tarafından eklendi tarafından eklendi

DeFi Farkları: Cosmos, Ethereum, Polkadot ve Wanchain

Cosmos, Ethereum, Polkadot ve Wanchain blok zincirleri arasındaki temel farklar nelerdir? Dünyanın en popüler DeFi platformları, and each one offers something a little bit different from the others.

Which project or network you decide to invest in or build your own project on will depend on what your needs are and what kind of system you are looking for. Here we give you a rundown of these industry leaders.

Image for post

1. Kozmos Ağı (ATOM) nedir?

Cosmos, 2016 yılında Billy Rennekamp, Ethan Buchman ve Jae Kwon tarafından kuruldu. Cosmos, 2017'de ilk kez ICO'ya çıkarak 16 milyon doları aşmayı başardı. Cosmos ağı, aralarında Tendermint BFT dahil olmak üzere Bizans Hata Toleransı (BFT) fikir birliği mekanizmalarını kullanan birçok bağımsız blok zincirinden oluşur. Her bir blok zinciri kendi yönetişiminin kontrolünü elinde tutar, ancak ağdaki diğer blok zincirleriyle birlikte çalışabilir. BFT algoritmalarını kullanmayan blok zincirler, “adaptör” blok zincirleri aracılığıyla Cosmos ağına bağlanabilir. Cosmos, belirli bir kullanım durumu için tasarlanmamıştır, ancak birçok farklı durumda kullanılabilecek şekilde uyarlanabilir.

Cosmos'un iki tür blok zinciri vardır: Bölgeler ve merkezler. Bölgeler normal blok zincirlerdir, merkezler ise bölgeleri birbirine bağlayan blok zincirlerdir. Cosmos Hub, Cosmos ekosisteminde piyasaya sürülen ilk blok zinciri (ve merkez) idi. Yerel tokeni ATOM olan bu blok zinciri halka açıktır Proof of Stake (PoS) mekanizmasıyla çalışır.

ATOM nedir?

ATOM, esas olarak Cosmos ağında yönetişim için kullanılan staking (hisse kilitleme) tokenidir. Bölge doğrulayıcıları, bölgelerinde dolandırıcılık veya başka bir kabahat olması durumunda hisselerinin azalması riskiyle ATOM'u stake ederek hub'lara bağlanabilir. ATOM'daki mevcut yıllık getiri oranı %6.5 civarındadır.

🔹Hızlıca ATOM alın

3. Ethereum 1.0 nedir??

Ethereum (ETH), 2015 yılında Vitalik Buterin, Charles Hoskinson, Mihai Alise, Amir Chetrit, Joseph Lubin, Gavin Wood ve Jeffrey Wilke tarafından oluşturuldu. Ethereum, akıllı sözleşme özelliği ile ilk ve en önde gelen merkeziyetsiz açık kaynaklı blok zinciridir. Ethereum, blok zincirinde akıllı sözleşmeler getirerek kripto alanında devrim yarattı. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların bir aracı tarafa ihtiyaç duymadan şeffaf, çatışmasız bir şekilde para, mülk, hisse veya değerli herhangi bir şeyin alışverişinin yapılmasına ortam sağlar.

Ethereum Proof of Work (PoW - İş kanıtı) sistemimi kullanır. Bir PoW mekanizmasında bilgisayar işlemcileri, grafik kartları ve özel madencilik cihazları gibi çeşitli bilgisayar donanımlarını kullanan madenciler, yeni ağ işlemlerini doğrulamak için yarışır ve işlem güçleriyle karmaşık matematiksel bulmacaları çözmeye çalışır. Bir madenci, belirli bir bulmacayı çözen ilk kişi olarak, tüm işlemlerin kaydına ("blok zinciri") yeni işlemler (birlikte bir "blok" oluşturan) ekler. Çabaları için ETH gibi yeni üretilmiş kriptolarla ödüllendirilirler.

Eth token 1.0 nedir?

