tarafından eklendi tarafından eklendi

Bitcoin madenciliğinden nasıl kâr elde edilir?

Diyelim ki, Proof of Work ve Bitcoin madenciliğininkavramını anladınız ve madenciliğe başlamak istiyorsunuz. Bugünlerde Bitcoin'i kârlı bir şekilde üretmenin temel olarak dört yolu var:

Kendiniz kurun (ASIC ile)

Aşama 1: Bir ASIC madencilik cihazı satın alın. Bitcoin madenciliği artık GPU ve CPU'lar ile gerçekçi görünmüyor. Piyasadaki farklı ASIC modellerini üç temel özellik üzerinden karşılaştırabilirsiniz. ASIC madencisinin hash oranını (hash gücü olarak da bilinir), güç tüketimini ve fiyatını kontrol etmeniz gerekir. Elektrik ve soğutma maliyetinizi de göz önünde bulundurarak ASIC'in size getirecğei kârı hesaplayın. Kendi Excel'inizi kurabilir veya aşağıdaki gibi çevrimiçi hesaplayıcıları kullanabilirsiniz: Nice HashCoinwarz, veya What To Mine.

ASIC cihazı bulmak da çok zordur. Sarf malzemeleri çok sınırlıdır ve küçük bir alıcı olarak piyasada bulabilmeniz için biraz şanslı olmanız gerekir. Matematiğinizi yapmış olsanız bile, tercih ettiğiniz ASIC satın alınamayabilir.

Adım 2: Madencilik cüzdanınızı kurun. Bitcoin Core, Bitcoin'i depolamak için geliştirilmiş orijinal Bitcoin cüzdanıdır. Dolu bir cüzdandır ve Bitcoin Ağı için bir düğüm görevi gördüğü için onu çalıştıran bilgisayarda çok yer kaplar. Ayrıca donanım arızaları ihtimaline karşın Bitcoin Core cüzdanınızın yedeğini almanız gerekecektir.

Alternatif olarak, Bitcoin'inizi saklamak için "hafif bir cüzdan" kullanabilirsiniz. Electrum hafif bir versiyon sunan en popüler cüzdanlardan biridir.

Aşama 3: Bir madencilik havuzuna katılın. 50 ASIC madencisiyle küçük bir madencilik çiftliği kurmak için birkaç yüz bin dolar harcamadıysanız, bir madencilik havuzuna katılmadığınız sürece madencilikten tek bir Bitcoin görmeniz pek olası değildir. Madencilik havuzları daha sık olarak daha küçük miktarlarda ödeme yapar, madencileri havuza hash oranı katkısının oranına göre ödüllendirir ve genellikle 2%'den az olan küçük bir ücret alır.

- blockchain.com üzerinde bulunan en iyi 5 madencilik havuzu: Huobi Pool, ViaBTC, F2Pool, AntPool, ve Poolin.

4. Adım: Madencilik yazılımı yükleyin. Madencilik yazılımı ASIC'i Bitcoin ağına bağlar ve ağdan gelen iş akışını yönetir. Ayrıca madenci tarafından yapılan işi Bitcoin ağına iletir ve ödüllerin toplanması sürecini yönetir. Çoğu madencilik yazılımı, kullanıcının etkinliğinin kaydını tutar ve sıcaklık, soğutma, hash oranı ve ortalama madencilik hızı gibi detaylar dahil olmak üzere ASIC madencisinin performansını ölçer.

Bazı madencilik havuzları belirli bir yazılım gerektirir, ancak aşağıdaki gibi programları deneyebilirsiniz: Nice Hash Miner.

Bulut Madenciliği

Kendi sisteminizi kurmanın zorluğuyla uğraşmak istemiyorsanız, bulut madenciliği gücü leasingseçeneklerine bir göz atmak isteyebilirsiniz. Bulut madenciliği, madencilik için bulut bilişim platformlarından bilgi işlem gücü kiralama uygulamasıdır ve oldukça yaygın bir perakende çözümüydü. Bu sektördeki birçok küçük oyuncu, kullanıcıların güvenini kazanmakta zorlandı ve birçok kişi güvenlik için daha büyük markalara kaçtı. Bulut madenciliği için en iyi senaryo uzun vadeli düşünmektir: kârlar her zaman yüksek olmayabilir, ancak madenciler ilk maliyeti amorti etmek için Bitcoin'lerini uzun vadede tutmayı planlayabilirler.

Madencilik Çiftliği Hizmetleri

Önde gelen madencilik havuzları bazen servis sağlayıcı da olabiliyorlar. Bu, madencilik havuzunun hâlihazırda bir veri merkezi (madencilik çiftliği olarak da bilinir) işlettiği ve müşterilerin ASIC madencilerini veri merkezlerinde barındırmasına olanak tanıdığı anlamına gelir. Böylece müşterilerin ASIC cihazları anlık olarak profesyoneller tarafından takip edilebilir. Madenci, soğutma ve altyapı almak için bir yönetim ücreti öder. Veri merkezlerinin enerji şirketleriyle toplu anlaşmaları olduğundan, genellikle perakende elektrik fiyatlarından daha düşük bedeller söz konusudur.

ASIC üreticileri, cihazları doğrudan perakende müşterilere satmak yerine yüzlerce birimi mevcut bir çiftlik/havuz müşterisine önceden satmayı tercih ettiğinden madencilik çiftlikleriyle çalışmak daha kazançlı hâle gelebilir.

Kripto Madencilik Hisselerine Yatırım Yapın

Sonuç olarak, teknik anlamda burada herhangi bir madencilik yapmıyorsunuz. Kripto madenciliği şirketi hisselerine yatırım yapmak, risk ve teknolojik bilgi birikimi arasında iyi bir denge kurabilir. Kripto madenciliği pazarının önümüzdeki beş yıl içinde olumlu büyüme sağlaması bekleniyor.

Key stocks in the industry are American corporations Riot Blockchain (NASDAQ:RIOT) and Marathon Patent Group (NASDAQ:MARA), China-based Canaan (NASDAQ:CAN), and Canadian HIVE Blockchain Technologies (OTC:HVBTF). Bu üçünden yalnızca HIVE operasyonel kâr elde ediyor, geri kalan dördü de Bitcoin'in yükselen piyasa değeri nedeniyle patlayıcı hisse senedi fiyatı artışı gördü.


Finansın geleceğine hoş geldiniz! Huobi'ye kayıt olun Huobi Token, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR