tarafından eklendi tarafından eklendi

Stabilcoin nedir?

USDT, USDC, HUSD ve GUSD'nin hepsinin ortak bir yanı var. Stablecoins adı verilen bir kripto varlık sınıfıdır. 

Stablecoin'ler, kripto para birimlerinin spekülatif yapısını azaltarak fiyat istikrarı sağlamaya ve kripto para birimlerinin benimsenmesini artırmaya çalışan tokenlerdir ve genellikle bir Rezerv Varlık veya Altın gibi geleneksel bir varlık sınıfı tarafından desteklenir. Ayrıca fiyatlar için bir referans noktası görevi görürler ve tüccarların alım satımlara girip çıkmaları için popüler bir kripto para birimi çiftidir. 

Listelenen İlk Stablecoin 

ip (USDT) 2014 yılında kripto borsalarında listelenen ilk sabit paradır. Tether Sınırlı Grup, Tether değerini ABD Dolarına sabitledi ve verilen her USDT için bir ABD Doları alarak tokenin istikrarını koruyor. 

Bu, Tether'in değerinin USDT'nin ABD Doları ile sahip olduğu 1:1 oranının altına düşmemesini sağlamak için piyasada bulunan her 1 USDT için Tether Limited'in 1 USD varlığı olduğu anlamına gelir. 

Listelenen İlk Stablecoin, Tether | www.pixabay.com

Stabilcoinlerin Önemi 

USDT, muhtemelen kripto alanındaki en popüler sabit paradır. Yatırımcıların ticaretlerinden kar elde etmelerine ve başka bir jeton satın almak isteyene kadar 'güvenli bir sığınak'ta tutmalarına yardımcı olur.  

Örneğin, bir tüccar $1.000'den ETH satın aldıysa ve fiyat $1.500'e kadar çıkıyorsa. Tüccar 2 seçeneğe sahiptir: 

  1. Başka bir token için ETH sat. ETH'sini sattığı tokenin oynaklığına bağlı olarak, karını kaybedebilir veya daha fazla kar elde edebilir. 
  1. USDT karşılığında ETH satın ve $500 karını güvence altına alın.  

Tüccar, 2. seçeneğe giderek 1 ETH'sini 1.500 USDT'ye çevirebilir ve daha sonra diğer jetonları fiat para birimiyle satın alabilir ve hatta nakit olarak çekebilir. 

Güvenli Bir Sığınak 

Bir sabit paraya sahip olmak yalnızca tüccarlara fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda banka hesabı olmayanlara da yardımcı olur. Bankaların aksine, kripto borsaları ve cüzdanları minimum bakiye gereksinimine sahip değildir ve tipik olarak zorlu finansal geçmişleri olan kişileri dışlamaz. Bu, nakit sıkıntısı çeken veya zor mali durumda olan kişilerin, o anda ellerinde bulunan varlıklarla pasif gelir akışlarına erişmeye devam edebilecekleri anlamına gelir. 

Stablecoin'ler bu amaç için ideal bir varlıktır. Tasarruflarınızın büyük bir kısmını Bitcoin'de tutuyorsanız, fiyatlardaki oynaklık çok fazla belirsizlik yaratabilir ve daha yoksul insanlar, tasarruflarını acil durumlar için kullanmaları gerekebileceğinden fiyatların tekrar yükselmesini bekleme lüksüne sahip olmayabilir.  

Kriptolarınızı Stabilcoin olarak tutma seçeneğine sahip olmak size aşağıdaki gibi kripto tasarruf hesaplarıyla faiz kazanma seçeneği sunar. Huobi Earn hizmetimize göz atın, tıpkı geleneksel bir banka gibi, ancak daha yüksek faizle pasif olarak gelir elde etmenizi sağlar.  

Farklı Kripto Para Türleri

Stabilcoinleri sabit tutmak 

Stablecoin'ler için istikrar sağlamak için kullanılan üç tür istikrar mekanizması vardır.  

  1. Fiat/Emtia teminatlı 
  1. Kripto teminatlandırılmış 
  1. Teminatsız (Senyoraj/Algoritmik stil) 

Fiat/Emtia teminatlı Stabilcoin'ler, fiat gibi zincir dışı varlıklar veya merkezi bir kurum tarafından fiziksel altın veya gümüş gibi emtialar tarafından desteklenir. Teminat genellikle bir banka veya emanetçi ile kasada veya banka hesabında bulunur. Stabilcoinler, merkezi tarafa teminat gönderildiğinde oluşturulur veya basılır ve teminat, stabilcoinlerini merkezi otoriteden kullanan birine iade edildiğinde yok edilir veya yakılır.  

Zincir dışı teminata sahip olmak, token sahiplerine teminatın gerçek olduğunu göstermek için düzenli denetimler yapılması gerektiği anlamına gelir. 

Bu Stabilcoin'lerin bazı örnekleri Tether (USDT), PAXOS ve BUSD'dir. 

Kripto teminatlı bir stabilcoin, zincir üzerindeki varlıklar tarafından desteklenir. Teminat akıllı bir sözleşme ile tutulur ve doğası gereği merkezi değildir. Bu, kullanıcıların kodları denetlemesine ve tutulan teminat miktarını görmesine olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca bu Stablecoin'leri ödünç almak için kripto paralarını teminat olarak kilitleyebilirler. Kripto teminatı doğası gereği değişken olduğundan, stablecoin arzı mutlaka taleple eşleşmez. 

Kripto teminatlı Stabilcoin örnekleri DAI ve MakerDAO'dur. 

Senyoraj Stablecoin'leri olarak da bilinen teminatsız Stablecoin'ler, itibari para ile başka bir varlığın fiyatına sabitlenen ve ihraç edilen jetonlardır. Stabilcoinin fiyatı daha sonra, fiyatı sabit tutmak için ne kadar sabit para basılacağını veya yakılacağını belirleyen bir arz ve talep algoritması tarafından kontrol edilir; bu, birçok yönden merkez bankalarının kendi varlıklarının değerini yönetmek için yaptıklarına benzer. para birimleri. 

Teminatlandırılmamış Stabilcoinler, Carbon ve şu anda feshedilmiş olan Temel'i içerir. 

Bazı kripto para birimleri almak istiyorsanız, Stablecoins başlamak için bir yol olabilir. Huobi Earn hizmetimize göz atın atıl Stablecoin'lerinizden 6%'ye kadar ve diğer kripto para birimlerinden 20%'ye kadar faiz kazanmanıza olanak tanır. 

Stabil Paralar için Strateji 

Yatırımcıların ve tüccarların yaptığı stratejilerden biri, kripto kazançlarını Stablecoin'lerde tutmaktır. Bunu yaparak, sermayelerini korurken faiz kazanarak ve bu sermayeyi başka bir jetona yeniden yatırım yapmalarını veya bir satın alma fırsatı ortaya çıktığında daha fazla kripto para birimi satın almalarını sağlayarak karlarının “serbest sürüşüne” izin verirler. 


Blockchain teknolojisi finansın geleceği mi?reHuobi hesabı için kayıtBitcoin ve diğerlerine yatırım yapmakr kripto para birimleri. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir!Şimdi kayıt olun>> 

tr_TR