tarafından eklendi tarafından eklendi

Vadeli işlem ticaretinde tasfiye nasıl çalışır?

Kaldıraçlı vadeli işlem sözleşmeleri ticareti, giderek daha fazla insan küçük fiyat hareketlerinden bile kâr edebileceklerini keşfettikçe son derece popüler hale geldi. Ayrıca, emirlerini açmak için yalnızca başlangıç marjını finanse etmeleri gerektiğinden, daha küçük tüccarların büyük pozisyonlar alabilmeleri vadeli işlemlerin popülaritesine katkıda bulunur. Örneğin, 1.000 USD ile 100'e 1 (100x) kaldıraç kullanırsanız, 100.000 USD değerinde bir pozisyonu yönetiyor olacaksınız.
Ne yazık ki, kaldıraç aynı zamanda önemli risklerle birlikte gelir. Çoğu kripto kullanıcısı kaldıraç konusunda dikkatli değildir ve ticaret kariyerlerinin bir noktasında tasfiye yaşar. Bir tüccar, doğru bir tahminle büyütülmüş kârların keyfini çıkarabileceği gibi, piyasa pozisyonlarına aykırı düşerse daha büyük kayıplar görebilir.
Bu ders, tasfiyenin ne olduğunu ve vadeli işlemlerde nasıl gerçekleştiğini açıklayacaktır. Daha yeni başlayan vadeli işlem ticareti bilgisi için aşağıdaki dersleri de okuyabilirsiniz:

tasfiye nedir?

Tasfiye, borsalar gibi risk yönetim mekanizmalarından biridir.Huobi Vadeli İşlemleritüccarları önemli kayıplardan korumak için kullanın. Hesaplarının negatif öz sermayeye düşmesini önleyen bir tüccarın pozisyonunun otomatik ve zorla kapatılmasıdır. Tasfiye, bir pozisyonun kaldıraçlı bir ticareti açık tutmak için gereken fonlardan yoksun olması durumunda gerçekleşir.
Tasfiye ile borsa pozisyonu kapatır, yani tüccar yatırılan varlıklarının en azından bir kısmını kaybeder. Tasfiye kaybı, bir ticaretin ilk marjına ve fiyat düşüşünün ciddiyetine bağlıdır.
Tasfiye kısmi veya tam olabilir:
1. Kısmi tasfiye: Sistem, tüm pozisyonları bir kerede tasfiye etmekten kaçınmak için bir ayarlama faktörünün ilgili kademesini düşürür.
2. Toplam tasfiye: Başlangıç marjı kalmadığında tüm pozisyon kapatılır – tüccar, yatırılan tüm varlıkları kaybeder.
Tüccarlar tasfiye özelliği olmadan tüm paralarını kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda eksi hesap bakiyelerini de geri ödemek zorunda kalırlar. Dolayısıyla, tüccarlar tweetlerinde tasfiyeyi lanetleseler de, mekanizma aslında onları daha da önemli kayıplardan kurtarıyor.

Tasfiye nasıl olur?

Tüccarlar, pozisyonları artık marj gereksinimlerini karşılamadığı için tasfiye yaşarlar. Marj, bir borsanın bir mevduatın bir pozisyon açması için ihtiyaç duyduğu toplam ticaret değerinin yüzdesidir. eğer değer ile ilgili bir tüccarın marj hesabı marjın altına düşerse, borsa pozisyonlarını tasfiye etmeye başlayacaktır.
Huobi Vadeli İşlemleri, bir tüccarın göz önünde bulundurması gereken tasfiye ile ilgili aşağıdaki kritik ölçütleri gösterir:
1. Avustralya, Brezilya ve Kuzey Amerika ülkelerinin kullandığı saat uygulaması. tasfiye fiyatı: Teminat oranının sıfıra ineceği ve tasfiyenin tetikleneceği fiyat.
2. Marj oranı: Teminat oranı sıfıra düştüğünde zorunlu tasfiye tetiklenecektir. Marj oranı ne kadar düşükse, risk o kadar yüksek olur.
Huobi Vadeli İşlemleri | Önemli tasfiye ölçütleri
Tasfiye eşiğine ulaşmadan önce, bir tüccar bir 'marj çağrısı' alacaktır, yani marja daha fazla fon eklemesi (fiyatın geri döneceğine inanıyorlarsa), bazı varlıkları kurtarmak için pozisyonlarını kapatması veya beklemesi için bir hatırlatma. pozisyonun tasfiye edildiğini görün.
Huobi'de yeni misiniz?Huobi'ye kayıt olunve $300'e kadar'Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edinHuobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR