tarafından eklendi tarafından eklendi

Kripto ile Para Kazanmak için Aktif Olarak Alım-Satım Yapmak Şart mı?

"Day trading" veya günlük alım-satım olarak bilinen strateji ile yatırımcılar gün içerisinde kripto paraları ucuza alıp pahalıya satar. Bu şekilde yatırımcı piyasadaki küçük hareketleri kullanarak kısa sürede yüksek kaldıraçla kar elde eder. 

Bu yöntem, tokenin ne zaman satın alındığına ve bu zaman aralığında fiyat hareketinin oluşmasına hangi faktörlerin neden olduğuna bağlı olarak yüzde 10 - 100 arasında, hatta bazen daha yüksek oranlarda kar getirebilir. 

Ancak, California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, işlem ücretleri düşüldükten sonra bu stratejiyi kullanan yatırımcıların yalnızca %1,6'sı karda. Günlük alım-satımın düşük başarı oranı nedeniyle, birçok finansal danışman bunun yerine başarısı defalarca kanıtlanmış "satın al ve tut" yöntemini önermekte.  

Basit bir ifadeyle, yatırımcılar mümkün olan en düşük fiyata kripto satın alarak ve ardından mümkün olduğu kadar yüksek fiyattan satarak piyasayı kestirmeye çalışıyorlar. Günlük alım-satım yapan kullanıcılar genellikle potansiyel kazançların büyüsüne kapılır, ancak sabırsızlığın, deneyimsizliğin ve basit heyecanın riski artırabileceği ve potansiyel olarak büyük kayıplara yol açabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.  
 
Ünlü yatırımcı Peter Lynch bir keresinde, "Düzeltmeleri tahmin etmeye çalışan yatırımcılar, düzeltmelerde kaybedilenden çok daha fazla para kaybetti" demişti.

Günlük Alım-Satımın Tuzakları

Bilinçli karar verme çok önemlidir ve yatırımın tüm yönleri için geçerlidir. İyiyi, kötüyü ve çirkini tartmak önemli.

Bu doğrultuda, günlük alım-satım heyecan verici ve eğlenceli gelebilir, ancak çok az yatırımcı işin içindeki tuzakların farkında. 
 
Tanıdık bir örnek vermek gerekirse; kahvedeki adam bu hafta at yarışlarından ne kadar çok para kazandığı hakkında övüne övüne konuşur, ama öncesinde kaybettiği yarışlardan bahsetmez. Benzer şekilde, yatırımcılar da büyük meblağlar kazanabilir. Kazanç elde ettikleri işlemlerden kolaylıkla bahsederlerken, 'başarısız' veya kayıp yaşadıkları işlemlerin detaylarını atlamayı tercih ederler.  
 
Bunun da ötesinde, günlük alım-satım ile yüksek kar elde edebilmeleri için ya büyük bir sermayeye ya da kaldıraca ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda yakından takip ve derin piyasa bilgisi de gerektiriyor. Bunlar imkansız olmasa da dikkat etmeye değer detaylar.

Sonra işin bir de duygusal ve psikolojik yönü var. İşlemleriniz kötüye giderse veya gittiğinde, yatırımcının düşünceleri, duyguları ve davranışları üzerinde doğal olarak etkili olur. Hepimiz insanız sonuçta. Bu, hatalara yol açabilir ve arkası da çorap söküğü gibi gelir, örneğin, herhangi bir kaybı telafi etmek için umutsuz bir girişimle acele ve bir o kadar da yanlış kararlar verilir.  

Birçok büyük fon şirketi ve fon yöneticisi, beraberinde getirdiği riskin büyük olması ve risk/ödül oranının yeterli olmaması sebebiyle günlük alım-satımdan uzak duruyor. Ek olarak, alınan ücretler de oldukça yüksek olabilmekte. 

Örneğin, yatırımcı 10.000$ sermaye ile günde 10 işlem yapıyor diyelim. 

Bu durumda: 

10.000$ X %0,2 = 20$ 

20$ x 10 = 200$ 

Ücret ödemek için toplam 200$ kullanılacaktır. Bu, anaparanın kabaca %2'si. 

Günlük Alım-Satıma Alternatifler

Kripto alanında para kazanmanın tek yolu günlük alım-satım değil. Huobi Earn, Huobi Prime Pool veya Huobi Grid Trading gibi araçları kullanarak yatırımcılar ilgili riskleri azaltabilir ve yine de makul miktarda pasif gelir elde edebilir.  

1. Huobi Grid Trading

Huobi'nin, yatırımcılara farklı kripto para pariteleri için alım ve satım fiyatları planlamalarına yardım etmelerine olanak sağlayan grid trading isimli bir özelliği var. Bu işlev, alım ve satım işlemlerinden kullanıcıyı çıkararak duygusal sıkıntıları ortadan kaldırıyor ve hata şansını düşürüyor.

Yatırımcılar, grid'ler arasındaki fiyatları otomatik olarak planlayan bir YZ botu kullanabiliyor veya istedikleri gibi parametreleri manuel olarak ayarlayabiliyorlar. 

Şekil 1: Manuel İşlem Ayarları | Huobi Global 

Bunun faydalarından bazıları; 

  1. Piyasa düştüğünde kripto paraların daha düşük fiyatlarının birikmesi 
  1. Müdahale olmadan alım, satım, kar alma ve zararı durdurma otomasyonu 

Manuel Ayarlar ile yatırımcılar, grid başına kar marjinini etkileyecek olan 'grid miktarını' ayarlayabilirler. Daha fazla grid = daha düşük kar marjini, daha az grid = daha yüksek kar marjini. 

2. Huobi Earn

Huobi Earn hizmetimize göz atın kripto paralarınızı yatırıp getiri elde edebileceğiniz, yüksek getirili bir birikim hesabıdır. Bu, işlem, bakım ve ücret gerektirmediği için pasif gelir elde etmenin harika bir yoludur.  

Investors can select from a wide range of cryptocurrencies that Huobi Earn supports and by depositing cryptocurrencies, investors will earn an interest. As interest is earned, investors can opt for it to be automatically compounded back or accumulated into their exchange wallet for selling. 

Şekil 2: Huobi Earn Esnek Hesap 

There are also options for higher interest, though they come with a minimum lock period. You can choose a flexible account from which you can withdraw any time, or a special featured account for when new coins are introduced onto the platform.  

3. Huobi Prime Pool

Bir token arzı or token sales, investors can leverage Huobi Prime Pool to receive new tokens being listed. 

Yani, Huobi Prime Pool, investors can receive new tokens that have not yet been listed on the exchange. Once they have been listed, investors can sell these new tokens for other cryptocurrencies or keep these tokens and sell them when prices rise. 

Figure 3: Huobi Prime Pool 

The aim of this article is not to paint day-trading is bad or unprofitable because it can indeed be a highly profitable channel. The aim here is to be honest and realistic about how success ultimately lies in the hands of traders with the right skills and resources.  
 
If you are less experienced, alternatives to day-trading can be the first steps of an exciting journey into future investments. 

Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun and receive up to $300 as a ‘Welcome Bonus’ to help you start your investment journey! If you’re an existing user, check out Huobi Earn hizmetimize göz atın hizmetimize göz atın ve boşta kalan kripto paralarınızdan getiri elde edin! 

tr_TR