tarafından eklendi tarafından eklendi

Bitcoin Taproot Güncellemesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 

Bitcoin Taproot güncellemesi, 4 yıldır Bitcoin Çekirdek protokolünde yapılan ilk büyük değişikliktir. BTC.com havuzu, Mayıs 2021'de Bitcoin Taproot güncellemesinin onaylanması için bir oylama açtı; Haziran ayı sonuna kadar, güncelleme dünya çapında madencilerin ezici bir çoğunluğu tarafından onaylandı.  

Fonksiyonel yükseltmeler 

Bitcoin'in son yükseltmesi, 2017'de Segregated Witness (SegWit) adı verilen tartışmalı bir güncellemeydi. SegWit, Ağustos 2018'de Bitcoin ağına tanıtılmadan önce, Bitcoin'in karşılaştığı en büyük sorun, zayıf ölçeklenebilirliğiydi - saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebiliyordu. SegWit, Bitcoin blok zincirinin bilgileri depolama şeklini değiştirmek ve daha yüksek işlem hacimlerini işlemesini sağlamak için tasarlanmış olsa da, Bitcoin'in işlem hızını iyileştirmek için önerilen diğer potansiyel yükseltmelerle uyumlu değildi.

Bitcoin topluluğu ikiye bölündü ve bir grup kullanıcı Bitcoin ağından ayrılarak Hard Fork olarak bilinen yöntemle Bitcoin Cash'i yarattı. Bitcoin Cash savunucuları, her yerde işlem yapılabilmesini sağlayan bir kripto para birimi olarak Bitcoin Cash'i geliştirmeyi tercih ederken, SegWit yükseltmesi Bitcoin'in bir değer depolama platformu olarak devam etmesine yaradı. 

Ölçeklenebilirlik, Bitcoin'in Taproot yükseltmesini getirmesinin ana nedenlerinden biriydi, diğeri ise gizlilikti. Önerilen Taproot yükseltmesi, paydaşlardan ve uzmanlardan fikir birliği kazanmasına yardımcı olan iki ana faktör olan zorunlu ücret sorunlarını çözebilir ve akıllı sözleşmeler için uygun bir ortam yaratabilir. Ancak Kasım 2021'de planlanan bu güncellemeden önce, Bitcoin geliştiricilerinin feci ve maliyetli sonuçlara yol açabilecek hataları ortadan kaldırmak için aylarca testler yapması gerekiyor. 

Teknoloji yükseltmeleri 

Taproot yükseltmesi, Bitcoin ağının mevcut Eliptik Eğri Dijital Algoritmasını Schnorr İmza algoritmasıyla değiştirecek. Halka açık bir blok zinciri olduğundan, Bitcoin ağındaki her işlem izlenebilir ancak anonimdir. Bununla birlikte, birden fazla imza sahibi ile bir işlem yapıldığında, Bitcoin ağı bu işlemi çok imzalı bir işlem olarak tanımlar.  

Eliptik Eğri Dijital Algoritması, Bitcoin cüzdanını kontrol eden bir özel anahtar kullanır ve bitcoin'in yalnızca gerçek sahibi tarafından harcanabilmesini sağlar. Schnorr İmzası kapsamında işlemler şeffaf kalacak olsa da Schnorr, çoklu imza işlemlerini daha basit işlemlerden ayırt edilemez hale getirecek. Bu, Bitcoin ağındaki anonimlik ilkesini koruyacaktır. 

Akıllı Sözleşmeler 

Daha da önemlisi, Taproot yükseltmesi, Bitcoin blok zinciri ağında akıllı sözleşmeleri mümkün kılacak. Şu anda, akıllı sözleşmeler teknik olarak Bitcoin'in çekirdek protokol katmanında oluşturulabilir ve Lightning Networkkullanılabilir ancak çok pahalı ve kapsamı sınırlı olduğu için çok verimli görülmüyor.  

Ethereum gibi diğer ağlarda yapılan akıllı sözleşmelerle karşılaştırıldığında, Bitcoin'in çekirdek protokol katmanında yapılabilecekler önemli ölçüde daha maliyetlidir, daha fazla zaman alır ve daha güçsüzdür. Gerçek şu ki, hiç kimse akıllı sözleşmeler için Bitcoin Ağı'nı kullanmıyor. Öte yandan, birçok şirket Ethereum ağı üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirmeyi tercih ediyor çünkü ETH, merkeziyetsiz uygulamalar (Dapps), merkeziyetsiz otonom organizasyonlar (DAO'lar) ve merkeziyetsiz finans (DeFi) için gereken diğer işlevlerin temeli olan akıllı sözleşmeleri çalıştırmak üzere tasarlanıyor. ). Bu, insanları Ethereum'un Bitcoin'e kıyasla gelecekteki değer için daha büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanmaya itiyor.  

Ancak Taproot güncellemesi, Bitcoin zincirinde daha az yer kaplayarak akıllı sözleşmeleri daha uygun fiyatlı, güçlü ve verimli hale getirecek. Çok sayıda büyük geliştirici ve girişimci, akıllı sözleşmelerin Bitcoin'in ana akım finansa girmesinin önünü açacağını iddia ediyor. Bitcoin'in en büyük rakibi Ethereum, uygulamaların ve işletmelerin blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmasına izin veren yenilikçi bir şekilde akıllı sözleşmeler sunması ile tanınıyor. Geliştiriciler akıllı sözleşmeler için Bitcoin ağına geçmeye başladığında, Bitcoin ağı DeFi dünyasında çok daha önemli bir rol almaya başlayacak ve Akıllı Sözleşmeler alanındaki Ethereum ve benzeri diğer ağları gölgede bırakacaktır. 

Özetle Taproot, tüm kullanıcıların ortak anahtarlarını karmaşık bir işlemde yeni bir benzersiz anahtarda birleştirecek. Bu, gizliliği artırırırken işlemler için gereken blok alanını azaltacak. Taproot ayrıca daha önce imkansız olan DeFi projelerini Bitcoin ağında uygulanabilir hale getirecek. Taproot ayrıca Bitcoin temel katmanındaki yetenekleri artırarak Lightning Network gibi Layer-2 protokollerini de güçlendirecek. 

Genel olarak, Taproot, geniş çapta beklenen bir yükseltme ve hem blok zinciri geliştiricileri hem de kripto para birimi yatırımcıları için olumlu bir gelişme. Bitcoin, Taproot'a güncelleme kodlarında yapılacak bir hatadan dolayı, 2013 forkunda olduğu gibi olaylar yaşamadan , sorunsuz bir şekilde geçiş yaparsa, bu güncelleme tüm endüstri üzerinde muazzam bir etkiye sahip olacak ve blok zinciri teknolojisinde gelecekteki gelişmelerin önünü açacaktır. 


Taproot yükseltmesiyle Bitcoin için parlak bir gelecek görüyor musunuz? Huobi'ye kayıt olun ve hızlı, güvenli bir yatırım deneyiminin tadını çıkarın! Kripto konusunda yeniyseniz, $300'e kadar Hoş Geldin Bonusu hesabınızı nasıl kullanacağınızı öğrenerek başlayın. Bunun da ötesinde, Huobi Learn size blockchain teknolojisi ve kripto endüstrisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi gösterecek. 

tr_TR