tarafından eklendi tarafından eklendi

Token Burnu nedir?

Token yakımı veya coin yakımı, token geliştiricilerinin veya madencilerin coin veya tokenleri sirkülasyondan çıkarmasıdır. Bu şekilde, piyasadaki toplam token arzını düşürerek enflasyonu yavaşlatırlar. 

Yakma işlemi hemen hemen tüm kripto para birimleri ile yapılabilir ve bu özelliğinden dolayı birçok yatırımcı enflasyona karşı korunmak için kripto para birimlerine sahiptir. Enflasyon, daha fazla para basıldığında meydana gelir ve ekonomide daha yüksek para arzına yol açarak paranın değerinin düşmesine neden olur. Yanan jetonlar bunun tam tersidir - deflasyonist. 

Token yakma nasıl çalışır? 

Token yakmanın temel amacı, piyasadaki mevcut token arzını azaltmak, bu nedenle tokenin enflasyonunu yavaşlatmak veya birçok durumda deflasyona neden olmaktır. 

Bu basit görünebilir, ancak çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Bazı projeler jeton satışları sırasında satılmayan jetonları yakar, bazıları jetonları periyodik olarak yakar ve diğer bir işlem gerçekleştirildiğinde jetonları yakar. 

İşlem başına yazma 

Örneğin, Ethereum'un London Fork yükseltmesinde, işlem ücretlerinin bir kısmı yakılacaktır. Madencilik oranına karşı daha yüksek bir yanma ile bu, piyasadaki Ethereum dolaşım arzı miktarını azaltır ve bu da ETH değerinde bir artışa neden olabilir. 

Bu nasıl olur, Ethereum Ağı üzerinde bir işlem yapıldığında, işlem ücretinin bir kısmı özel anahtarsız bir cüzdan adresine gönderilir. Bunu yapmak, bu jetonları dolaşımdan etkili bir şekilde kaldırır. 

Süreç şeffaftır ve herkes yakılan jetonların adresi

Jetonları geri satın almak 

Bir şirket hisse geri alımı yaptığında, token yakma işlemine benzer bir eylemdir çünkü geri alınan hisseler şirketin gözetiminde tutulur. kalan hissedarların mülkiyet hissesi. Bir şirket, kendi öz sermaye değerini artırmak, kendine yatırım yapmak veya finansal oranlarını iyileştirmek için hisseleri geri alabilir. Kripto alanında, geri satın alınan tokenler genellikle yakılır. 

Huobi Global, Huobi Token enflasyonunu kontrol etmek için aylık Huobi Token yakma işlemi yapar. Örneğin, Ağustos 2021'e kadar 280 milyondan fazla HT yanmıştı. Bu, o yanma olayı için 1.63%'lik bir deflasyon oranıyla mevcut HT sirkülasyonunu 205 milyona indirdi. 

Bu sonuçlar tarafından görülebilir blok zincirindeki herkes, ve toplam arza karşı şimdiye kadar yakılan jeton sayısını gösterir. 

Enflasyonun tersi 

Jetonların dolaşımdan kaldırılması, mevcut arzı azaltır ve talebin sabit kalması durumunda jeton değerinde bir artışa yol açar. Tersine, merkez bankaları daha fazla itibari para bastığında piyasada daha yüksek bir itibari para sirkülasyonu olur ve bu da itibari paranın değerini düşürür. Örneğin, Venezuela'daki enflasyon oranı 2021'de yaklaşık 2.500% iken, küresel enflasyon ortalama 3.2% idi. Venezüellalılar ve dünyadaki herkes için Bolivar'a veya itibari paraya tutunmak, satın alma gücünü her gün kaybetmeleri anlamına geliyor. 

Token yakma, yatırımcıların bir projenin enflasyona karşı koyma yeteneğine sahip olup olmadığını belirlemek için baktığı kilit mekanizmalardan biridir. Piyasada sürekli azalan token arzı ile bu tokenlere sahip olmak yatırımcılar için daha iyi getiri sağlayabilir. 


Huobi'de yeniyseniz, Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuzda size yardımcı olacak $300 değerinde Hoş Geldiniz Bonusu kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, atıl durumdaki kripto paralarınızdan faiz kazanabileceğiniz yer!  

tr_TR