Ethereum uygulamaları ve sözleşmeleri, Ethereum ağının para birimi olan ETH tarafından desteklenmektedir. ETH genel olarak iki amaç için kullanılır: diğer kripto para birimleri gibi dijital para birimi değişimi olarak işlem görür ve Ethereum içinde uygulamaları çalıştırmak ve hatta emek karşılığında para kazanmak için kullanılır.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0, blok zincirinin kullandığı mevcut PoW (madencilik) modelini staking ile değiştirecek. Ethereum 2.0 tarafından sunulan ve Ethereum 1.0'da bulunmayan iki temel iyileştirme var: Proof of Stake ve Sharded Chains. Ethereum 2.0 yükseltmesinin - tüm karmaşıklığı içinde - tamamlanması muhtemelen uzun yıllar alacaktır. Ethereum 2.0'ın Faz 0'ı 2020'de başlayacak. Faz 1'in 2021'de olması bekleniyor. Faz 2 ve ötesinin 2021 veya sonrasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Image for post

ETH token 2.0 nedir?

ETH 2.0, Proof of Stake (PoS) mekanizması ile yönetilecektir. Ethereum 2.0 ağında stake yapmak ve ödül kazanmak için 32 ETH gereklidir. Tam bahis yapamayan bireyler 32 ETH toplam stake ücretini telafi etmek için stake havuzuna katılarak diğerleriyle birlikte kazanç elde etmeyi tercih edebilir.

ETH stake etmenin getiri oranının %4 – olması bekleniyor.

🔹Güvenli şekilde ETH alın

Image for post

4. Wanchain nedir?

Wanchain (WAN), Factom'un kurucu ortağı ve CTO'su Jack Lu tarafından başlatılan kâr amacı gütmeyen açık kaynaklı bir blok zinciri projesi olarak 2017 yılında kuruldu. Wanchain artık Cardano'nun Ouroboros ismi verilen konsensüs mekanizmasını Galaxy POS ismiyle kendisine uyarlayan bir Proof-of-Stake blok zinciridir. Merkezi olmayan finansal uygulamalar için tasarlanmış akıllı sözleşmeler, zincirler arası işlemler ve halka imza tabanlı özel işlemler sağlar. Wanchain'in kuruluş vizyonu, varlıkların herhangi bir merkezi üçüncü taraf hareketlerini sınırlamadan blok zincirler arasında serbestçe akmasına izin vererek Çapraz Zincir DeFi'yi gerçeğe dönüştürmektir.

- WAN token nedir?

WAN, Wanchain'in yerel tokenidir. Tüm Wanchain işlemleri, zincirler arası işlemler ve akıllı sözleşmeler WAN tarafından desteklenmektedir. WAN, Wanchain'in Galaxy Proof of Stake sisteminde hisse olarak kullanılır ve ayrıca Wanchain'in çapraz zincir wanSM “Mağazacı” düğümleri için bir bağ görevi görür. Yatırımcılar, WAN'ı doğrulayıcılara veya Storeman düğümlerine stake ederek pasif gelir elde edebilirler. WAN doğrulayıcıları için mevcut yıllık getiri oranı (YGO) %9 civarındadır.

Wanchain üzerine inşa edilmiş bir proje örneği nedir?

FinNexus (FNX) — FinNexus, yakın zamanda Wanchain'de hayata geçirilen DeFi odaklı bir projedir. FinNexus, hem merkezi olmayan hem de geleneksel finansal ürünleri birden fazla kamu blok zincirinde ticaret yapan hibrit pazarlara güç sağlamak için bir açık finans protokolleri paketi oluşturuyor. İlk FNX platformu, hem Wanchain hem de Ethereum'da tek bir likidite havuzu tarafından desteklenen merkezi olmayan bir opsiyon protokolüdür.

🔹Hızlı & güvenli şekilde WAN alın-satın

Özet:

Image for post

Gelecek, merkeziyetsiz finansta mı? DeFi platformlarından ETH, ATOM, DOT, WAN ve diğer tokenlere yatırım yapmak için Huobi'ye kayıt olun Yeni kullanıcılar Hoş Geldin Bonusumuzla $170 değerinde ödül kazanabilirler! Hesabınızı bugün açın>> 

tr_TR