tarafından eklendi tarafından eklendi

Kripto cüzdanlar: Bunlar nedir ve ne yaparlar?

Kripto cüzdan, bir tür dijital cüzdandır. Fiziksel bir cüzdanın genellikle sahibinin kişisel bilgilerini ve banka hesaplarına ve fonlarına erişmek için kullanılan banka kartlarını saklamasına benzer şekilde, bir kripto cüzdanı, bir kullanıcının kripto adresine erişmek ve kripto işlemleri yapmak için genel adresini ve özel anahtarını saklar.
Bununla birlikte, fiziksel para birimlerini depolayan fiziksel bir cüzdanın aksine, bir kripto cüzdanı herhangi bir gerçek kripto para birimi saklamaz. Bu anlamda, içinde fiziksel para bulunmayan bir banka hesabı gibidir. Bir kullanıcının cüzdanında ne kadar kripto olduğu, bir dağıtık defter (distributed ledger)Bitcoin veya Ethereum blok zinciri gibi.

Sıcak cüzdan nedir?

Sıcak cüzdanlar, internete bağlı cüzdanlardır; bu, sıcak cüzdandaki kripto para birimi varlıklarının transfer edilebilir olduğu anlamına gelir. Kripto sahipleri, jetonları doğrudan diğer cüzdanlara aktarmak için sıcak cüzdanları kullanabilir. Öte yandan, sıcak cüzdanlar, İnternet'e bağlı olduklarından ve başka bir tarafça erişilip boşaltılma olasılığıyla karşı karşıya kaldıkları için daha fazla güvenlik sorunuyla karşılaşabilirler.
Sıcak bir cüzdanın güvenliği ve güvenliği büyük ölçüde kullanıcının davranışına bağlıdır. Sıcak bir cüzdanda saklanan herhangi bir öğe, genel ve özel anahtarları İnternette depolandığından saldırılara karşı savunmasızdır. Birisi cihazınıza erişirse veya özel anahtarınızı ele geçirirse jetonlarınızı kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki veya mobil cihazınızdaki cüzdan yazılımıyla ilgili sorunlar, varlıklarınızı silebileceğinden, belirli türdeki sıcak cüzdanları sık sık yedeklemeniz önerilir.

Sıcak cüzdan türleri

Tam cüzdans: Tam bir kripto cüzdanı, örneğin Bitcoin Coregibi, tam bir düğüm çalıştıran ve belirli bir kripto para biriminin ve blok zincirinin tüm işlevlerini uygulayan cüzdanlara Tam Cüzdan denir. . Başka bir deyişle, bir Bitcoin Core cüzdanı, merkezi olmayan Bitcoin blok zincirindeki bir düğümdür ve bu tam düğümlerin her biri, Bitcoin blok zincirinin geçerliliğini korumak için dağıtık şekilde, aynı kuralları izler.
Hafif cüzdanlar: : Electrum, tam düğüm içeren bir sunucuya bağlı bir cüzdandır. Hafif cüzdanlar genellikle web siteleri ve uygulamalar gibi masaüstü, mobil ve çevrimiçi biçimlerde bulunur. Hafif cüzdanlar indirilebilir ancak herhangi bir borsa ile bağlantılı veya bağlantılı değildir. Bununla birlikte, kripto para biriminiz korsanlığa karşı hala savunmasızdır, çünkü bilgisayarınıza erişim sağlayan bir bilgisayar korsanı, özel anahtarınıza da erişebilirse teorik olarak yazılım uygulaması aracılığıyla cüzdanınızı boşaltabilir.
Merkezi cüzdanlar: : Huobi Borsa Hesabı, merkezi bir kripto borsası tarafından desteklenen bir cüzdandır. Merkezi borsa, alıcı ve satıcı adına varlıkları izleyen ve güvence altına alan güvenilir bir üçüncü tarafın rolünü oynar. Jetonlarınızın özel anahtarını tutmak yerine, merkezi cüzdanlar bunu sizin için yapar ve varlıklarınıza erişmek için merkezi cüzdanları kullanmanın anahtarı sizde olur. Huobi gibi merkezi borsalar 2FA güvenliği, hesap kurtarma sunar ve bazı durumlarda belirli türdeki kayıpları tersine çevirmeyi mümkün kılabilir.

Soğuk cüzdan nedir?

Soğuk cüzdanın internet bağlantısı kesilir ve kripto para birimi depolaması için en güvenli seçenektir. Soğuk cüzdanlar, kağıt cüzdanlar veya donanım cüzdanları olabilir. Kağıt cüzdan, oluşturulmuş bir jeton cüzdan adresidir (bir teknik süreç yeni başlayanlar için uygun değildir) ve genellikle anahtarlarınızı bir kağıda yazarsınız. Ayrıca önceden oluşturulmuş adreslere ve satın alabileceğiniz anahtarlara sahip depolanmış değer kartları veya jetonlar da vardır.
Gibi bir donanım soğuk cüzdanı Ledger Nano S veya Trezor, kullanımı çok daha kolaydır. Kripto adresleriniz ve anahtarlarınız bir USB sürücü cihazında tutulabilir veya hatta bir bankada veya kasada saklanan bir kağıt parçasına yazdırılabilir ve yalnızca USB sürücüsüne ve özel anahtara (genellikle kağıt üzerinde basılı) sahip olan kişi erişebilir. varlıklar. Birçok büyük token yatırımı, donanım soğuk cüzdanlarında saklanır.
Sıcak cüzdanların mevcut riskleri nedeniyle, deneyimli yatırımcılar genellikle yakın gelecekte harcanacak veya alınıp satılacak varlıkları sıcak cüzdanlarında tutarlar. Jetonlarının geri kalanını daha güvenli soğuk cüzdanlarda tutarlar, bazen birkaç soğuk cüzdan arasında dağılırlar. Bizim okuyun kripto varlıklarınızı nasıl güvende tutacağınızı öğrenmek için kılavuz!
Huobi'de yeni misiniz? Huobi'ye kayıt olun ve yatırım yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak 300$ değerinde 'Hoş Geldin Ödülü' kazanın! Mevcut bir kullanıcıysanız, Huobi Earn hizmetimize göz atın, boşta duran varlıklarınızdan pasif gelir elde edin!
tr_TR