tarafından eklendi tarafından eklendi

Blok zinciri nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bir blok zinciri bir veri tabanıdır. Diğer birçok veri tabanı türünden birkaç yönden farklıdır: 

  • Bir blok zincirindeki tüm veriler, herkesin erişimine açık olacak şekilde tasarlanmıştır. 
  • Veriler, bir zincirde birbirine bağlı bloklarda saklanır (ismiyle müsemma). 
  • Veriler, merkezi olmayan veya dağıtık bir sistem aracılığıyla eklenir ve doğrulanır 
  • Kayıtlara yapılan her ekleme değişmezdir (“geri alınamaz”dır, ancak tam tersi bir işlem yapılabilir). 
  • Sistem bir dizi programlamaya dayanmaktadır ve şifreleme (hash) ile korunmaktadır. 

Bu maddeler de aşağıdaki özelliklere sahip benzersiz bir veri tabanı deneyimini sunar: 

  • Yüksek şeffaflık 
  • Son derece güvenli 
  • Takibi yapılabilir 
  • Kendi kendini düzelten 
  • Genellikle diğer kayıt tutma yöntemlerinden daha verimlidir 
Bir kripto para birimi blok zinciri örneği olarak Bitcoin 

Bilinen ilk blok zinciri Bitcoin blok zinciridir. Satoshi Nakamoto, 2008 yılında teknik doküman (Bitcoin whitepaper) bu konsepti geliştirdi ve 2009'da Bitcoin ile birlikte blok zinciri teknolojisinin ilk örneğini yayınladı. Bitcoin blok zinciri bir kripto para birimi olacak şekilde tasarlanmıştır: Kimin ne kadar Bitcoin sahibi olduğunu bilmek, işlemleri yönetmek ve doğru şekilde kaydetmek için blok zinciri teknolojisini kullanır.

Bitcoin'den önce, her bir para biriminin ne kadarını elinde tuttuğunun kayıtları (dijital veya başka türlü) merkezi olarak yönetiliyordu. Bu, genellikle bir devlet veya banka gibi bir kuruluşun, kimin ne kadar para birimine sahip olduğuna dair bir veri tabanı tutma konusunda son söze ve sorumluluğa sahip olduğu anlamına geliyordu.

Çok teknik detaylara girmeden, Bitcoin ağının, tam düğüm adı verilen binlerce bilgisayardan oluşan bir omurgadan ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgisayarların her biri, Bitcoin ağı için yazılımın bir kopyasını çalıştırır ve tüm Bitcoin blok zincirinin bir kopyasını tutar. Ayrıca Bitcoin madenciliği yapabilir ve Bitcoin için cüzdan görevi görebilirler. Yayın düğümleri (genellikle hafif cüzdanlar olarak anılır) gibi başka düğüm türleri de mevcuttur. Bu düğümler, yalnızca akıllı telefonunuzdaki bir cüzdan uygulamasıdır; bilgileri ağ boyunca yaymaya veya işlem isteklerini başlatmaya yardımcı olur.

Bir işlem başlatıldığında, kriptografik bulmacayı çözmek üzere tüm Bitcoin ağına bir istek gönderilir, buna hashdenir. Herhangi bir işlem için üretilen hash cevabı, kendisinden önce gelen işleme verilen cevaptan oluşturulur. Bitcoin'in iş kanıtı sisteminde, ağdaki herhangi bir düğüm bu süreçte hash'i bulmaya çalışabilir. Buna da madencilikdiyoruz. Hash'i ilk kim çözerse önce çözümü doğrulama için tüm ağa yayınlar. Ağın her düğümü cevabı kontrol eder ve cevap geçerli olarak kabul edilirse işlem her düğümde blok zinciri kaydına eklenir ve bir sonraki işlem aynı şekilde işlenir.

Bu sürecin sonucu şeffaf, güvenli, takibi yapılabilir, kendi kendini düzelten, verimli bir veri tabanıdır. Ve değerli bir kripto para birimini bizimle buluşturur.


Bir Huobi borsa hesabı açın Bitcoin alım-satımı yapma, yatırım yapma gibi konularda deneyim kazanmaya başlayın. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin kampanyamızla birlikte $170 değerinde ödül kazanabilirler! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR