tarafından eklendi tarafından eklendi

$100'ü bir yıl boyunca en iyi 10 kriptoya yatırım yapmak

Endeks fonu veya ETF, yatırımcıların yalnızca bir endeks fonu veya ETF satın alarak çeşitli sektörlerle, hisse senetleriyle ve finansal araçlarla etkileşime girmelerini sağlayan bir finansal üründür.  

Borsada bunu yapmak zor çünkü yatırımcıların kendi endeks fonlarını veya ETC'lerini oluşturmaları için büyük miktarda sermayeye ihtiyacı var. 

Örneğin, NASDAQ borsasındaki ilk 100 hisse senedini izleyen bir NASDAQ ETF'si olan QQQ, çoğunlukla teknoloji tabanlıdır, bu nedenle Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, Nvidia, Google vb. gibi hisse senetlerini görebilirsiniz. Bunu kopyalamaya çalışmak zor olacak çünkü her hisse senedinden en az birini satın almak için yeterli sermayeye ihtiyaç var. 

Ancak kripto alanında, bunu yapmak çok daha kolay çünkü 18 ondalık basamağa kadar az sayıda kripto para satın alabiliyorsunuz. Örneğin, 100$ değerinde Bitcoin 0,002 BTC ve 100$ değerinde ETH de 0,025ETH'dir. Ancak bu şu soruyu akla getiriyor: “Kendi kripto endeks fonumu nasıl oluşturabilirim?” 

Bir endeks fonu belirli hisse senetlerini veya endüstrileri takip ettiğinden, kişiselleştirilmiş bir kripto endeks fonu oluşturmanın birçok yolu mevcut. ETH, Polkadot, Solana, Phantom ve Avalanche gibi platform tokenleri var. Decentraland, The Sandbox, Axie Infinity ve Enjin gibi metaverse tokenleri de mevcut veya en iyi 10 kripto para tabanlı piyasa değerini izleyen bir endeks fonu oluşturabilirsiniz. 

Kendi endeks fonunuzu oluşturma 

Bu kadar çok seçenek mevcutken, yeni başlayan projeler karşısında başınız dönebilir, ancak yeni projeler dolandırıcılık ve 'rug-pull' risklerini de beraberinde getirir, bu da yatırımınıza ciddi zarar verecektir. Bu yüzden, piyasa değerine göre en iyi 10 kripto para birimini izleyen bir endeks fonu oluşturacağız. 

Aşağıda, CoinMarketCap* verilerine göre ilk 10 kripto para birimini görebiliriz: BTC, ETH, BNB, USDT, SOL, ADA, USDC, XRP, DOT ve LUNA. Bu, ilk 10 tokeni izleyen dengeli bir endeks fonu için iyi bir başlangıç. Bununla birlikte, yüzde 20'lik payı stablecoin'lerde tutmak fonun büyümesini engelleyebilir. Bu nedenle, portföyümüzde hem USDT hem de USDC tutmak yerine, yalnızca USDT satın alacağız ve USDC'yi 11. sıradaki DOGE ile, değiştireceğiz. 

Bu endeks fonu, en iyi 10 kripto para biriminin her birine aylık 100$ yatırarak satın alınacaktır. Bu şekilde, bu endeks fonunun nasıl gittiğini görmek için her ay yatırım yaptığımız ve güncellenen 1000$ elimizde olacak. 

Bu endeks fonuyla, servetimizi büyütme ve zor günlere dayanmış kripto paraları biriktirme şansımızı artırabilecek, başarabileceğimiz üç şey var.

Endeks fonunun amacı

Bu endeks fonundan öğreneceğimiz ilk şey, önceki makalemizde bahsettiğimiz piyasa zamanlamadan ziyade, piyasada sürekli kalacak disiplini sağlamak.

Sürekli olarak piyasaya yatırım yaparak, dayanak varlık (bu durumda kripto paralar) sınıfındaki satın alımlar için maliyetimizi ortalama olarak hesaplayan dolar maliyet ortalamasından faydalanabileceğiz. 

Bu endeks fonundan çıkarabileceğimiz ikinci şey ise, kripto yatırımına başlamak için büyük bir sermayeye ihtiyacımız olmadığı ve 100$ kadar düşük bir miktarla başlayabileceğimiz. Bu endeks fonunun parametrelerini kendi mali durumunuza göre ayarlayarsanız, yeni başlayan yatırımcılar için bile harika bir başlangıç noktası olabilir. Örneğin, ilk 10 kripto para biriminde 100$ yerine, ilk beş kripto para biriminde 10$ ile başlayabilirsiniz, bu da size aylık 50$ gibi bir miktara mal olur. Veya hedeflerinize ve mali durumunuza uygunsa, ilk 15 kripto para biriminde aylık 1.000$ seviyesine kadar çıkabilirsiniz. 

Son olarak, Huobi Earn'den faydalanarak, borsa hesabınızda bulunan kripto varlıklardan getiri elde edebilirsiniz. Huobi Earn, yatırımcılara boşta kalan kripto para birimlerini Huobi Earn'de stake etmeleri karşılığında gelir sağlayan yüksek getirili bir kazanım hesabıdır. 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ değerinde 'Hoş Geldin Ödülü' kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin! Aksi takdirde, 2022'de her ay sürekli olarak kripto para birimi satın alacağımız bu endeks fonunun ilerlemesini görmek için bu makaleyi yer imleçlerine ekleyebilirsiniz. 

tr_TR