tarafından eklendi tarafından eklendi

Maksimum arz: Nedir ve neden var?

Kriptoda, "maksimum arz" (kısaca "maksimum arz") terimi, bir kripto para birimi projesinin sahip olabileceği maksimum jeton sayısını ifade eder. Bu, önceden tanımlanmış kodlanmış bir kısıtlamadır; bu, belirli bir jetonun maksimum sayısı dolaşımda olduğunda, muhtemelen yeni jetonların oluşturulamayacağı anlamına gelir.
 
Maksimum arz vardır, çünkü bazı projeler piyasaya çıktıklarında toplam jeton arzını hemen serbest bırakmazlar, ancak yine de gelecekteki olası jeton miktarlarını sınırlamak isterler. Örneğin, bazı jetonları hak kazanmak veya proje için önemli olan ödülleri almak için kilitleyebilirler.
 
Maksimum arzı dolaşımdaki arz ile karşılaştırarak gelecekte kaç yeni jetonun piyasaya gireceği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse: dolaşımdaki arz 100.000 jeton ve maksimum arz 1 milyon ise, gelecekte piyasaya 900.000 jetonun daha girmesini bekleyebilirsiniz, bu da fiyatlarını etkileyebilir.
 

Jetonlar maksimum arzlarına nasıl ulaşır?

 
Genel olarak, iki kategoride token vardır - çıkarılabilen ve çıkarılamayan. Mineable token'lar, zamanla artan ve bu nedenle gelecekte bir noktada maksimum arzlarına ulaşacak olan dolaşımdaki bir arza sahiptir. Bunun ne zaman gerçekleşeceği, ağın madencilerinin ödüllendirici planlarına bağlıdır.
 
Örneğin, Bitcoin (BTC) maksimum 21 milyon arza sahiptir, ancak şu anda yalnızca 18.934.956 token çıkarıldı ve dolaşımda. Madenciler, BTC maksimum arzına ulaşana kadar yeni jetonlar oluşturabilecekler.
 
Öte yandan, madenciliği yapılamayan jetonlar, bazen oluşturuldukları andan itibaren maksimum arzlarına sahiptir. Bu senaryoda, dolaşımdaki arz, maksimum arz ile aynıdır.
 
Bununla birlikte, hisse ispatı (PoS) protokollerini kullanan bazı madenciliği yapılamayan tokenler, maksimum arzları ile piyasaya sürülmez. Bunun yerine, dolaşımdaki arzları, bahisçilere işlemlerini doğrulamaları için jeton ödülleri veren bir ödüllendirme modeli aracılığıyla artırılır.
 
Diğer jetonların önceden tanımlanmış bir maksimum arzı bile yoktur. Ethereum (ETH) buna iyi bir örnektir – madenciler yeni tokenler yarattıkça dolaşımdaki arzı sürekli artmaktadır.
 

Sonuç

 
Yukarıdaki bilgiler yazıldığı sırada doğru olsa da, kripto projelerinden gelen yeni gelişmelere de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Gelişerek ve tokenomik ölçütlerini belirlemenin yeni yollarını buldukça, maksimum token arzı, yukarıda belirtilen yöntemlerin bir kombinasyonu veya tamamen farklı bir şey yoluyla da gerçekleştirilebilir.
 
Ayrıca, maksimum arzın yalnızca bir tokenomik metrik olduğunu unutmayın. Bu önemli bir ölçümdür, ancak resmin tamamını anlamak için onu diğer tokenomik ölçümlerle birleştirmeniz gerekir.
 
Derslerimizle tokenomik hakkında daha fazla bilgi edinin. Piyasa kapitalizasyonu, para politikası, ve jeton dağıtımı.
 
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR