tarafından eklendi tarafından eklendi

Piyasa yapıcılar ve piyasa alıcılar: Siz hangisisiniz?

Daha önce ticaret yaptıysanız, zaten yapıcı veya alıcı olduğunuzu biliyor muydunuz? Aslında, ticaret kariyerinizin bir noktasında hem yapıcı hem de alıcı olurdunuz. Bu ders, bu aktörlerin kim olduğunu ve neden önemli olduklarını tartışacaktır.
Daha yeni başlayan ticaret bilgisi için aşağıdaki dersleri okuyun:

yapımcılar

Yapıcılar, muhtemelen gelecekte gerçekleştirilecek alım ve satım emirleri oluşturarak piyasayı 'yaratırlar'. Örneğin, bir limit emri belirleyebilirsiniz. “100 USD değerinde Bitcoin (BTC) ile 100.000 USD/BTC fiyat seviyesi al” ve eğer fiyat bu seviyeye ulaşırsa, emir karşı taraf satış teklifi ile gerçekleştirilecektir. Bu arada sipariş, sipariş defterinde bekliyor olacak.
Üreticiler, piyasanın sağlığı için çok önemlidir, çünkü acil olmayan tüm siparişler, sipariş defterine "likidite" yaratır. Likidite veya likidite azlığı, bir şeyi satmanın ne kadar kolay olduğunu ifade eder. Örneğin, bir altın külçe bir sanat eserinden daha sıvıdır. - bir altın külçesini oldukça hızlı bir şekilde satabilirsiniz, ancak bir tablo için bir alıcı bulmanız aylar alabilir, böylece değerini nakde çevirebilirsiniz.
Bu nedenle üreticilere likidite sağlayıcıları da denir çünkü emirler oluşturup onların dolmasını beklerler, bu da bir satıcının piyasaya gelip bir şeyler satmasını kolaylaştırır; bu, piyasanın sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlar. Yapıcılar piyasa için o kadar önemlidir ki borsalar genellikle daha düşük veya var olmayan ücretler (yapıcı-alıcı ücretleri) şeklinde indirimler sunar.

alıcılar

Öğrendiğimiz gibi, üreticiler sipariş defterine sipariş verir ve bu nedenle, diğer tüccarların jeton alıp satmasını kolaylaştırarak borsanın likiditesini artırır. Öte yandan, alıcılar bu likiditenin bir kısmını kaldırır ve yapımcılar tarafından oluşturulan siparişleri doldurur (veya 'yir').
Alıcılar, belirli fiyatlarla anında sipariş vermek için sipariş defterinde bulunan siparişleri kullanır. Bunun arkasındaki mantık, “Ah, fiyat çok iyi. Bu jetonları hemen şimdi almak istiyorum!” Bu nedenle, alıcıların emirleri emir defterine girmez veya likidite yaratmaz. Likidite eksikliği varsa ve yine de bir ticaret açmak istiyorsanız, özellikle daha küçük jetonlarla fiyat farklılıkları ortaya çıkabilir.
Borsalar aynı zamanda ticarettir ve tüccarların gözünde en çekici borsa, en fazla likiditeye sahip olandır çünkü kolaylıkla ticaret yapmalarını sağlar. Başka bir deyişle, sat ve al emirleri için her zaman alıcılar ve satıcılar vardır. Alıcılar likidite yaratmadığından, borsalar genellikle daha yüksek ücretler ödemelerini sağlar.

Bir kişi nasıl yapıcı veya alıcı olur?

Varfarklı siparişlerve açtığınız sipariş türü, yapıcı mı yoksa alıcı mı olacağınızı belirler. Örneğin, mevcut fiyattan daha yüksek veya daha düşük belirli bir fiyattan emir vermek istiyorsanız ancak hemen verilmesi gerekmiyorsa, bir limit emri oluşturursunuz. Bu sizi bir yapıcı yapar - bir alıcının daha sonra kullanabileceği bir sipariş yaratırsınız.
Öte yandan, anında bir jeton satın almak istiyorsanız, sizi alıcı yapan bir piyasa emri kullanmanız gerekir. Anlık siparişler sipariş defterine girmediğinden, siparişi üreticiden 'alırsınız'.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR