tarafından eklendi tarafından eklendi

Tanıtım yazısı nedir?

Tanıtım yazısı, yani bir 'white paper', bir kripto projesi tarafından yayınlanan resmi bir belgedir. Projenin amacının, planlarının, hedeflerinin ve teknolojilerinin detaylarını açıklar. Projenin gerekli gördüğü her türlü bilgiyi içerebilir, ancak özünde belirli bir sorunu detaylandırır ve projenin onu nasıl çözmeyi planladığını netleştirir. Tanıtım yazısı, projenin neden bir blockchain'e ihtiyaç duyduğunu, neden tokenleri olduğunu ve bu tokenlerin gerçek hayattaki sorunları çözmek için nasıl kullanıldığını bize söyleyebilir. Ayrıca pazarlama yöntemlerini, yol haritasını ve ekip üyeleri hakkındaki bilgilerden de bahsedebilir, ancak belirtildiği gibi, ne kadar bilgi sağlandığı projeye bağlıdır.

Tanıtım yazısı nasıl kullanılır

Bir projenin teknik incelemesini dikkatlice analiz etmek, hangi tokene yatırım yapmalıyım? sorusuna yanıt ararken atlanmaması gereken bir adımdır. Sizi diğer kripto yatırımcılarından ayırabilecek bir işlem. Bir deney olarak, Youtube'u ziyaret edin ve en popüler kripto videolarının kapak görsellerine göz atın. Çoğu insanın temel analizle ilgilenmediğini göreceksiniz – herkes hemen hedef fiyat peşinde. Bir teknik incelemeyi okumak için biraz zaman ayırmak, sizi yatırım kararlarını yalnızca duyduklarına göre veren yatırımcıların önüne geçirir. Ayrıca uzun vadede kazanacak isimleri bulmanıza, dolandırıcılıkları tespit etmenize ve blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. 

Tanıtım yazısı hazırlamanın belirli bir yolu yoktur - ne kural ne de yasa tanır. Tanıtım yazısı, Enjin'inkiveya düz siyah beyaz yazılabilir. Bazıları hikayeler gibi yazılırken, diğerleri Bitcoin örneğin, oldukça resmi. Beyaz kağıdın amacı da projeden projeye farklılık gösterebilir. Bazıları teknolojik yönlere daha fazla odaklanmayı tercih ederken, diğerleri bunu öncelikle pazarlama amacıyla – yeni kullanıcıları dahil etmek için – kullanır.  

Tanıtım yazıları genellikle projenin web sitesinde yayınlanır ve resmi çıkıştan önce forumlarda yayınlanır. Bu nedenle, internetteki herkesin bunları yazabileceğini unutmamak gerekir. Her zaman çalışan bir ürüne, bir web sitesine ve hatta geliştiricilerin gerçek adlarına (Örn. Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı anonim biri tarafından oluşturulmuştur) ihtiyaç duymadıkları için, bilgilere güvenmeden önce dikkatli olmanız gerekir. Yurt odasında canı sıkılan bir genç tarafından yazılmadığını kanıtlamak için, projenin meşruiyetini sağlamak ve dolandırılma riskini ortadan kaldırmak için kendinize aşağıdaki soruları sorun. 

Projenin ne yaptığını anlıyor muyum? 

Bir şeyi ancak yedi yaşındaki bir çocuğa açıklayabildiğinizde tam olarak anladığınız söylenir. Tahmin edebileceğiniz gibi, kripto para birimleri ve blok zincirlerle ilgili kelime dağarcığı karmaşık olabilir. Bu nedenle, proje fikirlerini açıkça iletiyorsa, muhtemelen ne yaptıklarını biliyorlardır. Buna karşılık, projenin ne yaptığının temellerini bile anlamakta zorlanıyorsanız, bu iki şeyden biri anlamına gelebilir - ya o belirli alanda bilgi eksikliğiniz var ya da projenin kendisi yön duygusunu kaybetti. 

Proje vaat ettiği her şeyi nasıl gerçekleştirecek?

Projenin daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve daha özel bir ödeme sistemi yapmak istediğini varsayalım. Bu projenin hedeflerine nasıl ulaşacağını bildiğini ve ayrıca fikirlerini destekleyecek gerçek teknolojiye sahip olup olmadığını kanıtlayan bir şey bulmak istersiniz. Sağlam bir proje, kendi tokenomics işleyişi, araştırması, kodlama dili, geliştirici ekibi veya pazar yeri seçiminin büyümesine, gelişmesine ve nihayetinde başarılı olmasına nasıl yardımcı olduğunu açıkça açıklayacaktır.  

 'Neyin mümkün olduğunu' söylemek başka, 'nasıl mümkün olduğunu' açıklamak başka bir şeydir. Tanıtım yazısı 'nasıl' sorusuna cevap verirse, potansiyel yatırımcılara projeye karşı bir güven ve itimat duygusu vermesi daha olasıdır. 

Bu projeye gerçekten ihtiyaç var mı? 

Tanıtım yazıları, genellikle ürünlerinin nihai tüketicisinin kim olduğunu belirtir. Bir karşılaştırma yapmanıza ve çözümlerinin daha geleneksel piyasalarda veya diğer blockchain projelerinde mevcut olanlardan daha iyi olup olmadığını anlamanıza olanak sağlar.

İkinci olarak, projenin fikirleri orijinal görünüyorsa, yine de bunun neden zaten var olmadığını düşünebilirsiniz - her şeyin merkeziyetsiz ve token tasarımına dayalı olması gerekmez. Bu sorunu çözmeye gerek olmayabilir. Öte yandan, dünyayı kasıp kavurmak üzere olan çığır açan bir proje olabilir. 

Son olarak, projenin ne kadar değerli olabileceğini anlamak için sorunun gerçekte ne kadar büyük olduğunu değerlendirmeye değer. Örneğin Bitcoin, geleneksel bankacılıkta yaşanan sorunları çözen eşler arası elektronik nakit sistemi olmaya çalışmaktadır. Kuşkusuz bu çözülmesi gereken büyük bir sorundur ve başarıldığı takdirde proje son derece değerli hale gelecektir. Aynı durumu tokenize kitapçılar için de yapabilir miyiz? - belki de değil. 

Sonuç 

Tanıtım yazısı yazmanın evrensel bir yolu yoktur. Benzer şekilde, bunları analiz etmek için bir kılavuz da yok. Bu nedenle, doğru soruları sorarak ve sezgilerinize güvenerek, bilinçli bir karar verebilirsiniz. Altcoin tanıtım yazısı okuma serüveninize başlamadan önce, Bitcoin* ve Ethereum'un* tanıtım yazılarına göz atarak tasarım ve detaylara karşı bir fikir edinebilirsiniz. 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ 'Hoş Geldiniz Ödülünüzü' kapın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın hizmetimize göz atın ve boşta kalan kripto paralarınızdan getiri elde edin! 

 

tr_TR