tarafından eklendi tarafından eklendi

Sürekli takaslar ticaret stratejinize nasıl fayda sağlayabilir?

Sürekli takas sözleşmeleri (veya kısaca kalıcı takaslar), token ticareti yapmanın en popüler yollarından biri haline geldi. Tüccarlara az parayla büyük pozisyonlar almanın ve küçük fiyat hareketleriyle bile büyük karlar elde etmenin bir yolunu sunuyorlar.
Bununla birlikte, birçoğu kalıcı takaslarla ilgili riskleri ciddiye almaz ve özellikle kaldıraç kullanırken paralarını kaybeder. Ticaret yolculuğunuzu daha güvenli ve daha karlı hale getirmek için, sürekli takasların ne olduğunu ve bunları ticaret stratejinizde nasıl kullanabileceğinizi yeni başlayanlara uygun bir şekilde açıklayacağız.
Başlangıç seviyesinde daha fazla vadeli işlem ticareti bilgisi için aşağıdaki dersleri okuyun:

Sürekli takaslar nelerdir?

bir kez Huobi Vadeli İşlemleri'COIN-M SWAP' sınıflandırması altında kalıcı takaslar bulacaksınız. Sürekli takaslar, jetonların gelecekteki fiyat hareketleri hakkında, jetonlara gerçekten sahip olmadan (velayet olmadan) spekülasyon yapmanıza izin vermeleri bakımından diğer vadeli işlem sözleşmelerine benzer. Ancak diğer vadeli işlemlerin aksine, kalıcı takasların bir son kullanma tarihi yoktur, bu da uzun ve kısa pozisyonlarınızı sürekli olarak yeniden oluşturmak zorunda kalmadan pozisyonu istediğiniz kadar tutabileceğiniz anlamına gelir.
Sürekli takaslar, fiyatlarının genellikle temel tokenlerin fiyatlarıyla aynı veya onlara yakın olması nedeniyle diğer vadeli işlem sözleşmelerinden de farklıdır. Bu nedenle, belirli bir jeton için aynı fiyatı görebilirsiniz. Huobi Global'in spot piyasa ve Huobi Vadeli İşlemleri. 
Huobi Vadeli İşlemleri gibi borsalar, her iki taraftakileri teşvik ederek veya caydırarak kısa ve uzun vadeli takas pozisyonlarını sürekli olarak dengeleyen bir "finansman oranı mekanizması" aracılığıyla takas fiyatının spot fiyatına sabitlenmesini sağlar - bunu bir indirim veya elde tutma ücreti olarak düşünün bir pozisyon. Bununla birlikte, aşırı piyasa oynaklığı sırasında takas fiyatı da spot piyasadan büyük ölçüde farklılaşabilir.
Kalıcı takasları daha da çekici kılan şey, kaldıraç kullanma olasılığıdır. Örneğin, Huobi Vadeli İşlemlerinde alabileceğiniz maksimum kaldıraç 200x'tir, bu da teminatınızın 200 katı değerinde bir pozisyon alabileceğiniz anlamına gelir. Kalıcı takaslar ile sadece son kullanma tarihi olmayan, token saklama veya spot fiyata sabitleme olmayan bir pozisyona giremezsiniz, aynı zamanda hesap bakiyenizden daha büyük bir pozisyona da girebilirsiniz. Bu özelliklerden dolayı, sürekli takasların kripto ekosistemine hacim olarak neden hakim olduğu açıktır.

Kalıcı bir takası nasıl kullanabilirsiniz?

Kar elde etmek için sürekli takasları nasıl kullanabileceğinizi göstermek için bir örnek kullanacağız. Bu varsayımsal durumda, bir Bitcoin'in (BTC) fiyatı 10.000 USD'dir ve birkaç ay içinde üç katına çıkacağına kesin olarak inanıyorsunuz.
10.000'i teminat olarak kullanarak 1 BTC/USD kalıcı takas sözleşmesi satın alarak BTC fiyatının USD'ye göre artması üzerine bahse girersiniz.
Şimdi, dört ay sonra, fiyatı Bitcoin tahmin ettiğiniz gibi 30.000'e yakın ve pozisyondan çıkmaya ve karı güvenceye almaya karar verdiniz. Bu arada, fonlama oranı mekanizmasının (sürekli takas fiyatını temel token fiyatına yakın tutan sürekli bakiye) bir parçası olarak, periyodik olarak bir ücret kaybettiniz veya bir indirim aldınız.
Bu senaryoda, gerçek BTC jetonlarına sahip olmadan sadece dört ayda (eksi fonlama oranı ücretleri veya indirimler) 20.000 USD kar elde ettiniz.

Sonuç

Sürekli takaslar, tüccarların spot ve vadeli işlem piyasalarında aradıkları arzu edilen nitelikleri bir araya getirerek, tokenleri depolamak ve tutmakla ilgili teknik özellikler veya güvenlik riskleri veya süresi dolan vadeli işlem sözleşmelerini açma ve kapama zorluğu olmadan fiyat hareketlerine konsantre olmalarını sağlar. Ancak, herhangi bir kaldıraçlı alım satımda olduğu gibi, bu tür alım satımların özellikle riskli, bu yüzden devam etmeden önce ne yaptığınızı tam olarak anladığınızdan emin olun.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR