tarafından eklendi tarafından eklendi

Kripto ile Para Kazanmak için Aktif Olarak Alım-Satım Yapmak Şart mı?

"Day trading" veya günlük alım-satım olarak bilinen strateji ile yatırımcılar gün içerisinde kripto paraları ucuza alıp pahalıya satar. Bu şekilde yatırımcı piyasadaki küçük hareketleri kullanarak kısa sürede yüksek kaldıraçla kar elde eder. 

Bu yöntem, tokenin ne zaman satın alındığına ve bu zaman aralığında fiyat hareketinin oluşmasına hangi faktörlerin neden olduğuna bağlı olarak yüzde 10 - 100 arasında, hatta bazen daha yüksek oranlarda kar getirebilir. 

Ancak, California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, işlem ücretleri düşüldükten sonra bu stratejiyi kullanan yatırımcıların yalnızca %1,6'sı karda. Günlük alım-satımın düşük başarı oranı nedeniyle, birçok finansal danışman bunun yerine başarısı defalarca kanıtlanmış "satın al ve tut" yöntemini önermekte.  

Basit bir ifadeyle, yatırımcılar mümkün olan en düşük fiyata kripto satın alarak ve ardından mümkün olduğu kadar yüksek fiyattan satarak piyasayı kestirmeye çalışıyorlar. Günlük alım-satım yapan kullanıcılar genellikle potansiyel kazançların büyüsüne kapılır, ancak sabırsızlığın, deneyimsizliğin ve basit heyecanın riski artırabileceği ve potansiyel olarak büyük kayıplara yol açabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.  
 
Ünlü yatırımcı Peter Lynch bir keresinde, "Düzeltmeleri tahmin etmeye çalışan yatırımcılar, düzeltmelerde kaybedilenden çok daha fazla para kaybetti" demişti.

Günlük Alım-Satımın Tuzakları

Bilinçli karar verme çok önemlidir ve yatırımın tüm yönleri için geçerlidir. İyiyi, kötüyü ve çirkini tartmak önemli.

Bu doğrultuda, günlük alım-satım heyecan verici ve eğlenceli gelebilir, ancak çok az yatırımcı işin içindeki tuzakların farkında. 
 
Tanıdık bir örnek vermek gerekirse; kahvedeki adam bu hafta at yarışlarından ne kadar çok para kazandığı hakkında övüne övüne konuşur, ama öncesinde kaybettiği yarışlardan bahsetmez. Benzer şekilde, yatırımcılar da büyük meblağlar kazanabilir. Kazanç elde ettikleri işlemlerden kolaylıkla bahsederlerken, 'başarısız' veya kayıp yaşadıkları işlemlerin detaylarını atlamayı tercih ederler.  
 
Bunun da ötesinde, günlük alım-satım ile yüksek kar elde edebilmeleri için ya büyük bir sermayeye ya da kaldıraca ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda yakından takip ve derin piyasa bilgisi de gerektiriyor. Bunlar imkansız olmasa da dikkat etmeye değer detaylar.

Sonra işin bir de duygusal ve psikolojik yönü var. İşlemleriniz kötüye giderse veya gittiğinde, yatırımcının düşünceleri, duyguları ve davranışları üzerinde doğal olarak etkili olur. Hepimiz insanız sonuçta. Bu, hatalara yol açabilir ve arkası da çorap söküğü gibi gelir, örneğin, herhangi bir kaybı telafi etmek için umutsuz bir girişimle acele ve bir o kadar da yanlış kararlar verilir.  

Birçok büyük fon şirketi ve fon yöneticisi, beraberinde getirdiği riskin büyük olması ve risk/ödül oranının yeterli olmaması sebebiyle günlük alım-satımdan uzak duruyor. Ek olarak, alınan ücretler de oldukça yüksek olabilmekte. 

Örneğin, yatırımcı 10.000$ sermaye ile günde 10 işlem yapıyor diyelim. 

Bu durumda: 

10.000$ X %0,2 = 20$ 

20$ x 10 = 200$ 

Ücret ödemek için toplam 200$ kullanılacaktır. Bu, anaparanın kabaca %2'si. 

Günlük Alım-Satıma Alternatifler

Kripto alanında para kazanmanın tek yolu günlük alım-satım değil. Huobi Earn, Huobi Prime Pool veya Huobi Grid Trading gibi araçları kullanarak yatırımcılar ilgili riskleri azaltabilir ve yine de makul miktarda pasif gelir elde edebilir.  

1. Huobi Grid Trading

Huobi'nin, yatırımcılara farklı kripto para pariteleri için alım ve satım fiyatları planlamalarına yardım etmelerine olanak sağlayan grid trading isimli bir özelliği var. Bu işlev, alım ve satım işlemlerinden kullanıcıyı çıkararak duygusal sıkıntıları ortadan kaldırıyor ve hata şansını düşürüyor.

Yatırımcılar, grid'ler arasındaki fiyatları otomatik olarak planlayan bir YZ botu kullanabiliyor veya istedikleri gibi parametreleri manuel olarak ayarlayabiliyorlar. 

Şekil 1: Manuel İşlem Ayarları | Huobi Global 

Bunun faydalarından bazıları; 

  1. Piyasa düştüğünde kripto paraların daha düşük fiyatlarının birikmesi 
  1. Müdahale olmadan alım, satım, kar alma ve zararı durdurma otomasyonu 

Manuel Ayarlar ile yatırımcılar, grid başına kar marjinini etkileyecek olan 'grid miktarını' ayarlayabilirler. Daha fazla grid = daha düşük kar marjini, daha az grid = daha yüksek kar marjini. 

2. Huobi Earn

Huobi Earn hizmetimize göz atın kripto paralarınızı yatırıp getiri elde edebileceğiniz, yüksek getirili bir birikim hesabıdır. Bu, işlem, bakım ve ücret gerektirmediği için pasif gelir elde etmenin harika bir yoludur.  

Yatırımcılar, Huobi Earn'ün desteklediği çok çeşitli kripto paralar arasından seçim yapabilir ve kripto para yatırarak getiri kazanabilir. Getiri kazanıldıkça, yatırımcılar bu kazançların otomatik olarak birleştirilmesini veya satış için borsa cüzdanında biriktirilmesini tercih edebilir. 

Şekil 2: Huobi Earn Esnek Hesap 

Daha yüksek oranlı getirilere sahip seçenekler de mevcut olsa da, bunların minimum kilitlenme süreleri bulunur. İstediğiniz zaman çekme işlemi yapabileceğiniz esnek bir hesap açabilir, veya platforma yeni coinler girdiğinde kullanabileceğiniz özel hesap oluşturabilirsiniz.  

3. Huobi Prime Pool

Bir token arzı veya token satışları ile uğraşmak yerine, yatırımcılar listelenmekte olan yeni tokenleri almak için Huobi Prime Pool'dan yararlanabilir. 

Yani, Huobi Prime Pool* aracılığıyla token kilitleyerek, kullanıcılar henüz borsada listelenmemiş yeni tokenleri alabilirler. Listelemeden sonra, kullanıcılar diğer kripto paralar karşılığında bu yeni tokenleri satabilir veya ellerinde tutarak fiyatın yükselmesini bekleyebilirler. 

Şekil 3: Huobi Prime Pool 

Bu makalenin amacı, günlük alım-satımın kötü veya kar getirmeyen bir strateji olduğunu anlatmak değildi, çünkü gerçekten de kazanç elde etmek için oldukça karlı bir yöntem olabilir. Buradaki amaç dürüst ve gerçekçi olmak, çünkü başarı nihayetinde doğru becerilere ve doğru kaynaklara sahip yatırımcıların elinde.  
 
Daha az deneyimliyseniz, günlük alım-satıma alternatifler, gelecekteki yatırımlara yönelik heyecan verici bir yolculuğun ilk adımları olabilir. 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$'a varan 'Hoş Geldini Ödülünüzü' alın! Eski kullanıcılarımızdansanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın ve boşta duran kripto varlıklarınızdan getiri elde edin! 

tr_TR