tarafından eklendi tarafından eklendi

Dijital varlıklarınız üzerindeki kazançları nasıl raporlayabilir ve vergileri hesaplayabilirsiniz?

Kripto ve dijital varlıklar için Fransız vergi rejiminde gezinmeniz gerekiyorsa , Waltio'nun bu kullanışlı konuk katkısı mükemmel bir rehberdir. Bahsedilen ürün ve gelir türleri ile ilgili olarak yatırım tavsiyesi olarak alınmamalı, eğitim içeriği ve amacının dışına çıkarılmamalıdır.  
Günümüzde çoğu hükümet, kripto varlıklarını düzenlemek için belirli vergi rejimleri oluşturmuştur veya oluşturmanın ortasındadır. Bu adım genellikle bu varlıkların günlük ve genel kullanımlarını güçlendirmek için gerekli görülür ve her ülkenin kendi vergi rejimi vardır.
Dijital varlığın tanımı: Dijital varlık, bir gerçek veya tüzel kişinin mülkiyetinin bir unsuru olarak sahipliğini (veya söz konusu verilerin kullanım hakkını) veren dijital verilerden oluşan bir varlıktır. Bu tür bir kullanım hakkı vermeyen veriler varlık olarak kabul edilmez.
Bir kripto varlığının tanımı: Kripto varlıklar, bir bilgisayar ağı kullanan ve blok zincirine dayalı dijital varlıklardır. Örneğin, hesabınızda 0,5 BTC'ye sahip olmak Huobi Borsası ya da kendi Huobi Cüzdan hem dijital varlık hem de kripto varlık olarak sayılır.
Fransa gibi bazı ülkelerde, bir sermaye kazancı vergi sistemi ve bireyler için kriptodan fiat işlemlerine vergi - yani kriptolarda mal ve hizmet alımları ve ayrıca kriptodan fiat dönüşümlerine vergi var. ABD gibi diğer ülkeler, tüm kriptodan kriptoya işlemleri vergilendirir.
Portekiz, Danimarka ve Lüksemburg gibi ülkelerde vergi ödeyen sakinler dijital varlıkları üzerinden vergiden muaftır. Ancak, Avustralya, İspanya ve ABD'dekilerle birlikte Danimarka'daki vergi makamları, son zamanlarda vergi mükellefleri üzerinde daha sıkı kontroller uygulamaya başladı. 2019 yılında, IRS (Dahili Gelir Servisi), kripto para birimi işlemlerinde 10.000'den fazla vergi denetimi gerçekleştirdi.

4 vergi hesaplama yöntemi

1. Sabit vergi (FT): Sabit vergi, bir varlığın sermaye kazançları üzerinden alınan tek oranlı bir vergidir, örneğin Fransa'da bu oran bireyler için 30%'dir. Örnek:
Ocak 2017: 920 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3,400 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3.600 € karşılığında 1 BTC satıyorsunuz
Toplam nakit girişi (yatırım yapılan toplam tutar): 920 € + 3.400 € = 4.320 €
Aralık 2018'deki toplam portföy değeri: 2 BTC x 3.600 € = 7.200 €
Satış tutarı: 3.600 €
Toplam katma değer: 7.200 € – 4.320 € = 2.880 €
Alınan net sermaye kazancı: 3.600 € satış tutarı – (4.320 € nakit giriş x 3.600 € satış tutarı/7.200 € toplam portföy değeri) = 1.440 €.
3.600 Euro'luk para çekme işleminde, 1.440 Euro'luk katma değer oluşturmaktadır. Fransa'da, 432 € olan 1,440 €'luk 30% ödersiniz.
2. İlk giren ilk çıkar (FIFO): Kripto para birimi açısından, FIFO yöntemi, satın aldığınız son paraların ilk sattığınız paralarla aynı olduğunu kabul eder. Örnek:
Ocak 2017: 920 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3,400 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3.400 Euro'ya 1 BTC satıyorsunuz ve 3.400 Euro'luk ETH satın alıyorsunuz
FIFO yöntemini uygularsak ilk giriş 920€, ilk çıkış 3.400€. Bu nedenle, 3.400 € – 920 € = 2.480 € üzerinden vergilendirilmeniz gerekir.
3. Son giren ilk çıkar (LIFO): Kripto para birimi terimlerinde, LIFO yöntemi, sattığınız ilk paraların, satın aldığınız son paralarla aynı olduğunu kabul eder. Örnek:
Ocak 2017: 920 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3,400 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3.400 Euro'ya 1 BTC satıyorsunuz ve 3.400 Euro'luk ETH satın alıyorsunuz
LIFO yöntemini uygularsak son giriş 3.400€, ilk çıkış 3.400€. Bu nedenle, 0 € üzerinden vergilendirilmeniz gerekir.
4. Ortalama maliyet esası (ACB): ACB, kripto para birimlerindeki sermaye kazançlarını hesaplarken, maliyet temeli olarak kripto para biriminin ortalama maliyetinin kullanıldığı ve toplam sermaye kazancını hesaplamak için satış gelirlerinden düşüldüğü anlamına gelir. Örnek:
Ocak 2017: 920 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3,400 € karşılığında 1 BTC satın aldınız
Aralık 2018: 3,400 € karşılığında 1 BTC satıyorsunuz
ACB: (3.400 € + 920 € / 2 = 2.160 €)
Katma değer: 3.400 € – 2.160 € = 1.240 €

