tarafından eklendi tarafından eklendi

Direnç ve destek seviyeleri: Bunlar nelerdir ve neden önemsemelisiniz?

Direnç ve destek seviyelerini tespit etmek, ticarete yeni başlayan biri olarak öğrenilmesi gereken en önemli becerilerden bazılarıdır. Bu ders size direnç ve destek seviyelerinin ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve neden bu kadar önemli olduklarını öğretecek.
 
Bu dersten sonra, nasıl zemin satın alacağınızı (geçici minimum) ve tavan satacağınızı (geçici maksimum) öğreneceksiniz ve böylece karlı ticaret yapma olasılığınızı artıracaksınız.
 
Daha yeni başlayan ticaret bilgisi için aşağıdaki dersleri okuyun:
 

Tanıtım

Resistance and support are horizontal levels you can use in technical analysis. They inform you of where the mass of traders is buying and selling a particular token. Sometimes, you can even easily tell from a Çizelge fiyatın düştüğü veya yükseldiği ve ardından birden fazla durumda hemen sıçradığı veya geri döndüğü kesin seviyelerin olduğu.
 
Direnç seviyesi, tüccarların tokenlerini sattıkları en üstteki satış duvarıdır (aktif limit siparişleri). Bir jetonun fiyatı bu seviyeye her ulaştığında, satış emirleri tetiklenir ve fiyat aşağı doğru itilir.
 
Öte yandan, destek seviyesi, fiyat o seviyeye düşerse satın almaya istekli olduklarını belirtmek için siparişlerini belirli bir alt fiyattan alan alıcıların “duvarına” atıfta bulunur.

Direnç ve destek seviyeleri neden kullanılır?

Direnç ve destek seviyelerini tespit etmek, ticaret faaliyet yapınızı verecektir. Örneğin, direnç seviyesinin nasıl çalıştığını öğrendikten sonra, stop-loss emirlerini nerede ayarlayacağınız ve kar elde edeceğiniz açıktır. Gelecekteki olası fiyat hareketlerini belirtmek için fiyat tablosundan bilgi edinebileceğiniz için rastgele fiyatlarla alıp satma eğilimini ortadan kaldırırlar.
 
Direnç seviyeleri, her ticarette kârı en üst düzeye çıkarmak veya zararı en aza indirmek için destek üzerinden satın almanız ve dirençle satmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca bu strateji, FOMO alıp satmanızı engeller.

Direnç ve destek seviyeleri nasıl belirlenir

Bir pazara girmek için üç farklı zaman vardır - fiyat yatay, yukarı veya aşağı hareket ettiğinde. Bu zamanları direnç ve destek seviyelerini göz önünde bulundurarak değerlendirelim.
 
1. Yan pazar
 
Yan bir piyasada, jeton fiyatı, fiyatlardan herhangi birini kırmadan direnç ve destek seviyelerinde kalır. Seviyeler güçlü olma eğilimindedir, bu nedenle fiyat, direnç ve destek seviyeleri arasında zıplayacaktır.
 
Fiyatın 2680.00 (direnç) tepesinden nasıl geri çekildiğini, 2660'tan (alt) sıçradığını ve bu şekilde hareket etmeye devam ettiğini aşağıdaki görselden görebilirsiniz.
 
 
2. Yukarı doğru piyasa
 
Nevertheless, one of the abovementioned support and resistance levels will eventually break. If the price breaks through the resistance level, it will trend towards the next level. Every time this happens, resistance becomes support. So if a price goes over the resistance level and touches it again, thereby confirming it, the level becomes the new support level.
 
Aşağıdaki görselde ilk direnç seviyesinin 2695.00 USDT olduğunu göreceksiniz.
 
 
Yükseliş trendini sürdürmek için, fiyatın önceki yüksek seviyeyi test etmeye ve onu yeni destek seviyesi yapmaya dönmeden önce bu direnç seviyesini aşması gerekir. Fiyat direnci her kırdığında, onu yeni destek seviyesi yapmak için bir önceki en yüksek seviyeye geri dönmelidir. Tüccarların “direnci desteğe dönüştürmek”ten bahsettiğini duymuş olabilirsiniz.
 
Belirteç yeni desteğe sahip olduktan sonra, bir sonraki direnç seviyesini hedefleyebilir. Aynı görselde bir sonraki direnç seviyesi 2705.00 USDT. Yine, onu yeni destek seviyesi yapmak için fiyatın üzerine çıkması ve ardından test etmek için geri dönmesi gerekiyor.
 
Fiyat yükseliş eğilimindeyken, muhtemelen tüccarların daha yüksek ve daha yüksek diplerden bahsettiğini duyacaksınız. Bu, destek ve direnç seviyelerinin bir sonraki seviye için sürekli yükseleceği, ancak asla yukarıdaki seviyeleri geçemeyeceği fikrinden kaynaklanmaktadır.
 
3. Aşağı doğru piyasa
 
Fiyat genellikle aşağı yönlü piyasada destek seviyesini test eder ve ardından aşağı doğru kırılır.
 
Aşağıdaki resimde, düşüş trendini sürdürmek için, fiyatın 2704.00 USDT seviyesinin altındaki direnci aşması ve ardından yeni destek seviyesi yapmak için önceki katı test etmek için geri gelmesi gerekir - fiyat direnci her kırdığında, yeni destek seviyesi yapmak için önceki en düşük seviyeye dönmesi gerekiyor. Tüccarların “dirence karşı destek” veya “zemini tavana çevirme” hakkında konuştuğunu duymuş olabilirsiniz.
 
 
Belirteç yeni destek ve dirence sahip olduktan sonra, bir sonraki direnç destek seviyesine doğru hareket etmeye başlayabilir. Görselde bir sonraki direnç seviyesi 2692.00 USDT. Yine, bu seviyeye ulaşmak için fiyatın altına inmesi ve ardından direnç seviyesi yapmak için test etmek için geri dönmesi gerekir.
 
Düşen piyasada, destek ve direnç seviyeleri sürekli düştüğü ve bu seviyelerin üzerine çıkmadığı için tüccarlar daha düşük en yüksek ve daha düşük en düşük seviyelerden bahseder.

Sonuç

Pratik yaparak öğrendiğinizi unutmayın. Direnç ve destek hakkında bilgi sahibi olduktan sonraki adım, Huobi Global ticaret arayüzü ve grafik oluşturmaya başlayın. Fiyat hareketlerini görüntüleyebilir ve farklı kalıpları bulmak için basit çizgiler kullanabilirsiniz.
 
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!

tr_TR