tarafından eklendi tarafından eklendi

Grid Trading Kullanıcı Rehberi

I. Grid Trading nedir?

Grid trading, kullanıcıların otomatik bir program aracılığıyla belirli bir fiyat aralığında otomatik olarak düşükten alıp yüksekten satabilecekleri bir işlem stratejisidir. Değişken dijital varlık piyasasında, grid trading kullanımı, insan faktörlerinin neden olduğu hatalı kararlardan kaçınmaya yardımcı olabilir. Grid trading botları, kullanıcılara herhangi bir duygusal veya psikolojik baskı olmadan kullanıcı tanımlı bir düşükten al yüksekten sat işlem stratejisi yürütmelerinde yardımcı olur.

II. Uygulama Senaryoları

“Düşük al ve yüksek sat” konsepti ile çalışan Grid Trading, en çok yatay bir piyasada etkilidir. Varlık fiyatlarındaki sürekli artış ve düşüşlerin, grid trading kullanıcılarının varlık kaybı riskini artıracağını da unutmamak gerek.

III. Grid trading'e nasıl başlanır?
Huobi Global web masaüstü arayüzü için Operasyon Rehberi:

 1. Spot Trading arayüzünde, Grid Trading sayfasına girmek için 'Grid Trading' butonuna tıklayın.
 2. Sağ taraftaki parametreleri ayarlayın ve 'Devam et' butonuna tıklayın.
 3. Yatırım yapılan dijital varlıklar, strateji oluşturulduktan sonra otomatik olarak “Quant” hesabına aktarılacaktır. Grid trading programı durduğunda, yatırılan varlıklar artı yaratılan karlar (veya daha az net zararlar) otomatik olarak “borsa” hesabına aktarılacaktır. Ancak, kullanıcılar işlem sırasında bu karları çekemezler.
 4. Sistem, kullanıcı tarafından belirlenen parametrelere göre belirli miktarda dijital varlık satın alacak ve her bir gridde ilgili alım ve satım emirlerini açacaktır.
 5. 5. Açılan emir, önceden belirlenmiş fiyat noktasına ulaşıldığında işleme konulur. (Lütfen dikkat: Ücretler daha sonra spot işlem ücret oranına göre tahsil edilir. Ek indirimlerden faydalanmak için Komisyon Kartı satın almak istiyorsanız BURAYA tıklayabilirsiniz.) Satış emri, satın alma emrinin tamamlanmasının ardından yukarıdaki en yakın gridde açılacaktır; satın alma emri, aşağıdaki en yakın gridde açılacaktır. (Grid başına bir emir.)
 6. Kullanıcılar grid işlemini manuel olarak sonlandırdığında veya piyasa fiyatı Stop_upper_limit'in üzerine çıktığında veya Stop_lower_limit'in altına düştüğünde tüm temel dijital varlıklar satılır ve USDT veya HUSD gibi stabil varlıklara dönüştürülür.

Emir Açma Modu

1. Kılavuz: Kullanıcı Tanımlı

Kullanıcıların üst / alt limit, grid sayısı, yatırım yapılacak dijital varlıklar vb. gibi grid parametrelerini manuel olarak ayarlamasına izin verilir.

2. Otomatik: Akıllı Öneri

Sistem, geçmiş verilerin analizine dayalı olarak en uygun parametreleri ayarlayar, kullanıcıların yalnızca yatırım miktarını ayarlamaları yeterlidir.

Lütfen Dikkat:Geriye dönük test edilmiş 7G yıllık getiri oranı ve grid başına kar marjı gibi veriler, geçmiş verilerle oluşturulur ve gelecekteki karların garantisi veya temsili değildir.

Terimce:

 • Üst sınır: Gridin en yüksek fiyatı. Fiyat üst limitin üzerine çıkarsa yeni emir girilmez. (Üst sınır, alt sınırdan yüksek olmalıdır);
 • Alt sınır: Gridin en düşük fiyatı. Fiyat alt limitin altına düşerse yeni emir girilmez. (Alt sınır, üst sınırın altında olmalıdır);
 • Grid sayısı: Fiyat aralığınızı birden çok küçük aralığa (grid) böler. Fiyatlar belirli bir fiyat noktasına hareket ettiğinde emir uygulanır.
 • Yatırım: Kullanıcıların Grid Trading'e yatırdığı dijital varlık miktarı.
 • Kar Al (Take Profit) Fiyatı: Fiyat belirli bir seviyeye yükseldiğinde grid çalışmayı durdurur. Grid Trading yoluyla satın alınan varlıklar satılır ve borsa hesabına aktarılır, USDT ve HUSD gibi stabil varlıklara dönüştürülür. (Kar al fiyatı üst limitten yüksek olmalıdır.)
 • Stop-Loss (Zarar Durdur) Fiyatı: Fiyatlar belirli bir seviyeye düştüğünde grid çalışmayı durdurur. Grid Trading aracılığıyla satın alınan varlıklar satılır ve borsa hesabına aktarılır, USDT ve HUSD gibi stabil varlıklara dönüştürülür. (Zararı durdurma fiyatı alt sınırdan düşük olmalıdır.)
 • Grid başına kar marjı (%): Her gridde elde edilen kar, parametrelerin ayarlanmasının ardından geriye dönük testlere göre hesaplanır. (En yüksek fiyat - ikinci en yüksek fiyat - (En yüksek fiyat + ikinci en yüksek fiyat) * spot işlem komisyon ücretleri / ikinci en yüksek fiyat
 • Geriye Dönük Test Edilmiş 7G Yıllık Getiri: Kullanıcılar tarafından belirlenen parametrelere göre tahmini YGO. Geriye dönük test edilmiş 7 günlük yıllıklandırılmış getiri = geçmiş 7D getiri / 7 * 365

Örnek olarak BTC/USDT paritesini ele alalım:

Parametreler:

 • Üst sınır: 21.500 USDT;
 • Alt sınır: 19.500 USDT;
 • Grid sayısı: 11;
 • Yatırım: 10.000 USDT
 • Mevcut BTC fiyatı: 20.000 USDT

Şekilde görüldüğü gibi, strateji oluşturulduktan sonra mevcut fiyattan pozisyonlar açılacak, bu arada tüm gridlerde alım satım emirleri açılacak. (Satış emri mevcut piyasa fiyatından daha yüksek bir fiyattan, alış emri ise mevcut piyasa fiyatından daha düşük bir fiyattan ayarlanmalıdır.)

Fiyat 19.700 USDT'ye düştüğünde alış emri işleme alınır ve bu arada 19.900 USDT fiyatından satış emri açılır; geri çekilme sonrasında fiyat yeniden 19.700 USDT seviyesine dönerse, 19.500 USDT fiyatından bir alış emri açılır ve bu sırada bir satış emri işleme konulur.

Fiyat 21.500 USDT seviyesini aştığında veya 19.500 USDT'nin altına düştüğünde grid işlem botu çalışmayı durdurur. Fiyatlardaki tek taraflı düşüşün neden olduğu varlık kayıplarını önlemek için "zararı durdur" parametresini ayarlamanız önerilir.

4318798249_30562934874___.gif

IV. Risk Hatırlatması ve Notlar:

 1. Fiyat, aralıktaki en düşük fiyatın altına düşerse, sistem emir vermeye devam etmeyecektir. Fiyat, aralıktaki en düşük fiyatın üzerine çıktığında, sistem emir vermeye devam eder. Kullanıcı bir stop-loss fiyatı belirlerse ve bu stop loss fiyatı tetiklenirse, grid işlem stratejisi sona erer.
 2. Fiyat, belirlenen aralıktaki en yüksek fiyatı aşarsa, sistem emir vermeye devam etmeyecektir. Fiyat, aralıktaki en yüksek fiyatın altına düştüğünde sistem emir vermeye devam eder. Kullanıcı, bir take profit fiyatı belirlerse ve take profit fiyatı tetiklenirse, grid trading stratejisi sona erer. Ancak stratejik nedenlerden dolayı, yükselen bir piyasada kısa pozisyonda kalır ve işlem fırsatlarını kaçırmış olursunuz.
 3. Ana para kullanım verimliliği düşüktür. Grid stratejisi kullanıcı tarafından belirlenen fiyat aralığı ve grid miktarına göre emir verdiği için, kullanıcı tarafından belirlenen grid miktarı çok düşükse ve fiyat, kullanıcı tarafından belirlenen iki nokta arasında dalgalanıyorsa, sistem otomatik emirleri gerçekleştiremez.

Varlık, grid işlem algoritmasının çalışması sırasında askıya alma veya listeden çıkarma gibi öngörülemeyen durumlarla karşılaşırsa, grid işlem algoritması otomatik olarak askıya alınır.

V. Grid Trading için gelişmiş kavramlar

Kullanıcılardan gelen son geri bildirimler doğrultusunda, bilgi amaçlı olarak bazı gelişmiş kavramlar burada listelenmiştir. Lütfen aşağıdaki kaynakların herhangi bir öneri teşkil etmediğini unutmayın.

 • Grid trading için hangi dijital varlıkları seçmeli?

Popüler dijital varlıklar tercih sebebidir. Popüler dijital varlıkların işlem hacimleri ve likiditeleri daha fazla olduğu için, daha fazla işlem fırsatı sunarlar.

Daha yüksek dalgalanma yaşayan dijital varlıklar. Grid trading için yakın uzun süreli dalgalanmaya sahip dijital varlıklar seçilmelidir.

*Grid İşlemlerinde yeniyseniz, BTC/USDT ve ETH/USDT gibi büyük varlıkları seçmeniz önerilir. Deneyimli bir kullanıcıysanız, grid işlemleri için yüksek fiyat dalgalanması yaşayan dijital varlıklar bulmaya çalışabilirsiniz.

 • Fiyat aralığı nasıl ayarlanmalıdır?

Grid karını en üst düzeye çıkarmak için, “ağınızın” daha fazla balık yakalamasını nasıl sağlayacağınız, stratejinizin temeli olmalıdır. Bu, kullanıcı tarafından belirlenen fiyat aralığına bağlıdır, bu nedenle makul bir fiyat aralığı belirlemek önemli bir konudur.

Günlük ticareti örnek alarak, “Üst limitler = günlük direnç seviyesi, alt limitler = günlük destek seviyesi” kullanarak fiyat aralığını belirleyebiliriz. Bu, fiyat aralığını belirlemenin basit sayılabilecek bir yoludur.

 • Grid yoğunluğu nasıl ayarlanır?

Gridyoğunluğu, her bir gridin boyutudur ve grid yoğunluğu ne kadar yüksekse, grid başına kar o kadar düşük olur; daha sık alım-satım yaparsınız ve komisyon ücreti maliyeti de o kadar yüksek olur. Grid yoğunluğu ne kadar düşükse, grid başına kâr o kadar yüksek, işlem sıklığınız o kadar düşük ve komisyon ücreti maliyeti o kadar düşük olur. Bu nedenle, makul grid yoğunluğunu belirlemek çok büyük önem taşır.

Peki makul bir grid yoğunluğu nasıl belirlenir? Dijital varlıkların fiyat dalgalanma aralığının bir yansıması olan Ortalama Gerçek Aralık (ATR) dalgalanmaları takip edilebilir. ATR, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi görüntülenebilir:

mceclip1.png

Grid yayılımınız ATR'den düşük olduğunda, grid stratejinizin işlem olasılığı ve getiri oranı daha yüksektir. 

* Grid dağılımı = en yüksek fiyat - en düşük fiyat / grid sayısı

Bununla birlikte, grid ne kadar yoğunsa, getirisi de o kadar yüksek olacaktır.

Özetle, grid trading kullanılırken, Mum Grafikleri ile daha makul bir fiyat aralığı ölçülebilir; ATR ve yüksek - düşük fiyat aralıklarına bakılarak makul grid sayısı belirlenebilir, ve böylece grid trading stratejinizin getirisi daha optimal seviyelere ulaşabilir. Şamdan Şebeke ticareti stratejisinin faydalarını iyileştirmek için, aralığın en yüksek ve en düşük fiyatları ile ATR arasındaki oran ile daha makul sayıda şebeke belirlenebilir.


Finansın geleceğine hoş geldiniz! Huobi hesabı oluşturun, Huobi Token, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapın. Hoş Geldin Ödülü ile yeni kullanıcıları 170$ değerinde hediyeler bekliyor! Şimdi kayıt olun>> 

tr_TR