tarafından eklendi tarafından eklendi

Lightning Network ve Bitcoin'in geleceği

-> Blockchain oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji olsa da, Bitcoin Bir kripto para biriminin en erken versiyonu, itibari paraya alternatif olarak bazı kısıtlarla hayatımıza girdi. Bu kısıtlardan biri, Bitcoin blok zincirindeki bir işlem üzerinde fikir birliğine (konsensüs) varmak için geçen süredir. Ortalama olarak, bir Bitcoin işlemini gerçekleştirmek 10 dakika sürer ve ağ saniyede yedi işlemle sınırlıdır; bu, Bitcoin'in Visa gibi tipik bir işlem ağına ayak uyduracak kadar ölçeklenemeyeceği anlamına gelir.

Bu ölçeklenebilirlik kısıtı, Bitcoin'in bir para birimi olarak kitlesel ölçekte benimsenmesi isteniyorsa, çözülmesi gereken sorunlardan biridir. Bitcoin Lightning Network, Bitcoin blok zincirinin üzerinde ikinci bir katman olarak çalışan bir ödeme protokolü olarak karşımıza çıkıyor. Lightning Network, bugün Bitcoin'in karşılaştığı ölçeklenebilirlik ve işlem hızı sorunlarına en umut verici çözümdür.

Diğer kripto para birimleri ve blok zinciri projeleri bu sorunları çözmüş olsa da, hiçbiri Bitcoin'in yaygın bir şekilde pazar tarafından benimsenmesinmiş değil.

SegWit

Bitcoin'in hız ve ölçeklenebilirlik sınırlaması bariz hale geldikten sonra, 2017 yılında Segregated Witness veya SegWit adlı fonksiyonu kullanmanın çözüm olabileceği düşünüldü. SegWit, bir Bitcoin bloğunun imza (tanık) kısmını işlem verilerini içeren kısımdan ayırır. Bu da, Bitcoin blok zincirindeki her bloğun daha fazla bilgi taşımasına (veya daha verimli bir şekilde bilgi taşımasına) izin verir.

Daha da önemlisi, SegWit, zincir dışı sistemlerin Bitcoin ağına eklenmesine izin verdi. Bu, Bitcoin ağının değişmeden etkin bir şekilde devam etmesini, yeni süreçlerin ikinci bir katmana eklenmesini ve sonradan Bitcoin zincirine dahil edilmesini kapsayan bir sistem olmasını sağladı.

Lightning Network

Lightning Network, iki kullanıcı arasında bir kanal açar ve taraflardan biri kanalı kapatana kadar Bitcoin blok zincirine bakiye yüklemeden birbirleriyle (akıllı sözleşmeler aracılığıyla) işlem yapmalarına izin verir. Bir kullanıcınun yeni bir kanal açabilmesi için, Bitcoin blok zincirinde Hash Time Lock Contract (HTLC) adı verilen finansman fonksiyonunda bir miktar Bitcoin taahhüt etmesi gerekir. Bu, bir kişinin o hesaba bağlı banka kartıyla işlem yapmak için banka hesabına para yatırması gerekmesi ile aynı şeydir.

Bunun üzerine Lightning Network, kanallar arasında kanallar açarak kanal ağları oluşturabilir. Bu, tıpkı İnternet'in işleyişi gibi, aralarında bir yol haritalanabildiği sürece, Lightning Network'teki birden çok kullanıcı arasında işlemlerin yapılmasını sağlar.

Bu ikinci ağ katmanının faydası, işlem maliyetlerinin düşmesi ve işlem hızlarının artmasıdır. Tek bir Bitcoin işlemi yaparak onlarca hatta yüzlerce Lightning Network işlemi halledilebildiği için işlem maliyetleri düşer. Bu aynı zamanda saniyede yedi işlem yerine binlerce işlemin aynı anda gerçekleşebileceği anlamına gelir.

Benimseme

İlk olarak 2016 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından yayınlanan Lightning Network teknik dokümanı protokolünün çalışan sürümleri zamanla kullanıma sunuldu. Lightning Network düğümlerinin sayısı 2020 ile 2021 arasında iki katına çıkarak 10.000'e yükselse de, genel Bitcoin pazarına kıyasla benimseme orannı nispeten düşük görülebilir. HTLC finansman işlemleri aracılığıyla Lightning Network'e taahhüt edilen Bitcoin miktarı da zamanla arttı ve Haziran 2021 itibariyle 1.380 BTC'de seyrediyor..

En ilgi çekici detay ise, diğer kripto para birimleri de Lightning Network'ü Katman 2 protokolü olarak benimserse, birden fazla kripto para biriminin gelecekte birlikte çalışabilirlik potansiyeli bulunmasıdır.


Bir Huobi borsa hesabı açın Bitcoin satın almanın, ticaret yapmanın ve kazanmanın ne anlama geldiğine dair bir fikir edinmek için. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR