tarafından eklendi tarafından eklendi

2021 yılının en popüler 5 tokeni

2021 kripto için oldukça çalkantılı bir yıl oldu - Kripto piyasasındaki toplam değer bir noktada 1 trilyon doların altındayken üç katına çıkarak yaklaşık 3 trilyon dolara ulaştı. 2022'ye adım atarken, kripto piyasası değerinin düştüğünü görüyoruz. Bu da kripto kışının yaklaşmakta olduğunun sinyallerini veriyor.
Ancak Bitcoin fiyatına bakarsak, kripto kışlarının kısaldığını ve fiyatların artık daha hızlı toparlandığını görebiliriz.
2021'in son günlerine girerken, yıl boyunca kripto alanında etki yaratan olayları sizler için özetledik.
BTC, 2021 yılına piyasa hakimiyeti ile başladı, yani o sırada satın alınan kripto paraların çoğu BTC'ydi. Ve o günlerde BTC, 40.000$ aralığında işlem görüyordu.
2021'in ilk çeyreği, birçok meraklı ve spekülatöre çok para kazandırdı ve BTC, tarihinde ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 63.000$ seviyesine yükseldi. Ardından, Temmuz ayında 29.000$ bandına düştü ve yıl içinde ikinci kez en yüksek seviyesini kırarak 66.000$ seviyesine tırmandı.
Ancak yılın 4. çeyreğine doğru BTC fiyatları düşmeye devam etti ve şu an itibarıyla 49.000$ civarında işlem görüyor.
Yine de, 2022 Bitcoin'in yılı olabilir. 2021'de El Salvador BTC'yi yasal olarak geçerli kıldı ve artık ülkenin vatandaşları günlük ihtiyaçlarını ödemek için BTC kullanabiliyor. Ayrıca MicroStrategy (NASDAQ: MSTR), Tesla (NASDAQ: TSLA), Galaxy Digital, Voyager Digital ve Square - şimdiki adıyla Block Inc. - büyük miktarda BTC satın aldı.
Toplamda bu 5 şirket, toplam küresel dolaşımdaki BTC arzının neredeyse %1'ini oluşturan 188.581 BTC'ye sahip.
Ethereum katili olarak anılan SOL, muhtemelen şu anda piyasadaki en popüler token. Ocak 2021'de 1,20$ seviyesinden başlayan SOL, 150 katlık büyümeyle yılı 180$ seviyesinde bitirdi.
Solana, Ethereum'dan daha yeni olmasına rağmen, daha yüksek işlem hızı sağlayabiliyor. Ethereum'un tek bir işlemi işlemesi 10 - 15 saniye sürüyor ve saniyede 15 - 45 işlem (TPS) kaldırabiliyor; Solana ise mutabakat mekanizması olarak geçmiş kanıtı (PoH) kullanarak ağın 0,4 saniyede bir blok madenciliği yapmasına olanak tanıyor ve 50.000 TPS kapasiteye sahip.
Ancak Solana'nın gerçekten öne çıktığı özelliği ise, Ethereum yerine Solana üzerine inşa edilecek projeler için yepyeni bir dünya açan işlem başına 0,00025$ oranındaki düşük ücreti.
Yine de, şu anda birçok uygulamanın (dapp'ler dahil) Ethereum üzerine kurulduğunu belirtmek gerek. Blockchain ile akıllı sözleşmelerin uygulanmasında ilk olmak, kripto alanında yenilik yapmaya ve daha iyi çözümler yaratmaya devam etmesi için Ethereum'a büyük bir avantaj sağlıyor.
Akıllı sözleşmelerin ilk adresi, 2021'de birkaç güncelleme aldı. Ağustos ayında gerçekleştirilen London hard fork bunların en büyüğüydü - aynı zamanda Ethereum 2.0 yolunda önemli de bir adım olarak kayıtlara geçti.
Toplam 5 öneri uygulandı, ancak en tartışmalı olanı, bir yakma mekanizması sunan EIP-1559 idi. Geçmişte, madencilere işledikleri bloklar veya doğrulama işlemleri için işlem ücretleri ödeniyordu, ancak yükseltmeden sonra işlem ücretleri artık yakılmak üzere Ethereum ağına geri gönderiliyor.
Bu, dolaşımdaki ETH arzını kontrol etmeye yardımcı olacak. 21 milyon tokenlik arz sınırına sahip BTC'nin aksine, ETH'nin dolaşımdaki arzı bir üst sınır olmadan her gün büyümeye devam ediyor. Yakma mekanizmasının uygulanması, üretilen ETH miktarını önemli ölçüde azaltacak; ideal olarak, bir dengeye ulaşılacak veya yakma oranı madenciliği geçerek piyasadaki mevcut ETH arzını azaltacak.
2021 yılı Ekim ayında gelen sıradaki güncelleme, Altair, hafif istemciler için 'ceza' ve destek sağladı. Bu cezalar, ağdaki etkin olmayan pay sahipleri için ödülleri azaltacak ve Beacon Chain'in katılımı teşvik etmesi için önemli rol oynayacak.
Aynı zamanda, uğraştırıcı ve çok fazla veri depolama alanı gerektirdiği için blok zinciri ile sürekli bir bağlantı sürdürmek istemeyen doğrulayıcılar için Light Wallet çok kullanışlı bir araç.
Yaklaşan Ethereum 2.0 yükseltmesiyle 2022'ye girerken, işlem hızı yaklaşık 100.000 TPS'ye çıkabilir.
Dogecoin katili Shiba Inu, 'selefi' DOGE coini 2021'de geride bırakarak, bir gecede yatırımcılarını milyoner yaptı. 0.00000000110$ seviyesiyle başlayan SHIB, en yüksek döneminde 0.00008616$ seviyesine yükseldi - yüzde 86.160 oranında artış. 2021 yılı Ocak ayında 100$ değerinde SHIB satın almış olsaydınız, 8,6 milyon dolar gibi etkileyici bir kazanç elde etmiş olurdunuz.
'Memecoin' veya şaka coinlerinin popülerlik kazanmasıyla birlikte, her gün daha fazla sayıda yatırımcı bu tür tokenleri elinde tutarak zenginlik hayali kuruyor.
2021 yılında tokenler akıllı sözleşme alanında ETH ile rekabete girmiş gibi görünüyor. İş kanıtı kullanan ETH'den farklı olarak AVAX, daha az hesaplama gücü kullanan ve genellikle blok zincirleri için daha temiz bir çözüm olarak kabul edilen hisse kanıtı konsensüsü ile çalışıyor. Ek olarak 4.500 TPS kapasitesine sahip AVAX, ETH'nin 10 - 15 TPS gücünü gölgede bırakıyor.
Geçtiğimiz Ocak ayında token başına 2,90$ seviyesinden işlem gören AVAX, 12 aylık sürede 45 kat, başka bir deyişle yüzde 4.500 artışla şu anda 125$ fiyatında.
AVAX, biri kendi tokeni AVAX'ın diğer tokenlerle değişimini sağlayan X-Chain değişim zinciri olmak üzere 3 tane birlikte çalışabilirlik blok zinciri tasarladı.
Sözleşme zinciri olan C-Chain, Ethereum Virtual Machine'e benzer şekilde Avalanche Virtual Machine kullanarak akıllı sözleşmelere ve dapp'lere ev sahipliği yapıyor.
Son olarak, P-Chain ağ doğrulayıcılarını koordine ediyor, aktif alt ağları izliyor ve yeni alt ağların oluşturulmasına olanak sağlıyor.
AVAX, bilgi işlem görevlerini bölerek, ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden daha yüksek verim sağlıyor.
2022 yılının kripto alanına ne yenilikler getireceğini görmek için çok heyecanlıyız. Bu tokenler, alanın büyümesine yardımcı olabilecek yeni ürünler geliştirebilecek mi? Huobi Learn size kripto dünyasından haberler getirmeye devam edecek, bizi okumaya devam edin.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ değerinde 'Hoş Geldin Ödülü' kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR