tarafından eklendi tarafından eklendi

Kripto ticaretinde tasfiye riskinizi nasıl en aza indirirsiniz?

Bir plan yapmak

Tasfiye riskinizi en aza indirmenin en iyi yolu, işlemlerinizi açmadan önce iyi planlamaktır. Bir stratejiye ve hesaplanmış bir yaklaşıma sahip olmak, gereksiz kayıp şansınızı azaltacaktır. (okuman bu ders kriptoda tasfiyeyi daha iyi anlamak için).
Hesap Makinesi işlevini şurada kullanabilirsiniz: Huobi Vadeli İşlemleri farklı kaldıraçları, giriş fiyatlarını, öz sermayeyi ve açık tutarları arayüzleyin ve test edin ve tahmini tasfiye fiyatını ticaret tercihlerinize göre ayarlayın. Mevcut fiyata çok yakın olmadığından emin olun, böylece piyasada sizi likidasyon riskine sokmadan hareket etmek için 'alan' olur.
Huobi Vadeli İşlemleri | Hesap makinesi

Stop-loss kullan

Gerekli önlemleri alsanız bile piyasa her zaman planladığınız yönde hareket etmez. Bu nedenle olası kayıpları sınırlamak ve kontrol etmek için stop-loss kullanmalısınız. Stop-loss emri, piyasa fiyatı ile eşleştiğinde belirli bir fiyattan otomatik olarak gerçekleştirilen koşullu bir emirdir.
Piyasa olumsuz bir hareket görürse kayıpları sınırlamak için pozisyonunuzu satın almak veya satmak için bir stop-loss emri belirleyebilirsiniz. Örneğin, giriş fiyatınızdan 5%'lik bir satış stop-loss ayarlayabilirsiniz. Giriş fiyatınız 1.000 USD olarak yürütülürse, fiyat 5% düşerek 950 USD'ye düştüğünde zararı durdur emri tetiklenir. Stop-loss, kaybedilen bir pozisyondan daha erken çıkmanıza ve bu nedenle likidasyondan kaçınmanıza izin verir.
Huobi Vadeli İşlemleri | Stop-limit

Kaybedilen pozisyonlara eklemeden önce iki kez düşünün

Ayrıca yeni pozisyonlara eklemenin tüm pozisyonunuzun tasfiye fiyatını artırdığını da bilmelisiniz.
Hesabınızda 1.000 USD'lik bir öz sermayeniz olduğunu hayal edin. 60.000 USD'de 10x kaldıraç ile 2.000 USD değerinde uzun bir BTC-USD pozisyonuna girersiniz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tahmini tasfiye fiyatınız 29.921.3 USD'dir.
Huobi Vadeli İşlemleri | Tasfiye Fiyatı 1
Şimdi, BTC-USD fiyatının 10%'den 54.000 USD'ye düştüğünü hayal edin. Bunu, uzun pozisyonunuzu eklemek ve 54.000 USD'de 10% kaldıraç ile 2.000 USD değerinde uzun bir BTC-USD pozisyonuna girmek için iyi bir fırsat olarak görüyorsunuz. Bu yeni pozisyon ile tahmini tasfiye fiyatı 44.280 USD'ye yükselmektedir. Dolayısıyla bu yeni senaryoda sadece fiyat daha düşük değil, aynı zamanda tasfiye fiyatı da daha yüksek. Bu nedenle, likidasyon gerçekleşmeden önce fiyatın artık hareket etmek için daha az alanı var.
Huobi Vadeli İşlemleri | Tasfiye Fiyatı 2

Marj oranına dikkat edin

Son olarak, tasfiyeden kaçınmak için marj oranındaki değişiklikleri yakından takip etmeniz ve izlemeniz önerilir. Bunu Varlık Bölgesindeki ticaret arayüzünde gözlemleyebilirsiniz.
Marj oranı ne kadar düşükse, likidasyon riski o kadar yüksek olur - marj oranı 0'a düştüğünde zorunlu tasfiye tetiklenecektir. Bu nedenle vadeli işlem hesabınızda yeterli öz sermayeye sahip olduğunuzdan emin olun. Hesap öz sermayeniz ne kadar yüksek olursa, tasfiye fiyatı o kadar düşük olur.
Huobi Vadeli İşlemleri | Marj Oranı
Huobi'de yeni misiniz?Huobi'ye kayıt olunve $300'e kadar'Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edinHuobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR