tarafından eklendi tarafından eklendi

Mum grafiği nasıl okunur

Mum grafiği, belirli bir varlığın belirli bir zaman aralığındaki fiyat hareketini gösteren bir tür finansal grafiktir. Mum grafiğinin, pirinç fiyatlarını temsil etmek için mum kullanan Japon pirinç tüccarı Munehisa Homma tarafından oluşturulduğuna inanılıyor. Steve Nison tarafından Japanese Candlestick Charting Technique (Japon Mum Grafik Tekniği) kitabıyla uyarlanmış ve Batı dünyasına giriş yapmıştır.

Birçok yeni yatırımcı, yatırım alanına girerken içgüdülerine güveniyor. Sezgiye dayalı olarak kripto para birimleri alıp satıyorlar ve içeriden gelen bilgilere veya 'pompala ve boşalt' aktiviteleri olabilen 'sinyallere' güveniyorlar.  Yatırımcılar, kar etme şanslarını artırmak için, fiyat hareketi ve zaman aralığına dayalı olarak gerekli bilgileri sağlayan çizelgeleri ve mum grafiklerini okurlar.

Mum grafikleri, gövde ve iğne olmak üzere 2 ana bileşenden oluşur. Bu bileşenlerin her biri, yatırımcıların belirli bir zaman diliminde piyasanın nasıl performans gösterdiğini hızlı bir şekilde anlamalarını sağlayan bir takım bilgiyi temsil eder. 

Mum bileşenleri

Gövde: Bu, belirli bir zaman diliminde dayanak varlığın açılış ve kapanış fiyatı arasındaki fiyat aralığını temsil eder;

  • Gövde yeşilse, kapanış fiyatının açılış fiyatından daha yüksek olduğu anlamına gelir - bu zaman dilimi için bir yükseliş sinyali.
  • Gövde kırmızıysa, açılış fiyatının kapanış fiyatından daha yüksek olduğu anlamına gelir - o zaman dilimi için düşüş sinyali.

İğneler: Bu, belirli bir zaman diliminde dayanak varlığın en yüksek ve en düşük fiyatını temsil eder.

Uzun ve kısa mumlar

Mum grafikleri, yatırımcılara fiyat hareketinin basit bir temsilini sunar. Bununla birlikte, bir mum gövdesinin ve iğnenin uzunluk olarak değişebileceğini fark ettiğinizde kafa karıştırıcı olabilir - uzun gövdeli uzun iğneler, uzun iğneli kısa gövdeler, uzun gövdeli kısa iğneler ve… siz mevzuyu anladınız. 

  • Gövde uzunsa, o zaman diliminde alım satım baskısının yüksek olduğunu gösterir.

  • İğnenin kısa olması dayanak varlığın açılış fiyatı ile kapanış fiyatının birbirine çok yakın olduğunu gösterir.

Grafik analizi

Şamdanlar oluştukça, yatırımcılara piyasanın nasıl gittiğine dair bir fikir veren belirli modeller ortaya çıkıyor. Boğalar fiyatları yukarı ittiğinde veya ayılar satış yaptığında bir yön değişikliğini işaret edebilecek yükseliş sinyalleri ve düşüş sinyalleri vardır.

Mum grafikleri yatırımcılara dayanak varlık hakkında bilgi verse de, piyasa veya hacmi ve derinliği hakkında kapsamlı bilgi sağlamaz. Bu nedenle yatırımcılar, piyasanın mevcut durumunu belirlemek için Hareketli Ortalamalar veya Ichimoku Bulutu gibi ek araçlar kullanır.  

Teknik analiz konusundaki bilgi ve deneyim, bu tür araçların kullanımıyla birlikte yatırımcılara daha fazla ön görü ve bilgi sağlayabilir. Ayrıca, pratik yapmak mükemmelleştirir - grafikleri ne kadar çok okur ve analiz ederseniz, ticaret alanında avantaj kazanma olasılığınız o kadar artar. Bazı yatırımcılar, teknik analize ek olarak, bir yatırımın portföylerinde bulunmaya değer olup olmadığını ölçmek için temel analiz gibi diğer yöntemlere de güvenirler. 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ 'Hoş Geldiniz Ödülünüzü' kapın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın hizmetimize göz atın ve boşta kalan kripto paralarınızdan getiri elde edin! 

tr_TR