

Popüler bir dolandırıcılık yöntemi, size sahte token göndererek tokenlerinize erişim sağlamaktır. Bir token oluşturmak ve ardından tokeni rastgele cüzdanlara airdrop ile dağıtmak çok kolay bir işlem. Bir kullanıcı aniden ve beklenmedik bir şekilde gizemli bir token alabilir. Bu gizemli tokeni araştırmaya başladığında ise, borsan ve banka şifrelerinizi ele geçirmek amacıyla kişisel bilgilerinizi avlayan kanallara veya web sitelerine yönlendirilir. Kişisel bilgilerle ilgili olarak, önemli miktarda kripto ekosisteminin bir parçasıysanız, arada bir 'temizlik' yapmak çok önemli. Özel cüzdanınızla bağlandığınız tüm siteleri gözden geçirin ve artık ihtiyacınız olmayanları kaldırın. Daha az aktif sitelerin (unutmuş olabileceğiniz siteler) saldırıya uğrama riski daha yüksektir.  

Gerçek olamayacak kadar iyi mi?

Bazılarının niyetleri ne kadar iyi olursa olsun, projelerin sırf cömertlik olsun diye veya hayır amaçlı airdrop yapmadığını unutmayın. Genellikle, airdroplar belirli bir tokenin farkındalığını artırmak için iyi bir pazarlama aracı olduğu için düzenlenir. Tokenleri yasal açıdan paylaşmak için de en iyi seçenek olabilir. Ek olarak, tokeni birçok kullanıcıya dağıtarak sistemi demokratikleştirir ve balina token sahiplerinin gücünü azaltır. Bu, bir projenin genel itibarı için etkili ve gerekli olabilir.

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ 'Hoş Geldiniz Ödülünüzü' kapın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın hizmetimize göz atın ve boşta kalan kripto paralarınızdan getiri elde edin! 

tr_TR