tarafından eklendi tarafından eklendi

Piyasa değeri: Nedir ve nasıl faydalıdır?

Piyasa değeri - veya kısaca piyasa değeri - bir jetonun dolaşımdaki arzının toplam piyasa değeridir. Bir jetonun piyasa değerini çarparak hesaplayabilirsiniz. tek bir jetonun fiyatına göre dolaşımdaki arz.
 
Diyelim ki 10.000 jetonlu bir proje var ve şu anda her jetonun fiyatı 10 USD. 10.000'i 10 ile çarparak, 100.000 USD'lik bir piyasa değeri elde edersiniz. Kripto projelerinin dolaşımdaki arzının sürekli değiştiğini unutmayın - madencilik yaparak yeni jetonlar oluşturabilir ve yakarak jetonları yok edebilirler. Bu nedenle, hem dolaşımdaki arz hem de token fiyatı piyasa değerini etkiler.

Piyasa değeri kategorileri

Daha bilinçli yatırım kararları vermek için çeşitli jetonların piyasa değerlerini karşılaştırabilirsiniz. Piyasa değerine bağlı olarak jetonlar üç kategoriden birine aittir:
 
Büyük harfli jetonlar: Bu belirteçlerin 10 milyar USD'den fazla bir piyasa değeri vardır ve çoğu borsada bulunabilir. Ayrıca çok fazla likiditeye sahiptirler, bu da kayma olmaması ve daha düşük risk anlamına gelir.
 
Orta büyüklükteki jetonlar: Bu belirteçlerin 1 milyar ila 10 milyar USD arasında bir piyasa değeri vardır. Bunlar, yüksek potansiyele sahip ancak aynı zamanda daha yüksek risk oluşturan tokenlerdir. Orta büyüklükteki tokenler iyi yatırımlar olabilir ancak yatırım yapmadan önce daha fazla araştırma gerektirirler.
 
Küçük harfli jetonlar: Bu belirteçlerin 1 milyar USD'nin altında bir piyasa değeri vardır. Piyasa herhangi bir olumsuz haberle karşılaştığında en önemli kayıpları onlar yaşıyor. Bunları alıp satmak için merkezi olmayan borsalara gitmeniz gerekebilir.
 
İyi bir kural, büyük ölçekli belirteçlerin istikrarlı yatırım seçenekleri olma olasılığının daha yüksek olmasıdır. Küçük sermayeli tokenler yüz kattan fazla kazanç elde edebilirken, tüm değerlerini hızla kaybedebilirler.
 
Bitcoin ve Ethereum gibi en büyük tokenlerin oynaklığı önemli olabilir, ancak zaman içinde fiyatlarının artması da daha olasıdır. Daha büyük piyasa değerlerine sahip tokenler genellikle kanıtlanmış çalışan ürünlere, sadık topluluklara ve onları mutlak bir çöküşe daha az eğilimli kılan diğer temellere sahiptir.
 

Farklı belirteçlerin piyasa değerlerinin karşılaştırılması

 
Yeni başlayanların yaptığı en yaygın kripto yatırım hatası, yalnızca bir jetonun fiyatına bakmaktır. Örneğin, “XRP'nin fiyatı şu anda $1'in altında. Belki fiyat yakında BTC'nin üzerine çıkar.” Bu tür bir düşünceyle ilgili sorun, bir tokenin piyasa değerini hesaba katmamasıdır.
Bitcoin (BTC) (CoinGecko'dan ekran görüntüsü)
XRP (XRP) (CoinGecko'dan ekran görüntüsü)
Piyasa değeri bize bir jetonun büyüme potansiyeli hakkında bilgi verir. Yukarıdaki resimlerin gösterdiği gibi, XRP'nin dolaşımdaki arzı Bitcoin'in 2.500 katından fazladır. Bu nedenle, her bir token, tüm arzın daha küçük bir bölümünü temsil eder, bu nedenle XRP'nin Bitcoin'e kıyasla değerinde önemli ölçüde yükselmesi daha zordur.
 
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!

tr_TR