6 farklı yeni gelir türü

Üç ana işlem ailesi vardır: mevduat , para çekme ve takas . Farklı yeni gelir türlerine örnekler:
1. Bahis: Bir hisse kanıtı (PoS) blok zincirinin ve ağının işleyişine katılmak için dijital varlıkların hareketsizleştirilmesi ve kilitlenmesi. Bu işlem, sahibinin dijital varlıklarını belirli bir süre, belirlenmiş veya başka bir şekilde kullanmaktan vazgeçerek pasif olarak ödüller üretmesine olanak tanır. Bu tür ürünler şu adreste mevcuttur: Huobi Staking ve Huobi Earn hizmetimize göz atın.
2. Borç verme: Faiz karşılığında likidite sağlamak amacıyla dijital varlıkların belirli bir süre için bir protokole veya platforma ödünç verilmesi. Dijital varlıkların her sahibi kredi alabilir. İşlem şeffaftır çünkü gerekli bilgiler akıllı bir sözleşmeye girilir. Dijital varlık ödünç verme işlemleri, az çok merkezi olmayan protokoller veya merkezi bir aracı aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Örneğin, Huobi Kripto Kredileri platformda bir aracı olarak hareket eder.
3. Uçakla: Hizmette likidite veya iletişim amacıyla dijital belirteçlerin ücretsiz dağıtımı. Çoğu zaman, bu işlemden (işlem tutarı, minimum depozito, platformda belirli bir hizmetin kullanımı, sosyal ağ hesabına abonelik, haber bülteni vb.) yararlanabilmek için belirli bir ön işlem gereklidir. Huobi Primepool bu tür bir gelir örneği sağlar.
4. Türevler: Bir türev veya finansal vadeli işlem sözleşmesi, bir varlığın fiyatı üzerinde anlaşmaya varan iki taraf arasındaki bir sözleşmedir. Kaldıraçlı ticaret, temel olarak, yatırım getirisini (ROI) artırmak için bir komisyoncudan borç para almaktan oluşur. Bu, çoğu güvenilir kripto para birimi değişimi için önemli bir bileşendir. Huobi'de, Huobi Türevleri türev tüccarlarının ilk adımlarını atmaları gereken yerdir.
5. Bağışlar: Bir şeyin (bu durumda dijital varlıkların) sahipliğini serbestçe ve karşılıksız olarak birine bırakma eylemi. Dijital varlıkları bağışlamak için, alıcının kripto adresine istenen miktarı göndermeniz, bildirim formalitelerine uymanız ve varsa bağış ücretlerini ödemeniz yeterlidir. Açık Huobi, kripto paranızı istediğiniz zaman diğer borsalarınıza veya kişisel adreslerinize veya diğer kişilerin adreslerine yatırabilir ve çekebilirsiniz.
6. Borçlanma: Faiz ödemesi karşılığında belirli bir süre için diğer dijital varlıkları ödünç alabilmek için bir dijital varlığı teminat olarak bloke etme süreci. Huobi Kripto Kredileri kullanıcılara tam da böyle bir imkan sunuyor.
Tüm bu gelir türleri farklı şekillerde vergilendirildiğinden, ödenecek vergileri hesaplamak için bunları otomatik olarak kaydeden bir yazılıma erişim sağlamak faydalı olacaktır. Bununla birlikte, hala tescil edilmesi zor olan ve vergi idareleri tarafından yeterince anlaşılmayan birçok kripto ürünü var (DeFi ürünleri, takas, kredi, likidite havuzları ve diğer karmaşık ürünler dahil). Örneğin, birçok ülkede NFT'ler için vergi rejimi yoktur.
Kripto kazançlarınızı hesaplamak ve beyan etmek için bir muhasebeciye danışabilir veya kullanabilirsiniz. Waltio, Fransa'nın dijital varlıklardaki sermaye kazançlarını hesaplamak için önde gelen yazılımı (10% indirimi için 10HUOBI<3 kodunu kullanın). Devletinizin dijital varlıklara ilişkin vergi rejimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için ülkenizdeki bir vergi avukatı veya muhasebeciyle iletişime geçmekten çekinmeyin veya aşağıdakileri okuma şansını yakalayın. Waltio'nun iyi araştırılmış beyaz kağıtlar 2020 ve 2021.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olmak için 'Hoş Geldiniz Bonusu' olarak $300'e kadar kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR