tarafından eklendi tarafından eklendi

Bir sipariş kitabını nasıl okurum?

Bir emir defterinin birincil işlevi, jetonların mevcut alım ve satım emirlerini görüntülemektir. Bu nedenle, daha bilinçli ticaret kararları vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, bir emir defteri sürekli değişen arz ve talebi canlı olarak yayınlarken, size destek ve direnç bölgeleri, emir dengesizlikleri ve hatta piyasa manipülasyonları hakkında da bilgi verir.
Bu ders, sipariş defterinin (alış ve satış) her iki tarafının temellerini kapsar, böylece bir jetonun gelecekteki fiyatlarını tahmin etmek için bir aracınız daha olacaktır. zaten açabilirsiniz Huobi Global Bu dersteki bilgileri kendiniz test etmek için ticaret arayüzü.
Huobi Global sipariş defteri (USDT/BTC çifti)
Sipariş defterinin ne olduğunu ve nelerden oluştuğunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makaleyi okuyun: Sipariş defteri nedir?

Bir sipariş defterinin satın alma tarafı (talep)

Emir defterlerinin alış tarafı, henüz işlem görmemiş ('açık') ve mevcut piyasa fiyatının altına yerleştirilmiş tüm alış emirlerini içerir. Satın alma tarafı 'teklif' olarak da bilinir. Bir teklif açtığınızda, aslında “Y fiyatı için bu jetonun X miktarına sahip olmak istiyorum” diyorsunuz. Alım satım, teklifiniz birinin satış emriyle eşleştiğinde gerçekleşir.
Şimdi, belirli bir fiyat düzeyinde tek bir büyük sipariş veya çok sayıda teklif olduğunu varsayalım. Bu sözde 'satın alma duvarı', jetonun fiyatını yukarı yönde etkileyebilir çünkü büyük bir teklifi dolduracak kadar satıcı yoksa, bunun altındaki teklifler de karşılanmayacaktır. Bu nedenle, önceki teklif yeterince satıcı ile doldurulmadığı için fiyat düşemez, bu da 'kısa vadeli' bir destek seviyesi yaratır.

Bir sipariş defterinin satış tarafı (arz)

Öte yandan, bir emir defterinin satış tarafı, henüz işlem görmemiş ('açık') ve mevcut piyasa fiyatının üzerine yerleştirilmiş tüm satış emirlerini içerir. Satış tarafına da 'sor' denir. Bir talebi açtığınızda, aslında “Bu jetonun X miktarını Y fiyatına satmak istiyorum” diyorsunuz. Takas, isteğiniz birinin teklifiyle eşleştiğinde gerçekleşir.
Bu durumda, tek bir büyük satış emri veya belirli bir fiyatta çok sayıda daha küçük emir olduğunda bir 'satış duvarı' oluşur. Bir satış duvarı, token fiyatını aşağı yönde etkileyebilir, çünkü büyük bir teklifi dolduracak yeterli satıcı yoksa, yukarıdaki teklifler de karşılanmayacaktır. Bu nedenle, önceki teklif yeterince alıcı ile doldurulmadığı için fiyat düşemez ve 'kısa vadeli' bir direnç seviyesi oluşturur.

Alım satım duvarları neden oluşur?

Alım satım duvarları genellikle, herhangi bir tokenin büyük sahipleri (balinalar) fiyatları kendi çıkarları doğrultusunda kontrol etmek istediğinde ortaya çıkar. Bu amaçla, tüccar grupları ve varlıklı kişiler, piyasaları manipüle etmek için düzenli olarak alım satım duvarları oluşturur.
Çoğu alış ve satış duvarının sipariş defterlerinde yalnızca kısa süreler için göründüğünü unutmayın. Ek olarak, siparişler her zaman tam olarak doldurulmaz - piyasa hareketlerine bağlı olarak alım ve satım duvarlarının yukarı veya aşağı hareket ettiğini görmek yaygındır.
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve $300'e kadar Yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak Hoş Geldiniz Bonusu! Mevcut bir kullanıcıysanız, kontrol edin Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR