tarafından eklendi tarafından eklendi

Huobi P2P alım satımı nasıl güvenli hale getirdi?

Eşler Arası (P2P) pazar yerlerinin varlığından önceki ilk günlerde, kripto para birimleri satın almak veya satmak sıkıcı bir işti. Bir işlemi gerçekleştirirken karşılaşılan ilk zorluk, FIAT'ı kripto para birimine dönüştürmenin bir yolunu bulmaktı. Bir sonraki zorluk, işlemin güvenli olmasını ve alıcı veya satıcının jetonlarınız veya FIAT ile kaybolmamasını sağlamaktı. Ayrıca iyi bir döviz kuru bulmanız gerekiyordu. 

Kripto paranın ilk yıllarında, insanlar kripto-fiat borsaları için çoğunlukla Tezgah Üstü (OTC) işlemlerini kullandılar. OTC işlemleri en eski çözümlerden biridir, ancak güvenilir bir alıcı veya satıcı bulmak büyük bir zorluktu. İnsanların alması alışılmadık bir şey değildi. ticaret sırasında soyuldu, prim ödemek veya haksız olabilecek bazı ödeme yöntem ve kanallarına zorlanmak. Tüm bunlara ek olarak, kendinize en uygun teklifi seçmek için karşı tarafın döviz kurlarını diğer seçeneklerle verimli bir şekilde karşılaştırmanız neredeyse imkansızdı. 

Huobi P2P 

Huobi, o zamandan beri, kullanıcıların Huobi Global'de diğer Huobi kullanıcılarıyla kripto para birimleri alıp satmasına olanak tanıyan sıfır ücretli P2P pazarını tanıttı. Huobi P2P pazarı şunları sunar: 

 • Verified user identities and reputations 
 • Dolandırıcılığı önlemek için bir emanet süreci  
 • En iyi fiyat teklifini seçme yeteneği 
 • Çoklu ödeme yöntemleri 
Şekil1: Huobi P2P Pazarı 

Doğrulanmış kimlik 

P2P pazarını kullanabilmek için Huobi Hesabınızın Kimlik doğrulama ve Gelişmiş Yüz Tanıma yoluyla doğrulanması gerekir. Bu gelişmiş doğrulama işlemi, kimlik hırsızlığını önler ve KYC'nin ek bir adımı görevi görür. 

Ayrıca geçmiş işlemlerin sayısını, tamamlanan işlemlerin sayısını, iptal süresini, fonun serbest bırakılma süresini ve reklamverenin tamamladığı doğrulamayı da görebilirsiniz. Bunlar, reklamverenin işleminizi gerçekleştirecek kadar güvenilir olup olmadığını ölçmek için kullanabileceğiniz bazı istatistiklerdir. 

 

Şekil 2: P2P Reklamveren İstatistikleri

Dolandırıcılığa dayanıklı süreç 

Huobi tarafından yönetilen sahtekarlığa karşı koruma süreci, aynı zamanda taraflardan birinin diğer tarafın fonlarıyla ortadan kaybolması olasılığını ortadan kaldırmaya da yardımcı olur:

 1. Alıcı, seçtiği oran, ödeme yöntemi ve itibarı ile bir satıcı seçer (veya tam tersi).
 2. Alıcı satın almak istediği tutarı girer.
 3. Satıcının kripto varlıklarının seçilen miktarı, Huobi hesabında geçici olarak dondurulur.
   
 4. Alıcı, kararlaştırılan ödeme yöntemiyle bir ödeme transferi yapar ve 20 dakika içinde Huobi P2P arayüzünde "Ödedim"i seçer.

 5. Satıcı, paranın alındığını onaylar ve Huobi P2P arayüzünde "Para aldım"ı seçer.

 6. Dondurulan kripto varlıkları daha sonra çözülür ve beş dakika içinde alıcının Huobi Fiat Hesabına aktarılır.

Alıcı satıcıya ödeme yapmazsa, dondurulan fonlar, ödeme süresi sınırı (genellikle 20 dakika) sona erdikten sonra veya alıcı işlemi iptal ettiğinde çözülecektir.

İşlemdeki her iki taraf da Huobi'ye bir anlaşmazlık açabilir ve Huobi, anlaşmazlığı çözmek için tüm işlemleri araştırmak için güvenilir bir üçüncü taraf olarak devreye girebilecektir. 

fiyat doğruysa 

Huobi P2P pazarında kripto para birimlerinizi satmak istediğiniz oranı seçebileceksiniz. Bu, alıcıların cüretkar yeni kullanıcıları ve satıcıların kullanıcılardan fahiş primler almasını engeller. Serbest piyasa mekanizması, etkili fiyat rekabetine izin verir. 

Şekil 3: Huobi P2P Pazarı

A comprehensive list of advertisers gives users the information they need to pick and choose which advertiser provides the best value for crypto, how much crypto they are able to sell or buy, and which payment options they accept. 

Size uygun ödeme yöntemleri 

Huobi P2P destekler 60 farklı ödeme yöntemi ve NZD, PHP, CNY, TWD, MYR ve çok daha fazlası dahil olmak üzere 20'den fazla farklı FIAT para birimi.

Şekil 4: Huobi P2P kapsamındaki ödeme yöntemleri 

This allows you decide how you want to get paid for your cryptocurrency.  

SIFIR ücretli P2P ticaretine hazır mısınız? Huobi'ye kayıt olun ve doğrulamayı tamamladığınızda yatırım yolculuğunuzda size yardımcı olmak için Hoş Geldiniz Bonusu olarak $170'e kadar kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, atıl durumdaki kripto paralarınızdan faiz kazanabileceğiniz yer! 
tr_TR