tarafından eklendi tarafından eklendi

'dApp' ne anlama geliyor ve tam olarak nedir?

Muhtemelen kripto alanında 'dApp' teriminin kullanıldığını duymuşsunuzdur, ancak bu ne anlama geliyor ve nasıl çalışıyor?
'DApp' kelimesi, 'merkezi olmayan uygulama'nın kısaltmasıdır. Merkezi olmayan uygulamalar veya programlar, tek bir bilgisayar yerine bir blok zincirinde veya eşler arası (P2P) bilgisayar ağında bulunur ve çalışır. Bu, uygulamanın veya programın tek bir yetkili tarafından kontrol edilmediği anlamına gelir; bunun yerine, kontrol birden çok kullanıcı tarafından paylaşılır.
dApp'ler, bu programların omurgasını oluşturan akıllı sözleşmeleri kullanan ilk blok zinciri olduğu için genellikle Ethereum ağı üzerine kuruludur. Telefonunuzda farklı uygulamalarınız olduğu gibi, oyun, finans ve hatta sosyal medya gibi çeşitli amaçlara sahip farklı dApp'ler de vardır.
Standart bir uygulamaya bir örnek, denklemin bir tarafındaki kullanıcıların merkezi bir bilgisayara bilgi sağladığı Facebook'tur - bu durumda Meta Inc. Bu, Meta Inc'in algoritmayı ve uygulamaya ve kaynağına kimlerin erişebileceğini kontrol ettiği anlamına gelir. kodlar.
Buna karşılık, bir dApp açık kaynaklıdır; bu, kaynak kodun diğer dApp geliştiricilerinin kullanması için ücretsiz olarak mevcut olduğu anlamına gelir.
CryptoKitties: Ethereum üzerinde kullanıcının dikkatini çeken ilk dApp.

dApp'lerin Avantajları

DApp'lerin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, tek bir otorite tarafından kontrol edilmezler. Bir Facebook hesabına kaydolursanız, yaşınız, cinsiyetiniz, konumunuz ve e-posta adresiniz gibi bilgileri vermeniz gerekecektir.
Ancak, bir dApp kullanırken, dapp'i kullanmaya başlamak için tek ihtiyacınız olan bir cüzdan adresidir. Herhangi bir kişisel bilgiyi teslim etmeniz gerekiyor.
Ve dApp'ler bir P2P bilgisayar ağında çalıştığından, tek bir hata noktası yoktur. Bu, bu uygulamaları kullanırken herhangi bir kesinti veya kesinti olmamasını sağlar.

dApp'lerin Dezavantajları

Ancak, dApp'leri kullanmanın dezavantajları da vardır. Kodlar açık kaynaklı olduğundan, kötü niyetli kişiler bu uygulamalardan yararlanmak için boşluklar arayan kodları araştırabilir ve arayacaktır. Bu nedenle, cüzdanınızın yalnızca güvendiğiniz dApp'lere bağlı olmasını sağlayarak kripto paranızı güvende tutmak her zaman iyidir.
DApp'ler sürekli olarak geliştirilmekte olduğundan, kullanıcı arayüzü, kodda hata olmamasını sağlamak için birlikte çalışan birçok geliştiricinin bulunduğu standart bir uygulamanın arayüzü kadar tutarlı olmayabilir. dApp'lerin açık kaynaklı olması, diğer geliştiricilerin genellikle daha yeni, daha iyi dApp'ler bulma umuduyla mevcut dApp'lerin yeni konseptlerini oluşturdukları anlamına gelir.
Son olarak, dApp'ler hala deneysel aşamadadır, bu da yolda ortaya çıkabilecek öngörülemeyen sorunlar ve sorunlar olduğu anlamına gelir. Bu, ölçeklenebilirlik sorusunu akla getiriyor. Bir dApps'nin bir kullanıcı artışı alması durumunda, arka uç sistem dApp ile etkileşime giren çok sayıda kullanıcıyı idare etmeye hazır mı? Yoksa kullanıcı deneyimini büyük ölçüde etkileyecek ağ tıkanıklığına mı neden olacak?
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ değerinde 'Hoş Geldin Ödülü' kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR