tarafından eklendi tarafından eklendi

Kendinizi DeFi Hackerlarından Nasıl Korursunuz? 

  • Zincirler arası protokol ağı Poly Network 10 Ağustos 2021'de 611 milyon dolarlık zararla sonlanan bir siber saldırıya uğradı.  
  • Hacker, bilgisayardaki kriptografik zayıflıklardan yararlandı. DeFi Kripto tarihindeki en büyük hırsızlık gerçekleşti.  
  • Kripto güvenlik firması CipherTrace'e göre, toplam kripto suçu düşerken DeFi hack'leri daha yaygın hale geliyor. 

DeFi suçları, birkaç ayda bir ortaya çıkan önemli hack ve hırsızlıklarla birlikte, hızla kripto suçlarının başrolü haline geliyor. CipherTrace araştırması 2019'da'ki toplam kripto suçunun $4,5 milyardan 2020'de $1.9 milyara çıktığını, 2021'in ilk yedi ayında ise $681 milyona düştüğünü gösteriyor. DeFi'nin büyümesi bu düşen dolandırıcılık oranlarına katkıda bulundu, ancak siber suçlular artık bunun yerine DeFi platformlarını hacklemeye yöneliyor. 

DeFi protokollerinin güvenlik önlemlerini artırması gerekiyor, ancak bunun, endüstrinin yeni durumu ve DeFi uygulamalarının ve teknolojisinin sürekli hızlı gelişimi nedeniyle uzun vadeli bir süreç olacağı da aşikar. DeFi alanına akan para, bu pazarı suçlular için daha çekici bir hedef haline getirdi. 

Bir DeFi hackine kurban gitme riskinizi nasıl en aza indireceğinize göz atalım: 

  1. Bir hackerdan asla para istemeyin. Yüzlerce çaresiz ve saf kullanıcı, çalınan tokenlerden pay almak için Poly Network hackerına hediyeler ve mesajlar gönderdi. Hacker, bir cüzdan sahibine 13.37 ETH (yaklaşık $42.000 değerinde) göndererek Tether'in çalınan fonlarını dondurması konusunda uyardı. Hackerın cüzdanından yapılan transferler, beyaz şapkalı hackerların ve kanun uygulayıcıların fonları izlemesini ve kurtarmasını daha yorucu hale getirir ve suç ortağı veya kara para aklayıcı olarak yargılanma riskiniz artar. 
  2. DeFi hareketleriniz için ayrı cüzdan adresleri kullanın. Etkileşimde bulunduğunuz her DeFi platformu için ayrı bir cüzdan adresi kullanmak, platformun saldırıya uğraması durumunda bir zarara maruz kalma ihtimalinizi en aza indirir. Tüm kripto varlıklarınızı aynı cüzdana koymayın. 
  3. Cüzdan onaylarınızı düzenli olarak kontrol edin. Aktif stake yapmadığınız DeFi projesi varsa, o projenin cüzdanlarınıza erişim haklarını iptal edin. 
  4. DeFi projeleriyle etkileşim kurarken güvenilir 3. parti araçları, merkezi borsaları, aracı olarak kullanabileceğinizi unutmayın. İyi bir merkezi borsa sizi DeFi platformundaki güvenlik risklerinden koruyabilir ve yatırımınızdan geri dönüş sağlamaya devam edecektir. Huobi Earn hizmetimize göz atınmevduatlarınızda 20%'ye kadar YGO sunar ve Huobi'deki fonlarınız ayrıca ekstra güvenlik katmanları ve hizmet garantisi ile korunur. 

Finansın geleceğine hoş geldiniz! Huobi'ye kayıt olun Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapın. Yeni kullanıcıları 300$ değerinde Hoş Geldin ödülü bekliyor! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR