tarafından eklendi tarafından eklendi

NFT'ler Açıklandı

NFT'ler veya Fungible Olmayan Jetonlar nelerdir? 

Bir NFT veya Fungible Olmayan Simge, başka bir simgeyle değiştirilemeyen bir simgedir. Bir NFT ile bir blok zincirindeki başka bir belirteç arasındaki temel fark, bir NFT'nin değiştirilebilir ve bölünemez (değişmez ve bölünemez) olmamasıdır. 

Fungible dünyası, kişinin onu tam olarak öğe/ürünle değiştirebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, örneğin, Bitcoin, başka bir bitcoin ile takas edebileceğiniz gerçeği için, değiştirilebilir bir jetondur. Ve hepsi aynı değere sahip olduğundan, sahip olduğunuz belirli bitcoin'in bir önemi yoktur. 

Değiştirilemez, öğenin benzersiz olduğu ve aynı öğeyle değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Mona Lisa'ya sahip olmak ve ondan sadece bir tane olduğu için dünyada tek olduğunu bilmek (ve ona benzeyen diğer her şeyin bir kopyası olduğunu) bilmek gibi bir şey. Değiştirilebilirlik, para birimlerinin ve kripto para birimlerinin bir özelliğidir. 

NFT'ler de bölünemez, yani daha küçük parçalara bölünemezler. 0.0000001BTC aktarabilir veya 1 ETH'yi 0,5ETH ve 0,5ETH'ye bölebilirsiniz. Bir NFT bölünemez, aynı şekilde bir tabloyu yok etmeden bölemezsiniz. 

NFT nasıl çalışır? 

NFT'ler, işlemlerin kayıtlarını tutan merkezi olmayan bir kamu defteri olan blok zincirinde bulunur.  

NFT'ler ilk olarak Ethereum Blockchain üzerinde oluşturulmuş olsa da, diğer birçok blockchain de NFT'leri destekler.  

NFT'ler, somut veya somut olmayan ürünleri temsil eden dijital nesnelerden oluşturulabilir veya "basılabilir". Bu ürünler sanat eserlerini, öne çıkan videoları, GIF'leri, video oyunu görünümlerini veya müziği içerebilir.  

Örneğin, Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey'in ilk tweet'i şuydu: $2.9 Milyon dolara satıldı. Bu NFT'yi satın alacak olsaydınız, blok zincirindeki herkes bu geçmişin kime ait olduğunu ve bunun için ödenen tutarı görebilir. 

Her NFT'nin benzersiz bir tanımlayıcısı vardır ve bu, NFT'nin sahibinin sahipliğini kanıtlamasına olanak tanır. Bir NFT, blok zincirinde kaydedilip doğrulandığından, bunun değişmez olduğu ve hiç kimsenin sahiplik kaydını değiştiremeyeceği anlamına gelir. 

NFT'lerin Tarihi 

2017'de Ethereum tabanlı oyun kripto kedicikler NFT'leri dünyaya tanıttı. Crypto Kitties, oyuncuların sınırlı sayıda sanal kedi satın almalarını, üretmelerini ve takas etmelerini sağlar. Oyun geliştiricileri, kullanıcıların dijital kılıçlar, kalkanlar ve daha fazlası gibi oyun içi öğeleri kazanmalarına izin verdi. Ve oyun varlıklarının tokenizasyonu ile bu varlıkların farklı oyunculara ve hatta farklı oyunlara aktarılmasına olanak tanır. 

Bir NFT oyunu, Cryptokitties | https://www.cryptokitties.co

NFT'ler, oyun koleksiyonlarının yanı sıra NBA sanal ticaret kartları, sanat eserleri ve video klipler gibi çok çeşitli sanal koleksiyonları satmak için de kullanılır.  

NFT'leri nereden alabilirim? 

NFT satın almak göründüğü kadar zor değil. Var web siteleri potansiyel bir alıcının NFT'ler için mevcut pazar eğilimlerini, neyin satıldığını ve ne kadar satıldığını görmesini sağlayan orada. 

Bir sanatçı veya yaratıcıysanız ve kendi NFT'nizi oluşturmak istiyorsanız, o kadar da zor değil. gibi web siteleri Nadir ve Açık deniz kullanıcıların NFT'ler oluşturmasına, satmasına ve satın almasına olanak tanır. 

NFT'lerin geleceği 

Blockchain ve kriptonun daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, NFT tabanlı sanat eserlerinin değer tutması ve açık piyasada işlem görmesi için bir alan olabilir. Sadece 2021'in ilk yarısında, NFT alanı $2,5 milyar dolardan fazla işlem yaptı ve giderek daha fazla insan yatırım olarak NFT alıp satıyor. 

NFT alanına daha fazla içerik oluşturucu ve platform da giriyor. Bu, NFT çalışmalarının sayısının giderek artan bir hızla artacağı ve daha fazla katılımcıyı (alıcılar, yaratıcılar, platformlar ve geliştiriciler) ekosisteme getireceği anlamına geliyor. 


Huobi'de yeniyseniz,Huobi'ye kayıt olunve yatırım yolculuğunuzda size yardımcı olacak $300 değerinde Hoş Geldiniz Bonusu kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, atıl durumdaki kripto paralarınızdan faiz kazanabileceğiniz yer! 

tr_TR