tarafından eklendi tarafından eklendi

Ethereum Londra Fork'u Nedir? 

Ethereum London Güncellemesi Ethereum 2.0 için önemli bir adımdır, ancak kusursuz değildir. Londra Güncellemesi, kripto para birimi için bir hard forktur (sert çatallaşma), yani önceki Ethereum (ETH) blok zinciri sürümleriyle geriye dönük olarak uyumlu değildir. 

Londra Güncellemesi kapsamında uygulanan beş Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) arasında en tartışmalı olanı madencilik ödüllerindeki değişikliktir.  

EIP-1559 – Madenciler, Fiyatlar ve Geliştiriciler Üzerindeki Etkisi 

Londra'nın bir parçası olarak yürürlüğe girdikten sonra, EIP-1559 ile Ethereum ağındaki tüm işlem ücretlerinin artık madencilerinolmayacak. Bunun yerine, işlem ücretleri yakılmak üzere Ethereum ağının kendisine gidecek. Madenciler bunun yerine işlem ücretleri olmadan blok ödülünü ve yeni, isteğe bağlı “Katılım Ücreti”ni alacaklar. Bu ücret, işlemlerine ağda öncelik verilmesini isteyen kullanıcıların verdiği bir tür 'bahşiş' gibi olacak.  

Bu, Ethereum'un Proof of Work Proof of Stake'e geçişi yolunda mantıklı bir adım olsa da madenciler haklı olarak EIP-1559 güncellemesi sonrasında gelirlerinin değişeceğinden endişe duyuyorlar. Bununla birlikte, şu anda ağdaki işlemleri doğrulayan madencilerin toplu bir şekilde göç etme riski çok da önemli görülmüyor. Londra forku ayrıca, 'Ethereum saatli zorluk bombası'nın Aralık 2021'e ertelenmesini sağlayacak ve madenci topluluğu için gelirleri yumuşatacak olan EIP-3554 protokolünü de içeriyor. 

Ethereum uzun süredir madenciliği aşamalı olarak sonlandırıyor ve bu değişiklikler ekosistem için sürpriz değil. Verimliliği en az olan madenciler yarıştan çekilecek ve ortaya çıkan denge, ETH madenciliğini hiç olmadığı kadar kârlı (veya kârsız) tutacak. 

SIP-1559'un ETH arzı üzerindeki genel etkisi önemli olacaktır. Bitcoin (BTC) 21 milyonluk sabit arz limitinin aksine dolaşımdaki ETH miktarı her gün, herhangi bir limit olmadan büyümeye devam ediyor. İşlem ücretlerini yakma sistemine geçiş, toplam ETH arzının büyüme oranını önemli ölçüde azaltacak ve ETH fiyatında yukarı yönlü bir değişime yol açacaktır. 

EIP-1559, Ethereum ağının geliştiricileri ve kullanıcıları için gaz ücretlerini daha öngörülebilir hale getiriyor. Toplam işlem süreleri veya maliyetleri üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmamasıyla birlikte yeni teşvik/bahşiş seçeneği, uzun işlem süreleri nedeniyle geride kalan ve öncelikli işleme ihtiyaç duyan geliştiriciler ve kullanıcılar için bir nimet olacaktır.  

Ethereum ve sizin için sonraki adım 

Ethereum, Ethereum 2.0 yolunda ilerliyor ve London Hard Fork'un tamamlanması oldukça değerli oldu. Sonraki büyük adım ise Ethereum ana ağının Ethereum Beacon Chain ile birleştirilmesi olacak. 

Bu konuda mevcut ETH sahiplerinin, olağan al-sat veya 'hold' işlemleri dışında herhangi bir şey yapması gerekmiyor. Huobi Global de neredeyse her büyük ERC-20 cüzdan sağlayıcı gibi London Hard Fork Güncellemesi'ni destekleyecektir. Önlem olarak, ERC-20 jetonlarının (Ethereum ağındaki jetonlar için birincil standart) para yatırma ve çekme işlemleri askıya alınacak ve varlıkları Londra'dan kaynaklanan risklere karşı korumak için diğer ihtiyati tedbirler alınacaktır. 

Huobi'nin London Hard Fork Upgrade'in yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. 


Finansın geleceğine hoş geldiniz! Huobi'ye kayıt olun Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapın. Yeni kullanıcıları 300$ değerinde Hoş Geldin ödülü bekliyor! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR