tarafından eklendi tarafından eklendi

Farklı Emir Türlerine Dair Detaylar

Huobi spot ticaret piyasasındaki farklı emir türlerini anlamak, başarılı bir yatırımcı olmanın ilk adımıdır. Emirler yatırımcıların araçlarıdır. Hepsini kullanmak gerekli olmayabilir, ancak farklı emir türlerinin ne yaptığına dair temel bilgiler, ne tür eylemlerin mümkün olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır. Daha deneyimli bir yatırımcı, bunları işlem stratejilerine göre tek tek veya bir kombinasyon halinde kullanabilir.  

Farklı emirler ilk bakışta karmaşık görünebilir, ancak özel işlevlerini ve amaçlarını anlamak karışıklığı netleştirecektir. İlk kez bir kalem ya da çekiç görmeye benzer şekilde, sadece kullanmaya başladıktan sonra mantığı kavranabilir. 

Huobi Global'in spot işlem piyasasında dört emir türü bulunur. Bu makaleyi okuduktan sonra, okuyucu bunların mantığı ve temel kullanımları hakkında temel bir anlayışa sahip olacaktır. Futures (vadeli) işlemleri ile ilgilenenler, Huobi Futures İşlemleri makalesindeki Emir Türleri'ne de bakabilir. 

Şekil 1: Huobi Spot İşlem Piyasası Ekranı |
https://www.huobi.com/tr-tr/exchange/

Limit emri 

Bir limit emri, kullanıcıların belirli veya daha iyi bir fiyattan emir vermelerini sağlar. Limit emirleri anlık emirler değildir; bunun yerine, borsa onları bir emir defterine yerleştirir ve fiyat doğru seviyeye geldiğinde emir tetiklenir. Bu şekilde, yatırımcı bir piyasa yapıcı olur, bu da onun ücret ödemesi gerekmediği anlamına gelir. Bir yatırımcı, limit emrini mevcut fiyattan daha düşük veya daha yüksek olarak ayarlayabilir ve piyasa fiyatı limit fiyatına ulaştığında, işlem otomatik olarak gerçekleştirilir. 

Mevcut fiyatın ideal olmadığı ve daha düşük bir fiyattan satın alma veya daha yüksek bir fiyattan satma ihtiyacının olduğu bir durumda limit emri size yardımcı olabilir. Bir yatırımcı, belirli bir tokeni almak veya satmak için acelesi olmadığında bir limit emri kullanmalıdır. Grafikleri okuyarak ve destek ve direnç seviyeleri olarak adlandırılan olası fiyat seviyelerine limit emri belirleyerek daha iyi bir fiyat elde edebilir. Ancak fiyat istenilen fiyata ulaşmayabilir ve yatırımcı işlem fırsatını kaçırabilir. Ayrıca, emri aktive edecek tekliflerin olmaması nedeniyle limit emri istenen fiyat seviyesinde bile tetiklenmeyebilir. 

Piyasa emri 

Piyasa emri, bir varlığı mevcut en iyi fiyattan almak veya satmak için anında verilen bir emirdir. İşlem, başlangıç fiyatına yakındır ve neredeyse anında tamamlanır. Likidite eksikliği varsa, daha küçük çaplı tokenlerde yaşandığı gibi fiyat farkı oluşabilir. Marker siparişleri anında gerçekleşir, yani emir defterinden geçmezler. Bu, yatırımcının piyasa alıcısı olduğu ve işlem için ücret ödemesi gerektiği anlamına gelir. Piyasa emirleri, limit emirlerin baş alternatifidir. 

Bir piyasa emri, bir işlem açmak veya kapatmak için acil ihtiyaç durumunda mantıklı bir seçim olabilir. Örneğin, bir kullanıcı bir token hakkında olumlu bir haber alır ve yükseleceğini varsayarsa, acele etmek ve mevcut piyasa fiyatı ile işlem açmak mantıklı olacaktır. Öte yandan, normal bir piyasa koşulunda, ücreti olmadığı ve işlemcinin işlem için daha iyi bir olası açılış fiyatı elde etmesini sağladığı için limit emri kullanmak daha iyidir. 

Stop-Limit emri 

Stop-limit emri, bir stop fiyatı ve bir limit fiyattan oluşur. Stop fiyatı, limit emrini tetikleyen fiyattır ve limit fiyatı, o limit emrinin fiyatıdır. Böylece, fiyat belirtilen stop fiyatına ulaştığında, bir limit emrini anında emir defterine yerleştirir. Stop-limit, iki farklı emir türünü bir araya getirir; kaybı durdur emri ve limit emri. Bu, bir yatırımcının işlem stratejilerini sürdürürken rahat edebileceği kar veya zarar seviyelerini belirlemesini sağlar. 

Yatırımcılar, teknik analiz kullanarak buldukları destek ve direnç seviyelerinde stop-limit emirlerini stratejik olarak kullanırlar. Emir her iki yönde de kullanılabilir. Örneğin, bir yatırımcı, fiyattaki olası bir düşüşü azaltmak için (stop-loss olarak da bilinir) bir destek seviyesinin altında bir stop-limit emri ayarlayabilir. Öte yandan, direnç seviyesinin üzerinde bir satın alma durdurma limiti belirlemek, yatırımcının yukarı yönlü bir kırılmadan (kar al olarak da bilinir) faydalanmasına izin verebilir. Ancak, işlemin gerçekleşmeme olasılığı da vardır. Bunun nedeni, limit emrinin yalnızca belirtilen veya daha iyi fiyata ulaştığında doldurulmasıdır. Ancak, emir defterinde, özellikle düşük hacimli tokenlerle ve yüksek volatilite zamanlarında bu işlem için eşleştirilmiş bir teklif bulunmayabilir. 

Tetikleyici emir 

Tetikleyici emir, yatırımcının token girişlerini ve çıkışlarını otomatikleştirmesine yardımcı olan önceden ayarlanmış bir emirdir. Tetikleyici bir emirde, piyasa fiyatı tetikleyici fiyata ulaştığında yatırımcının emir fiyatı otomatik olarak verilir. Bir tetikleyici emir tarafından oluşturulan emir, bir limit emri veya bir piyasa emri olabilir. Bir limit emri kullanılırsa, tetikleme emri bir stop-limit emri gibi davranır. 

Yatırımcılar, gelecekteki fiyat hareketleri hakkında bir varsayımları olduğunda ve bu olasılığa bir şans vermek istediklerinde tetikleyici emir kullanmalıdır. Buna ek olarak, kendilerini büyük bir kayıp ve gereksiz riskten korumak için de kullanılabilir – tetikleyici fiyat, altında büyük bir düşüş potansiyeli olan bir destek seviyesinde belirlenebilir. Bununla birlikte, bir tetikleme emri, marjlinleri veya pozisyonları kapatmaması bakımından normal bir durdurma emrinden farklıdır. 

Marjin işlemlerinde tetikleyici emirler kullanılamaz. 


Finansın geleceğine hoş geldiniz! Huobi'ye kayıt olun Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR