tarafından eklendi tarafından eklendi

Kripto riskli bir yatırım seçeneği mi?

Geleneksel yatırımcılar, kriptoyu genellikle spekülatif bir varlık olarak nitelendirmekte. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009'da oluşturuldu ve birçok yeni token henüz piyasaya sürülmüş çalışan birer ürüne bile sahip değil. Bununla birlikte, kripto ekosistemi hızlı inovasyon ve yaratıcı fikirleri birbirine bağlıyor. Başarılı projelerin gelişiminde iş, kodlama, kriptografi ve diğer alanlardan en iyi beyinleri kendine çekiyor. Öte yandan ne yazık ki, yetenekli bilgisayar korsanları ve diğer dolandırıcılar için de çekici bir alan haline geldi. Ayrıca, tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, başarılı projeleri ayı piyasalarında ayakta kalamayacak olanlardan ayırt etmek oldukça zor. Bu nedenle, kriptonun birçok insan için bir yatırım seçeneği olarak neden bu kadar riskli göründüğünü anlamak oldukça kolay. 

Yatırım Riski 

Kripto ile ilgili birçok yanlış anlaşılma mevcut. Öncelikle, diğer tüm yatırım türleri gibi, kriptonun da yatırım riskleri mevcut. Yüksek dalgalanmaya sahip kripto paralar, şüphesiz yüksek risk taşıyan yatırım araçları. Bu dalgalanma yatırımınızı kat kat büyüyebileceği anlamına geldiği gibi, çok kısa süre içerisinde değerinin büyük kısmını da kaybedebileceği anlamına geliyor. Yine de, farklı tokenlerin farklı risk özellikleri mevcut; kullanım alanı veya kullanıcı tabanı olmayan, yeni bir blockchain projesine ait düşük sermayeli bir altcoin ile Bitcoin'i kıyaslamak mantıklı değil.

Bitcoin fiyatları yukarı ve aşağı hareket edebilirken, değeri son on yılda istikrarlı bir şekilde arttı. Kullanım durumunu kanıtlamıştır ve egemen ülkeler, küresel bankalar, özel varlık fonları ve perakende yatırımcılar dahil olmak üzere çok geniş bir token sahibi tabanına sahiptir. Daha yeni jetonlar, kullanım durumlarını, yönetim modellerini, benimseme oranlarını ve zaman içinde piyasa tarafından kabul edilmelerini kanıtlamaları gerektiğinden, Bitcoin'den daha büyük bir risk ve getiri sunar. 

Herhangi bir kripto yatırımcısının yatırım yaptıkları tokenin arkasındaki projeyi anlaması gerekir. Hisse senetlerine yatırım yapan insanlar yatırım yaptıkları şirketi analiz ederler. Aynı şekilde kripto yatırımcıları da bir projenin başarılı olma şansının olup olmadığını bilmelidir. söz. 

Geçmişte kripto yatırımıyla ilişkili riskleri abartmak popülerdi. Örneğin, bazı belirteçler, herhangi bir kayıtlı teknolojinin en başarılı benimseme oranlarına ve ağ etkilerine sahiptir ve gelecekteki kullanımlarının kaçınılmaz olduğunu kanıtlamaktadır. Kripto için herhangi bir kullanım durumu olmadığını söylemek de doğru değildir: Blockchain teknolojisi, IBM gibi teknoloji devleri tarafından halihazırda bir çözüm olarak sunulmakta ve lojistik sektöründe ve finans sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Bütün bunlara ek olarak, akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan finans (DeFi), NFT'ler, ödemeler, veri depolama ve daha birçok kullanım alanı da mevcut.  

Operasyonel risk 

Bir yatırım seçeneği olarak kripto da operasyonel risk, genellikle kişisel token varlıklarına sahip olma ve saklamayla ilgili belirsizlikler ve saldırılarla ilişkilendirilir. Tıpkı insanların dolandırılabilmeleri veya itibari paralarının çalınabilmesi gibi, kripto paralar için de gereken güvenlik ve gizlilik önlemlerinin farkında olmak gerek. 

2017-2019 arasında “kripto” dolandırıcılığı çok yaygındı. Bu dolandırıcılık, kurbanlara ponzi şemaları veya başka tür yemler satmayı ve aslında hiçbir blockchain teknolojisi olmadığında bunun bir “kripto yatırımı” olduğunu iddia etmeyi içeriyordu. Halk, bu dolandırıcılıkların doğasının daha fazla farkına vardıkça ve yetkililer, tutuklamalara ve dolandırıcıların peşine düşmeye başladıkça, bu tür dolandırıcılıkların sayısı büyük ölçüde düştü. 2019-2021'den itibaren kriptoyla ilgili dolandırıcılık yılda 60%'tan fazla düşüş yaşadı

Anonimlik kriptonun ana avantajlarından biri olsa da, anonimlik aynı zamanda dolandırıcılar için arzu edilir kripto çaylaklarından yararlanmaya çalışanlar. Çalınan jetonları izlemek ve kara listeye almak mümkündür, ancak jetonları ve cüzdanları bireysel bir suçluya bağlamak çok daha zordur, bu da çalınan jetonların sonsuza kadar kaybolabileceği anlamına gelir. Ancak bu sorunlar da çözülebilir ve bunu yapmanın birincil yolu, güvenlik hakkında eğitim .  

Düzenleyici Risk 

Genellikle kripto para birimleriyle bağlantılı üçüncü yatırım riski, düzenleyici risk. Merkezi olmayan doğasına rağmen, kripto para birimleri ve bunların arkasındaki varlıklar, bireysel ülkeler tarafından farklı şekilde düzenlenir. Örneğin kripto ekosistemleri, hükümetlerin madencilik ve ticaret yasaklarıyla ve devlet kurumlarının davalarıyla karşılaştı. Olumsuz düzenleyici kararların haberleri, tokenlerin itibarını bozabilir ve fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var ki iyi düzenlemeler piyasayı daha güvenli ve istikrarlı hale getirdikleri için kripto piyasasına faydalı olabilir. 

Ayrıca vergilendirme, bireysel yatırımcılar için riskli ve sorunlu olabilir. Örneğin, bazı yatırımcılar kasten vergi kaçırdıkları veya vergi yükümlülükleri veya vergi prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları için vergilerini beyan etmeyebilirler. Vergi borcunu ödemeyen kişiler yasal sonuçlara ve önemli para cezalarına maruz kalabilirler. Daha az finansal eğitime sahip olanlar, bu zorunlu önlemleri unutmaya veya ciddiye almamaya daha yatkındır. 

Bununla birlikte, kripto hakkında genişleyen halk eğitimi ve kripto pazarlarının hızlı normalleşmesi ve küresel finans ve vergi sistemine entegrasyonu ile bu risklerin etkisi zamanla düşecektir. 


Finansın geleceğine hoş geldiniz! Huobi'ye kayıt olun Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR