tarafından eklendi tarafından eklendi

Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gereken her şey 

Ethereum 2.0 (Consensus Layer veya Serenity olarak da bilinir) için planlı bir güncellemedir. Ethereum ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için Proof of Stake sistemine geçiş yapmasını kapsayan yeni bir güncellemedir. 

Vitalik, 2013'te Ethereum'u ortaya atıp 2014 yılında hayata geçirdiğindeprogramcıların akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) gibi rotokolleri çalıştırabileceği bir ağ yaratmış oldu. O günden bu yana Ethereum ağı, blockchain endüstrisine yepyeni bir boyut kattı. 

Ethereum'un Yaşadığı Zorluklar 

İlk başladığında, Ethereum ağında çalışan birkaç kullanıcı ve proje vardı. Konsept devrim niteliğindeydi ve blockchain topluluğu hâlâ çok küçüktü. Akıllı sözleşmeler blok zinciri endüstrisi için bile yeniydi ve insanların konseptin potansiyelini tanıması ve Ethereum'un karşılaştığı sınırlamaları anlaması için zamana ihtiyacı vardı. 

O zamanlar işlemler hızlı ve ucuzdu, tıkanıklık yok denecek kadar azdı.  

Şekil 1: ETH İşlem Ücreti Grafikleri | Grafik: https://bitinfocharts.com/comparison/ethereum-transactionfees.html 

Bununla birlikte, Haziran 2020'de Ethereum, ETH'ye kıyasla, komisyon ücretlerinde (gas fee) ciddi bir artış gördü. Komisyon ücretleri, Ether'in bir birimi olan Gwei'de hesaplanır. 1 Ether (ETH) = 1.000.000.000 Gwei. Bundan önce, normal işlem ücreti 30-50 Gwei arasında değişiyordu. Ancak Haziran 2020'de Ethereum işlem ücreti, normal oranın neredeyse 15 katı olan 709 Gwei'ye yükseldi. 

İşlem/komisyon ücretleri, o sırada bir açık artırma sistemine dayanıyordu ve bu, şebekenin popülaritesi arttıkça önemli fiyat dalgalanmalarına yol açtı. 

Ethereum 2.0 ile tanışma vakti geldi 

Ethereum'un ölçeklenebilirliği, birçok kez gündeme getirilen bir konuydu. Blockchain teknolojisi ve özellikle akıllı sözleşmeler daha yaygın hale geldikçe, Ethereum ağının saniyede yüz binlerce işlemi işleyebilmesi gerektiği ortaya çıktı. Üzerine giderek daha fazla uygulama inşa edildiğinden, Ethereum'un ölçeklenmesi gerekiyordu. 

Ölçeklenebilirlik zorluğu, işlemi saniyede 7-15 işlemle sınırlayan Ethereum Madenciliği sürecinden kaynaklanıyordu. Bu işlem sayısını, saniyede 45.000 işlem yapabilen VISA ağıyla karşılaştırın. Her düğümün (ağa katılan bilgisayarlar -node) gelen her işlemi doğrulama ihtiyacı, Ethereum'un ölçeklenebilirliğini sınırlıyordu.  

Ethereum ağında bir işlem yapmak istediğinizde, işleminizin blok zincirine gönderilmesinin yaklaşık 30 saniye süreceğini ve madencilerin işlemi doğrulamak için 'bulmacaları' çözmeye başlayacağını, 'çözüldükten' sonra ağ tarafından onaylanacağını düşünün. 

ETH'nizi gönderdiğiniz platforma bağlı olarak, bazıları daha fazlasını gerektirse de en az 10 onaya ihtiyacınız olabilir. Zaman alıcı kısım burasıdır.  

Çoğu işlem birkaç dakika içinde gerçekleşebilir ve onaylanabilir. Ancak, zincirde yüksek trafik veya sorunlar varsa, aktarımların tamamlanması saatler veya günleri bulabilir. 

Bu konunun baş sorumkusu Ethereum'un Proof of Work (PoW) protokolü ile çalışıyor olmasıdır. Bu, işlemleri doğrulamak ve onaylamak için giderek daha fazla bilgi işlem gücünün gerekli olacağı anlamına gelir. Madenciler, ağı desteklemek ve işlemleri doğrulamak için daha fazla donanıma ihtiyaç duyacaklar. Bu da doğal olarak, Ethereum için kullanılan madencilik donanımı olan grafik kartlarında veya GPU'larda ciddi bir fiyat artışına yol açtı. 

İşin temelinde Proof of Work ölçeklendirme konusunda verimsizdir. İlk olarak, çevre için kötü olan çok fazla enerji gerektirir. İşlemleri işlemek ve doğrulamak için bilgisayarlar ve GPU'lar gibi daha fazla donanıma ihtiyaç duyulduğunda, aşırı elektrik enerjisi kullanımına neden olur. 

Diğer dezavantaj, güvenlik ve verimlilik arasındaki geçimsizliktir. Proof of Work blok zincirler, ağa bağlı yeterince büyük bir bilgisayar havuzu olduğunda en iyi şekilde çalışır. Daha fazla bilgisayar bağlandığında, 51% saldırısına maruz kalma şansı çok daha düşüktür. Bununla birlikte, daha büyük madenci havuzları, işlemlere harcanan daha fazla enerji ve daha fazla donanım anlamına gelir. 

Proof of Stake (POS) ile Ölçeklenebilirlik 

Ethereum 2.0 ile birlikte Ethereum ağı Proof of Work protokolünden Proof of Stake protokolüne geçiş yapacak. Kullanıcılar, ETH'lerini ağda doğrulayıcı (validator) kimliğiyle stake edebilecekler. Bu sürece verilen bir diğer isim ise: Sharding 

Doğrulayıcılar, tıpkı madenciler gibi şu görevleri yerine getirir: 

  1. Transfer işlemleri 
  1. Yeni Bloklar Oluşturma 

Proof of stake mekanizması ile, blokları çıkarmak için daha az enerji gerekeceğinden daha iyi enerji verimliliği gibi iyileştirmeler getirecektir. Ethereum ağında doğrulayıcı olmak için bir staking havuzuna kolayca katılabilirsiniz. 

Ağa katılan daha fazla düğüm (node), saldırısı ihtimalini ve işlemleri doğrulayan düğümlerin 'ine sahip olma ihtimalini bir hayli düşürür. 

Bu mekanizmada, doğrulayıcılar madencilik blokları yerine yeni blokları 'onaylayacak' ve önereceklerdir. Bir doğrulayıcı bir bloğu onayladığında, doğrulayıcının "Bu blok iyi görünüyor" demesine benzer. Ancak, bir doğrulayıcı kötü niyetli bir engellemeyi onayladığında hisselerini kaybeder. 

Ethereum 2.0 yolunda, Ethereum ağı, Beacon Chainisimli, Ethereum 2.0 ağında doğrulama için merkezi bir koordinasyon mekanizması görevi gören bir staking doğrulama platformu oluşturdu. ETH sahipleri burada tokenlerini stake ederek ödüller kazanabiliyor. 

Kripto Borsaları ve Staking Hizmeti 

Huobi gibi kripto borsaları ETH 2.0 stake etme hizmeti sunar. ETH'nizi kilitleyerek bazı stake ödülleri kazanabilirsiniz.  

Bir stake havuzuna katılmak, havuzun sağlayıcısına, kilitlenme süresine ve sahip oldukları güvenliğe bağlı olarak bazı riskler taşıyabilir. 

Şekil 2: Huobi Eth 2.0 Hizmet Olarak Staking

Huobi ETH 2.0 stake ile HPT ve BETH kazanabileceksiniz. BETH, Huobi Global'de BETH/USDT, BETH/ETH paritelerinde işlem yapmak için kullanılabilir. 


Doğrulayıcı düğümü kurmak için ETH mi satın almak veya bir ETH 2.0 stake havuzuna katılmak mı istiyorsunuz? Huobi'ye kayıt olunAkıllı sözleşme platformlarından Ethereum ve diğer jetonlara yatırım yapmak. Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $300 değerinde ödül kazanabilir!Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR