tarafından eklendi tarafından eklendi

Kriptoya Ne Kadar Yatırım Yapmalıyım?

Kripto serüvenine adım atan herkes, bir noktada mutlaka kendine bu soruyu sormuştur, ancak bu soru sadece yeni yatırımcılar için değil.  
 
Elbette bu sorunun kesin bir cevabı yok, çok basit bir örnekle açıklamak gerekirse; genç bir bireyin maddi yükümlülükleri evli ve çocuklu bir yatırımcınınkinden çok daha az olacağından daha fazla risk alabilir. Aynı şekilde, yaş ilerledikçe kullanıcılar emeklilik fonlarını hazırlamak veya finansal istikrarını korumak için daha az risk almak isteyebilir.  
 
Bununla birlikte, çok sayıdaki farklı yaşam tarzları seçimi, yaş ve kişiliğe odaklanmak yerine, kendi kişisel durumunuza uyarlayabileceğiniz finansal karar vermeye dair önemli faktörleri ele alacağız.  

Risk Seviyeleri

Varlıklara yatırım yaparken başlıca 3 risk düzeyinden bahsedebiliriz. 

  1. Düşük risk 
  1. Orta risk 
  1. Yüksek risk 

Bu sepetlerin her birindeki varlıkların ağırlığı, zaman çizelgenize, mali durumunuza, risk töleransınıza ve bilginize bağlı olarak değişecektir. 
 
Herhangi bir yatırım türüne başlamadan önce, mali durumunuzu ölçmek, yapabileceğiniz yatırımın türü konusunda net bir fikir sağlayacaktır. Buna, gelir, gider, mevcut yatırımlar ve birikimlerin hesaplanması da dahildir. 

Kişisel durumunuzu daha iyi anladığınızda, paranızı başka bir yatırım için kullanmak daha az stresli hale gelir. Yani, finansal hedeflerinizi güvenle belirleyebilir ve endişe faktörü olmadan yatırım hedeflerinize ulaşmaya odaklanabilirsiniz. 

Düşük Riskli Yatırımlar

Düşük Riskli yatırımlar, yatırımcılar için sürekli ve düzenli nakit akışı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Daha yavaş olsalar da, uzun sürede istikrarlı getiri sağlarlar. 

Böylece, yatırımcıların çok fazla endişelenmeden bir emeklilik fonu oluşturmalarına olanak sağlar. Çoğu yatırımcı, servetini korumak için sermaye kazançlarını düşük riskli yatırımlara koyarak riski azaltır. 

İdeal olarak, düşük riskli yatırımlar, yatırımcıların yalnızca getiriyi harcamasını sağlamak için yeterli pasif gelir veya nakit akışı sağlamalıdır. Bu, sermayenin sürekli büyümesini sağlar ve takip eden yıllarda gelir sağlar. 

 
“Anaparayı değil, sadece faizi harcayın” – Kevin O'Leary 

Bazı düşük riskli yatırım türleri arasında tahviller, endeks fonları, yüksek getirili birikim hesapları ve hazine bonoları bulunur. Bunlar, yılda yaklaşık %4-5 getiri sağlar ve çoğu yatırımcı, genellikle 10-15 yıl gibi uzun bir süre bunları elinde tutar. 

Orta Riskli Yatırımlar

Orta riskli yatırımlar, kar payı veya faiz ve bazen de sermaye kazançlarında daha yüksek bir getiri oranı sağlar. 

3-5 yıl boyunca bir varlığı tuttuğunuzu ve sermaye kazançlarında -50'lik bir büyüme veya yılda -15'lik kar payı veya faiz elde ettiğinizi hayal edin. Bu, verimi büyük ölçüde artırır, ancak düşük riskli yatırımlara kıyasla sahip olduğu daha yüksek volatilite nedeniyle daha yüksek risk taşır. 

Çoğunlukla yatırımcılar bu varlıkları düşük fiyata satın alır ve sonraki 3-5 yıl içinde satarak daha kısa sürede kar elde ederler. 

Orta Riskli yatırımlar, hisse senetleri, kitle fonlaması ve şirket tahvillerini içerir. 

Yüksek Riskli Yatırımlar

Yüksek riskli yatırımlar, içerdikleri volatilite nedeniyle en yüksek riski taşır, ancak aynı zamanda yatırımcıların yüzde 100 - 10.000 oranında kazanç elde etmelerini sağlar. 

Örneğin kripto paralar, sahip oldukları bilgi ve deneyime dayalı olarak bazı yatırımcılar tarafından yüksek riskli olarak görülmektedir.  
 
Kripto alanında bilgi ve deneyime sahip olmayan biri, içerdiği volatilite ve riskler nedeniyle kriptoyla ilgili her türlü yatırımdan uzak durmayı tercih edebilir. 

Buna karşılık, piyasa hakkında derinlemesine bilgi ve bilince sahip bir yatırımcı bunu bir fırsat olarak görebilir. Birçok yatırımcı, kriptonun büyük potansiyele sahip olduğunu ve 'paranın geleceği' olduğunu düşünüyor. 

Örnek olarak DogeCoin'e (DOGE) bakarsak, tokenin fiyat artışı birçok yatırımcıyı milyoner etti. Öte yandan, coin hızla değer kaybederken de birçok yatırımcı pozisyonlarını korudu ve büyük zarar etti.  

Nisan 2021'den Mayıs 2021'e kadar, 0,07$ fiyatından 0,7$ fiyatına yükselen coin, yatırımcılarına 10 kat büyüme sağladı. 

Ancak bir ay gibi kısa bir sürede değer kaybı ile 0,18$ seviyesine düştü. 

Doğru Tahsis

Kripto para birimiyle ilgilenen yatırımcılar için, net değerinizi hesaplamak, kripto para birimlerine ne kadar pay ayırmanız gerektiğine dair net bir fikir verecektir.  

2021 yılı Mayıs - Temmuz ayları arasında Bitcoin'in 2 ay içinde değer kaybetmesi gibi kripto piyasasında yaşanan ani çöküşlerden etkilenmek istemiyorsanız, portföyünüzün %3-5'lik kısmını kriptoya tahsis edebilirsiniz. 

Bununla birlikte, portföyde çok fazla kripto para tutmak zararlı olabilir. Bu varlıkları satmalı mı yoksa HODL etmeye devam mı etmeli gibi kararlarınızı etkileyebilir. 

Kripto paralarla etkileşimde olmak istiyorsanız, Huobi Earn gibi yüksek getirili birikim hesaplarını deneyebilirsiniz. Bu, kullanıcıların tokenize edilmiş USD olarak bilinen USDT tokenlerini stake ederek %6'ya varan getiri kazanmasını sağlar. 

Huobi Earn hizmetimize göz atın prensipte bir banka gibi çalışır; DeFi'den faydalanarak, kullanıcıların kripto paralarından veya stablecoin'lerinden daha yüksek getiri elde etmelerini sağlar. Getiri miktarı günlük olarak ödenir ve hesabınızda yeniden birleştirilir ve kripto para ile pasif bir gelir akışının büyümesine olanak sağlar. 
 
Ne şekilde yatırım yapmayı seçerseniz seçin, acele etmeyin, kişisel durumunuz için en iyisinin ne olduğunu değerlendirin ve yatırım seçeneklerinizi tam olarak keşfetmek için Huobi Learn web sitemizin geri kalanına göz atın.  

Kripto dünyasında yeni misiniz? Başlamak için Huobi'ye kayıt olun! Hoş Geldin Ödülümüz ile yeni kullanıcılar 300$ değerinde ödül kazanıyor!Şimdi kayıt olun>> 

tr_TR