tarafından eklendi tarafından eklendi

Dolandırıcılık Sunan 4 Tür Token ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır?

 

Token teklifleri (bazen İlk Para Teklifleri veya ICO'lar olarak adlandırılır), kripto projelerinin finansmanı artırmasının bir yolu ve yatırımcıların piyasada fiyatları yükselmeden önce yeni proje jetonları satın alarak para kazanma fırsatıdır. 

Birçok token teklifi meşru iken ve birçok proje basit ticari veya ekonomik nedenlerle başarısız olurken, token tekliflerini içeren dolandırıcılıklar 2014'ten itibaren yaygınlaştı, çünkü dolandırıcılar kripto aldatmacasından, kriptonun nasıl çalıştığına dair farkındalık eksikliğinden ve aşağıdaki gibi insan kusurlarından yararlandı. hırs ve korku. 

Huobi, 2017 yılında Huobi Prime jeton teklif platformunu başlattıktan sonra jeton arzı dolandırıcılığı önemli ölçüde düştü. Bu, kısmen kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bir halk eğitiminin yanı sıra Huobi Prime'ın yeni projeleri değerlendirmek için kullandığı basitleştirilmiş ve doğrulanmış süreç nedeniyle de önemli ölçüde düştü. platformumuzda onlara izin vermeden önce. 

Huobi Prime platformundaki yatırımcılar içiniz rahat olsa da, birçok dolandırıcılık Huobi'nin ekosisteminin dışında gerçekleşiyor ve bilgili bir yatırımcı şimdi bunları tespit edip bunlardan kaçınmayı öğrenmelidir. 

Belirteç teklifi olarak yapılan en popüler dolandırıcılıklardan bazıları şunlardır: 

  1. Çıkış Dolandırıcılığı
  2. Airdrop Dolandırıcılığı
  3. Kimlik avı dolandırıcılığı
  4. Pompa ve Boşaltma 

Çıkış Dolandırıcılığı 

Çıkış dolandırıcılığı, içeriden bir kişinin proje için fon toplaması ve ardından projeyi kapatması veya artan fonlarla projeden çıkması durumunda gerçekleşir. Bu, yatırımcıya doğal değeri olmayan bir token torbası bırakır.  

Bu, bir token projesinde veya fon toplayan bir borsada olabilir. Kurucu Özer'in yatırımcı fonlarıyla ortadan kaybolduğu Thodex örneğinde olduğu gibi. 

Airdrop Dolandırıcılığı 

Airdrop, yeni bir platformun benimsenmesi, yeni jetonların satın alınması veya jetonların kilitlenmesi karşılığında yatırımcılara verilen ücretsiz jetonları ifade eder. 

Bir proje genellikle jeton arzının bir kısmını yatırımcılara dağıtılmak üzere tahsis eder, bunu yaparak jeton proje sahiplerinin ücretsiz kripto para dağıtma bahanesiyle kitlesel izleyici toplamasına izin verir. 

Dolandırıcılık, airdropla ilgilenen tarafların daha fazla airdrop almak için kişisel bilgileri, özel anahtarları veya jeton satın almalarını sağlayarak çalışır. İlgili taraflar, havadan atılan jetonları alabilir, ancak bu jetonların dolandırıcıların elde ettiği bilgilerle karşılaştırıldığında değeri olmayabilir veya çok az değeri olabilir. 

OmiseGo airdrop dolandırıcılığı, kripto tarihindeki en büyük dolandırıcılıklardan biridir. OmiseGo'nun (OMG) Eylül 2017'de havadan bırakılması gerekiyordu, ancak ertelendi. Dolandırıcılar bu fırsatı değerlendirerek sahte Twitter hesapları, Telegram sohbet grubu, sahte Forum konuları ve siteleri oluşturarak şüphelenmeyen kullanıcıları özel anahtarlarını göndermeleri için kandırdılar. 300'den fazla Ether'in dolandırıcılara kapıldığı bildirildi. 

Jetonlarınızı dolandırıcılara kaptırmayın | www.pixabay.com

Kimlik dolandırıcılığı 

Bugün bile, kimlik avı dolandırıcılığı birçok yatırımcının düştüğü bir durumdur. Yasal kuruluşlar veya güvenilir bir kaynak kılığına giren dolandırıcılar, kurbanı hesabının saldırıya uğradığını düşünerek aldatır. Daha sonra kurban, yasal varlığa benzeyen sahte bir siteye getirilecektir. Daha sonra kurbandan şifre ve 2FA gibi hassas bilgileri değiştirmesi istenir ve dolandırıcı kötü niyetli işlemler gerçekleştirmek için kurbanın hesabına erişebilir. 

Bu tür dolandırıcılıkların olduğu bildiriliyor 1000%'den fazla yükseldi ve yatırımcılara neredeyse $80 milyon dolara mal oldu. 

Pompa ve Boşaltma 

Bir jeton teklifi veya jeton satışı sırasında yatırımcılar kripto para birimlerini yeni jetonla değiştirir. Proje sahibi veya ekibi, satış için ne kadar tokenin piyasaya sürüleceğini, gelecekteki geliştirme için bir kenara ayrılacağını teknik incelemesinde paylaşacaktır. 

Şekil 1:Axie Infinity Token Dökümü | www.axieinfinity.com 
 

Çoğu projede, ne kadar fon toplayacaklarına dair bir yumuşak üst sınır ve bir kesin üst sınır vardır. Çoğu zaman, balinalar, projeyi gerçekten destekleyen yatırımcılara çok az bırakan jetonların çoğunu satın almak için bu alana girerler. 

Ve borsa listelenmesi üzerine, bu balinalar, çeşitli sosyal medya gruplarına, tokenin düşük değerde olduğu ve önümüzdeki birkaç ay içinde yükseleceği için bir “Satın Al” olduğuna dair sinyal gönderir. Bunu takiben, balinalar fiyat yükselmeye başladığında bu jetonları boşaltacak ve yatırımcılara ödediklerinden çok daha az değerde jetonlar bırakacak.  

Daha küçük yatırımcılar, tokenlar piyasaya sürüldüğünde zemin kat fiyatlarından yararlanamadıkları için bunu kaybediyorlar. 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuzda size yardımcı olmak için $300 değerinde Hoş Geldiniz Bonusu kazanın doğrulamayı tamamladığınızda 
Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, atıl durumdaki kripto paralarınızdan faiz kazanabileceğiniz yer! 

 

tr_TR